LETOS CRNI VRH NA PEC POD SNĚŽKOU NESTAČÍ

5.2.2015 8:36 | Autor: redakce

 

Crni vrh (srb. Црни врх, čes. Černý vrchol) je hora ve východním Srbsku nedaleko města Bor, jež se zvedá do výšky až 1 043 m. Její součastí je také přes 1 000 m dlouhá sjezdovka určená milovníkům lyžování či snowboardingu. Crni vrh vlastní kontinentální / horské podnebí, díky kterému má zajištěné chladné zimy, ale zároveň teplá (až horká) léta, v nichž však nepadají tak vysoké hodnoty jako v nižších balkánských lokalitách.

O cca 900 km dále směrem na severozápad od Černého vrcholu leží Pec pod Sněžkou, malé město a zároveň centrum cestovního ruchu, v zimních měsících pak zejména toho lyžařského. Samotná Pec sice ještě zůstává spíše v horní části vyšších poloh, díky přilehlým lyžařským dálnicím ale sahá do výšky přesahující 1 000 m.n.m., čímž se ocitá na podobné úrovni jako nesousední Crni vrh.

Před rokem hlásila Pec pod Sněžkou (816 m.n.m.) dne 4. února sněhovou pokrývku o výšce 11 cm s tím, že popolední hodnoty zavítaly až k +1.6°C. Východosrbský Crni vrh (1 037 m.n.m.) tehdy v úterý nešel na více jak -8.4°C a na zemi leželo 37 cm sněhu, tj. o 26 cm více než v Peci pod Sněžkou. Letos je situace opačná, Pec pod Sněžkou totiž ve středu zakrývalo něco málo přes 60 cm, kdežto Crni vrh „pouze“ 27 cm, takže o nějakých 35 cm méně.

V rámi celé zimy 2014/2015, resp. jejich dosavadních 1 584 hodin a něco bylo v Peci pod Sněžkou nejbíleji právě začátkem února a srbský Crni vrh se nejsilnější bílé peřiny dočkal v závěru prosince, kdy její tloušťka činila 46 cm. Loni a předloni se Crni vrh v období od 1. prosince 2013 do 28. února 2014 příliš sněhu nedočkal, bílý koberec byl totiž nejvýraznější 6. února, a to s 39 cm na výšku. Krkonošská Pec pod Sněžkou na tom byla v předešlé zimě nezimě o něco lépe, neboť své sněhové pokrytí navýšila na 46 cm (9. prosince). V periodě začínající 1. prosince 2012 a končící 28. února 2013 bylo srbským bílým maximem 64 cm (posledních 48 únorových hodin) a tím českým pěkných 101 cm (24. únor). Ve středu 29. února roku 2012 chladilo Crni vrh 51 cm sněhu a k tomu se přidaly teploty od -8.1°C do -1.3°C a Pec pod Sněžkou krášlilo rovných 100 cm (alespoň zpočátku dne, vlivem silněji kladných hodnot sníh poměrně rychle odtával – v maximu až 6°C, což platilo i o předešlý 28. únor).

V létě 2014 se Crni vrh mohl těšit z 0 cm sněhu a teplotního průměru 15.9°C. Nejchladnější chvíle připadla hned na 1. červen, kdy se rtuť teploměru propadla k 4.9°C a naproti tomu 14. srpna se zrodil nejteplejší moment celého léta – poobědových a vyletněných 27.0°C.

Pec pod Sněžkou se mezi červnem až srpnem letopočtu předcházejícímu tomu právě probíhajícímu mohla rovněz radovat z nulového pokrytí sněhem a teploty se v průběhu všech 92 dnů držely v celkovém součtu okolo 13°C. V úterý 10. června do Česka zavítaly tropy a ani samotná Pec pod Sněžkou jim nebyla příliš vzdálena – maximum 28.8°C. V závěru srpna se ale nejnižší hodnoty vydaly do větších hlubin a konkrétně Pec pod Sněžkou obdržela skromných 1.7°C (teplotní rekordy tehdy padly na desítkách stanic a v některých údolích mrzlo – např. šumavská Kvilda – Perla hlásila až -6°C).

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí s naší cestovkou ckzadara.cz

Kamil Sojka

Sdílejte článek: FacebookTwitter

KONEČNĚ LETNÍ VÍKEND

KONEČNĚ LETNÍ VÍKEND

Máme před sebou nádherný slunečný a také teplý víkend. A...

REKORDY NA 27. KVĚTNA

REKORDY NA 27. KVĚTNA

Na sobotu 27. května připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

LOMNICKÝ ŠTÍT JE DOCELA DOSTI NESNĚHUPROSTÝ

LOMNICKÝ ŠTÍT JE DOCELA DOSTI NESNĚHUPROSTÝ

Dne 25. 5. 2017 v 8:00 východoevropského (slovenského) času...


ČTVRTEČNÍ PROLOMENÍ KVĚTNOVÝCH LIMITŮ (°C)

ČTVRTEČNÍ PROLOMENÍ KVĚTNOVÝCH LIMITŮ (°C)

Předevčírem bylo ve východoasijském Ulan-Ude naměřeno 30,8 °C –...

BUDETE TOMU VĚŘIT?

BUDETE TOMU VĚŘIT?

V medicínských kruzích se poslední dobou objevuje nové téma...

STŘEDEČNÍ VYLETNĚNÝ ANGLICKÝ LONDÝN

STŘEDEČNÍ VYLETNĚNÝ ANGLICKÝ LONDÝN

Hlavním režisérem středečního počasí byla tlaková výše – jak...


STŘEDA TO ROZFOUKÁ

STŘEDA TO ROZFOUKÁ

Středa bude tím nejchladnějším a také největrnějším dnem z celého...

REKORDY NA 25. KVĚTNA

REKORDY NA 25. KVĚTNA

Na čtvrtek 25. května připadají z měření Praha-Klementinum následující...

TROPŮ ČAS NA HORNATÉM ZÁPADĚ SEVERNÍ AMERIKY

TROPŮ ČAS NA HORNATÉM ZÁPADĚ SEVERNÍ AMERIKY

Zatímco v zemi české vstup do tohoto týdne musel...