LETOŠNÍCH PRVNÍCH -30 °C V SILNĚ PROMRZLÉ ASTANĚ

20.11.2016 10:17 | Autor: Jan Horák

Sever Kazachstánu je již několik dnů terčem majestátné ruské tlakové výše, která je hlavní příčinou toho, proč je tato část světa (tj. severní Kazachstán a nemalá část Sibiře) daleko pod dlouhodobým průměrem – uplynulý týden (tj. údobí od 12. do 19. listopadu) se zde prezentoval odchylkou nejčastěji kolem -12 až -17 °C, což je poměrně dost. V Arktidě naopak nadále panuje opačný stav.

Kdyby se Česká republika v sobotu 19. listopadu nalézala na úrovni severního Kazachstánu, namísto dešťových kapek by ji dělaly společnost velmi nízké teploty, a to konkrétně ty v sousedství -30 °C. Řeč je samozřejmě o nejvyšších denních teplotách, nikoliv nejnižších. Metropolitní Astana je dobrým příkladem zdejších současných tvrdších troposférických podmínek, tak se na ni krátce podívejme.

Teplotně výrazně podprůměrná epizoda tady započala v pondělí 14. listopadu, kdy byla k vidění Tmin -21,5 °C a Tmax -7,2 °C. Druhá zmíněná hodnota byla spatřena hned v samém úvodu pondělního dne, v rámci odpoledne bylo stropem -13,9 °C. Minimálních -21,5 °C se zase zrodilo v pozdní fázi večera. Průměrná denní teplota byla rovna -16 °C, díky čemuž si start týdne připsal odchylku -11 °C.

Od úterý do pátku se teploty v Astaně pohybovaly v průměru okolo -24,5 °C, a protože tento termín vlastní v dlouhodobém průměru -5,9 °C, tak nepřekvapí, že se prakticky celý třetí pracovní týden listopadu 2016 ocitl takřka 19 °C v podprůměru. Taktéž zřejmě nešokuje, že všechny čtyři dny byly arktické – denní maxima se nacházela v rozmezí od -20,8 do -19,1 °C. A co se nejnižších denních teplot týče, ty se zdržovaly v prostoru od -26,5 do -28,6 °C.

Sobota 19. listopadu následně jako první prolomila mez -30,0 °C, když slevila až na -32,3 °C. Průměrnou minimální teplotu této čtyřiadvacetihodinovky tím pokořila o 22 °C, nicméně na památných -34,1 °C z r. 1960 už nestačila.

Lehce překvapivé může být to, že alespoň -30,0 °C v hlavním městě Kazachstánu letos ještě zaznamenáno nebylo – leden nešel pod -26,7 °C (8. ledna), únor považoval za dno -23,5 °C (10. února) a březnem vlastně nemá cenu se zabývat. I z tohoto je tedy jasně vidět, že současné teploty jsou opravdu nenormální, byť k narození nových rekordů prozatím nevedly.

Z pohledu kazašských zimomilů je zajisté potěšující to, že nejde o holomrazy – na zemi leží něco málo přes 10 cm sněhu a v nejbližších dnech se přírodní sněhobílý koberec rozhodně ztenčovat nebude.

Když už jsme u toho sněhu – vskutku nefalšovanou zimní atmosféru před víkendem zažilo Almaty na jihu Kazachstánu. Ráno zde ještě před příchodem srážek leželo kolem 17 cm sněhu, večer ho již bylo o „trochu“ více. Teploty přitom pozvolna klesaly, a to z jiterních -6 °C k večerním -11 °C.

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

V ÚTERÝ BUDE AŽ 25 °C

V ÚTERÝ BUDE AŽ 25 °C

Úterý je nejteplejší den z celého pracovního týdne – od...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

o až zataženo, místy občasný déšť nebo přeháňky. Nejvyšší...

REKORDY NA 24. KVĚTNA

REKORDY NA 24. KVĚTNA

a připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní rekordy. Minimum...


PŘEDPŮLNOČNÍCH 29 °C V NEVADSKÉM LAS VEGAS

PŘEDPŮLNOČNÍCH 29 °C V NEVADSKÉM LAS VEGAS

V pondělí 22. 5. 2017 v 8:00 SELČ lasvegaský...

SEVEROZÁPADNÍ KANADA ZAHŘÁLA VÍCE NEŽ ČESKO

SEVEROZÁPADNÍ KANADA ZAHŘÁLA VÍCE NEŽ ČESKO

Městečko zvané Norman Wells, které se nachází na severozápadě...

JAK O SEBE PEČOVAT

JAK O SEBE PEČOVAT

Přehled šesti nejnebezpečnějších rizik, které vám ohrožují...


PONDĚLÍ ODSTARTUJE OPTIMISTICKY

PONDĚLÍ ODSTARTUJE OPTIMISTICKY

misticky. Počasí ve střední Evropě ovlivňuje výběžek vyššího tlaku...

REKORDY NA 23. KVĚTNA

REKORDY NA 23. KVĚTNA

připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní rekordy. Minimum 2,2°C...

HICUJÍCÍ CENTRAL PARK

HICUJÍCÍ CENTRAL PARK

Přestože je meteorologická stanice sídlící v newyorském Central Parku...