LETOŠNÍCH PRVNÍCH -30 °C V SILNĚ PROMRZLÉ ASTANĚ

20.11.2016 10:17 | Autor: Jan Horák

Sever Kazachstánu je již několik dnů terčem majestátné ruské tlakové výše, která je hlavní příčinou toho, proč je tato část světa (tj. severní Kazachstán a nemalá část Sibiře) daleko pod dlouhodobým průměrem – uplynulý týden (tj. údobí od 12. do 19. listopadu) se zde prezentoval odchylkou nejčastěji kolem -12 až -17 °C, což je poměrně dost. V Arktidě naopak nadále panuje opačný stav.

Kdyby se Česká republika v sobotu 19. listopadu nalézala na úrovni severního Kazachstánu, namísto dešťových kapek by ji dělaly společnost velmi nízké teploty, a to konkrétně ty v sousedství -30 °C. Řeč je samozřejmě o nejvyšších denních teplotách, nikoliv nejnižších. Metropolitní Astana je dobrým příkladem zdejších současných tvrdších troposférických podmínek, tak se na ni krátce podívejme.

Teplotně výrazně podprůměrná epizoda tady započala v pondělí 14. listopadu, kdy byla k vidění Tmin -21,5 °C a Tmax -7,2 °C. Druhá zmíněná hodnota byla spatřena hned v samém úvodu pondělního dne, v rámci odpoledne bylo stropem -13,9 °C. Minimálních -21,5 °C se zase zrodilo v pozdní fázi večera. Průměrná denní teplota byla rovna -16 °C, díky čemuž si start týdne připsal odchylku -11 °C.

Od úterý do pátku se teploty v Astaně pohybovaly v průměru okolo -24,5 °C, a protože tento termín vlastní v dlouhodobém průměru -5,9 °C, tak nepřekvapí, že se prakticky celý třetí pracovní týden listopadu 2016 ocitl takřka 19 °C v podprůměru. Taktéž zřejmě nešokuje, že všechny čtyři dny byly arktické – denní maxima se nacházela v rozmezí od -20,8 do -19,1 °C. A co se nejnižších denních teplot týče, ty se zdržovaly v prostoru od -26,5 do -28,6 °C.

Sobota 19. listopadu následně jako první prolomila mez -30,0 °C, když slevila až na -32,3 °C. Průměrnou minimální teplotu této čtyřiadvacetihodinovky tím pokořila o 22 °C, nicméně na památných -34,1 °C z r. 1960 už nestačila.

Lehce překvapivé může být to, že alespoň -30,0 °C v hlavním městě Kazachstánu letos ještě zaznamenáno nebylo – leden nešel pod -26,7 °C (8. ledna), únor považoval za dno -23,5 °C (10. února) a březnem vlastně nemá cenu se zabývat. I z tohoto je tedy jasně vidět, že současné teploty jsou opravdu nenormální, byť k narození nových rekordů prozatím nevedly.

Z pohledu kazašských zimomilů je zajisté potěšující to, že nejde o holomrazy – na zemi leží něco málo přes 10 cm sněhu a v nejbližších dnech se přírodní sněhobílý koberec rozhodně ztenčovat nebude.

Když už jsme u toho sněhu – vskutku nefalšovanou zimní atmosféru před víkendem zažilo Almaty na jihu Kazachstánu. Ráno zde ještě před příchodem srážek leželo kolem 17 cm sněhu, večer ho již bylo o „trochu“ více. Teploty přitom pozvolna klesaly, a to z jiterních -6 °C k večerním -11 °C.

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V pátek bude jasno až polojasno,...

IVANOFRANKIVSKÉ DUO A DEKA ANO VS. DEKA NE

IVANOFRANKIVSKÉ DUO A DEKA ANO VS. DEKA NE

Ivanofrankivské duo: Město jménem Ivano-Frankivsk se nachází na západě Ukrajiny,...

VYHLÍŽENÉ MONSTRUM JMENUJÍCÍ SE LAN

VYHLÍŽENÉ MONSTRUM JMENUJÍCÍ SE LAN

Ve Filipínském moři, odhadem 1 000 km východně od bezmála...


REKORDY NA 20. ŘÍJEN

REKORDY NA 20. ŘÍJEN

Na pátek 20. října připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

17. ŘÍJEN, NEJPOZDNĚJŠÍ LETNÍ DEN VE VRATISLAVI

Ropice v Moravskoslezském kraji a Vratislav v západním Polsku...

REKORDY NA 19. ŘÍJEN

REKORDY NA 19. ŘÍJEN

Na čtvrtek 19. října připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...


STŘEDA POD MLHOU

STŘEDA POD MLHOU

Oblast vysokého tlaku vzduchu nad Evropou jižní, bude i nadále...

LETNÍ PONDĚLÍ, DOSLOVA

LETNÍ PONDĚLÍ, DOSLOVA

Po pondělním poledni jsme vstoupili do druhé poloviny meteorologického...

EXTRÉMNÍ VÍTR V IRSKU

EXTRÉMNÍ VÍTR V IRSKU

Post-tropická tlaková níže Ofélie (Ophelia) se přeci jen vepsala...