LPH 2016 NAČNE NTP

6.9.2016 6:58 | Autor: Jan Horák

Zataženo, kapky deště, na teploměru 10 °C a k tomu nepříjemný vítr o rychlosti kolem 50 km/h. Přesně tak to v pondělí dopoledne vypadalo v Montevideu, hlavním městě jihoamerické Uruguaye. Podobné troposférické podmínky však hlásila i jiná místa, a to například Florida. Tím je samozřejmě myšleno uruguayské město, nikoliv nejjižnější celek Spojených států.

Příčinou tohoto počasí za velkou louží byla tlaková níže, která bude Uruguay provázet i v nejbližších hodinách. S nejvyšší pravděpodobností se navíc bude prohlubovat, na západní straně této cyklóny – v Uruguayi – tak bude nejen deštivo, ale taktéž větrno.

Dle současných (pondělních) názorů GFS se během středy 7. září Uruguayci dočkají odchodu této oblasti nižšího tlaku vzduchu, zejména v nočních a ranních hodinách, a to hlavně na východě země, ale ještě bude patrný její vliv. To mimo jiné platí i pro jih sousední Brazílie.

O cca 1 500 km dále směrem na severovýchod bude v polovině tohoto pracovního týdne situace jiná, což ocení nejen handicapovaní sportovci – v Riu de Janeiru totiž odstartují Letní paralympijské hry 2016, konkrétně ty s pořadovým číslem 15, římsky XV. Jejich zakončení připadá na neděli 18. září. Středeční počasí tu zdá se bude ovlivňovat nevýrazné tlakové pole, poté to vypadá na nepříliš ambiciózní a pouze vybíhající tlakovou výši se středem nad Atlantickým oceánem.

V období od 7. září do 18. září 2012, tj. v roce, kdy se konaly poslední LPH (Londýn), nabídlo Rio de Janeiro v průměru 24 °C s tím, že celkové rozpětí teplot činilo 17,8 až 36,4 °C. První zmíněná hodnota padla hned 7. září, ta druhá následně 18. září, teplotní rozmezí tedy vlastně ohraničilo celé údobí. Úterý 18. září 2012 bylo v Riu 100 % slunné a tropické – od rána až do večera jasno a v minimu nočně-tropických 21,8 °C.

Metropolitní Londýn tenkrát hostil LPH ve dnech 29. srpna až 9. září. Oproti Riu byl zajisté chladnější, u obratníku Kozoroha sice tou dobou kalendářně probíhal přelom zimy a jara, vzhledem k blízkosti rovníku to však jako obvykle v praxi nehrálo nikterak velkou roli. 16 °C, tj. o 8 °C méně než v Riu, taková byla londýnská průměrná teplota vztahující se na zmiňovaný časový úsek. Tropů se paralympijský Londýn (park svatého Jakuba) nedočkal, vrchol nastal v úterý 4. září, kdy se rtuť teploměru zastavila na 26,1 °C. Ani Heathrow teč 30,0 °C nepozorovalo, maximem zde bylo 28,3 °C z neděle 9. září. Nejchladnějším dnem XIV. Letních paralympijských her byl pátek 31. srpna – v parku sv. Jakuba Tmin 8,3 °C, na letišti o něco skromnějších 5,9 °C.

Prozatím to vypadá, že start XV. LPH bude ryze letní – po většinu dne převážně slunečno a po pravém poledni vyletněných 27 až 29 °C.

Od čtvrtka by se ale počasí mělo trochu pokazit, do Ria de Janeira by měla vplout oblaka a spolu s nimi i trocha těch srážek.

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

MRAZOVÝ VERCHOJANSK

MRAZOVÝ VERCHOJANSK

Na pólu chladu severní polokoule – v severosibiřském...

NEJDŘÍV DÉŠŤ, POSTUPNĚ SLUNÍČKO

NEJDŘÍV DÉŠŤ, POSTUPNĚ SLUNÍČKO

V neděli bude zataženo až oblačno, na většině území občasný...

NOČNÍ DÉŠŤ V ACAPULCU

NOČNÍ DÉŠŤ V ACAPULCU

Počínaje červnem a konče říjnem se v jihomexickém...


LETNÍ AŽ TROPICKÉ USA

LETNÍ AŽ TROPICKÉ USA

Steskne-li Vaše srdce po letně až tropicky znějících...

VÍKEND NÁS NEOHŘEJE

VÍKEND NÁS NEOHŘEJE

V pátek ve 22.01 hod začíná astronomický podzim a víkend...

PÁTÝ TEPLOTNÍ REKORD V DNĚPROPETROVSKU

PÁTÝ TEPLOTNÍ REKORD V DNĚPROPETROVSKU

Střední Evropa v čele s Českou republikou se...


HOUSTON: ROK 2017 BUDE NEJDEŠTIVĚJŠÍM V HISTORII

HOUSTON: ROK 2017 BUDE NEJDEŠTIVĚJŠÍM V HISTORII

Roční úhrny srážek jsou v texaském Houstonu se...

REKORDY NA 22. ZÁŘÍ

REKORDY NA 22. ZÁŘÍ

Na pátek 22. září připadají z měření Praha-Klementinum následující...

VÍKEND PROPRŠÍ

VÍKEND PROPRŠÍ

V pátek bude oblačno až polojasno, ojediněle přeháňky. Na severovýchodě...