LPH 2016 NAČNE NTP

6.9.2016 6:58 | Autor: Jan Horák

Zataženo, kapky deště, na teploměru 10 °C a k tomu nepříjemný vítr o rychlosti kolem 50 km/h. Přesně tak to v pondělí dopoledne vypadalo v Montevideu, hlavním městě jihoamerické Uruguaye. Podobné troposférické podmínky však hlásila i jiná místa, a to například Florida. Tím je samozřejmě myšleno uruguayské město, nikoliv nejjižnější celek Spojených států.

Příčinou tohoto počasí za velkou louží byla tlaková níže, která bude Uruguay provázet i v nejbližších hodinách. S nejvyšší pravděpodobností se navíc bude prohlubovat, na západní straně této cyklóny – v Uruguayi – tak bude nejen deštivo, ale taktéž větrno.

Dle současných (pondělních) názorů GFS se během středy 7. září Uruguayci dočkají odchodu této oblasti nižšího tlaku vzduchu, zejména v nočních a ranních hodinách, a to hlavně na východě země, ale ještě bude patrný její vliv. To mimo jiné platí i pro jih sousední Brazílie.

O cca 1 500 km dále směrem na severovýchod bude v polovině tohoto pracovního týdne situace jiná, což ocení nejen handicapovaní sportovci – v Riu de Janeiru totiž odstartují Letní paralympijské hry 2016, konkrétně ty s pořadovým číslem 15, římsky XV. Jejich zakončení připadá na neděli 18. září. Středeční počasí tu zdá se bude ovlivňovat nevýrazné tlakové pole, poté to vypadá na nepříliš ambiciózní a pouze vybíhající tlakovou výši se středem nad Atlantickým oceánem.

V období od 7. září do 18. září 2012, tj. v roce, kdy se konaly poslední LPH (Londýn), nabídlo Rio de Janeiro v průměru 24 °C s tím, že celkové rozpětí teplot činilo 17,8 až 36,4 °C. První zmíněná hodnota padla hned 7. září, ta druhá následně 18. září, teplotní rozmezí tedy vlastně ohraničilo celé údobí. Úterý 18. září 2012 bylo v Riu 100 % slunné a tropické – od rána až do večera jasno a v minimu nočně-tropických 21,8 °C.

Metropolitní Londýn tenkrát hostil LPH ve dnech 29. srpna až 9. září. Oproti Riu byl zajisté chladnější, u obratníku Kozoroha sice tou dobou kalendářně probíhal přelom zimy a jara, vzhledem k blízkosti rovníku to však jako obvykle v praxi nehrálo nikterak velkou roli. 16 °C, tj. o 8 °C méně než v Riu, taková byla londýnská průměrná teplota vztahující se na zmiňovaný časový úsek. Tropů se paralympijský Londýn (park svatého Jakuba) nedočkal, vrchol nastal v úterý 4. září, kdy se rtuť teploměru zastavila na 26,1 °C. Ani Heathrow teč 30,0 °C nepozorovalo, maximem zde bylo 28,3 °C z neděle 9. září. Nejchladnějším dnem XIV. Letních paralympijských her byl pátek 31. srpna – v parku sv. Jakuba Tmin 8,3 °C, na letišti o něco skromnějších 5,9 °C.

Prozatím to vypadá, že start XV. LPH bude ryze letní – po většinu dne převážně slunečno a po pravém poledni vyletněných 27 až 29 °C.

Od čtvrtka by se ale počasí mělo trochu pokazit, do Ria de Janeira by měla vplout oblaka a spolu s nimi i trocha těch srážek.

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

VAŠE FOTOGRAFIE: V ČESKU NASNĚŽILO, PODÍVEJTE SE!

VAŠE FOTOGRAFIE: V ČESKU NASNĚŽILO, PODÍVEJTE SE!

Teploty pod bodem mrazu, nová sněhová pokrývka a místy...

VÍKENDOVÉ POČASÍ: SILNÝ VÍTR, SNÍH A SNĚHOVÉ JAZYKY.

VÍKENDOVÉ POČASÍ: SILNÝ VÍTR, SNÍH A SNĚHOVÉ JAZYKY.

Zatím co minulý týden šplhaly teploty přes +15°C, dnes...

NEJPOZDNĚJŠÍCH 0,6 °C VE FLORIDSKÉM VERO BEACH

NEJPOZDNĚJŠÍCH 0,6 °C VE FLORIDSKÉM VERO BEACH

Na jihu floridského východního pobřeží, asi 110 km...


NEJ(NE)VYDAŘENĚJŠÍ KONCE ZIMNÍCH SEZÓN

NEJ(NE)VYDAŘENĚJŠÍ KONCE ZIMNÍCH SEZÓN

V úterý 20. 3. 2018 okolo 17:15 nastane...

REKORDY NA 18. BŘEZNA

REKORDY NA 18. BŘEZNA

Na neděli připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...

DVAADVACETISTUPŇOVÁ PREMIÉRA V TOKIU

DVAADVACETISTUPŇOVÁ PREMIÉRA V TOKIU

Většinu japonského vzdušného prostoru ve čtvrtek 15. 3....


VÍKEND BUDE LEDOVÝ

VÍKEND BUDE LEDOVÝ

Víkend přinese výrazné ochlazení – od východu až severovýchodu k...

VÍKEND PŘINESE VÝRAZNÉ OCHLAZENÍ

VÍKEND PŘINESE VÝRAZNÉ OCHLAZENÍ

V sobotu bude zataženo až oblačno, sněžení nebo sněhové přeháňky....

REKORDY NA 17. BŘEZNA

REKORDY NA 17. BŘEZNA

Na sobotu připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...