LÉTO NA ŽELEZNIČNÍ STANICI WUDAOLIANG

8.7.2015 8:56 | Autor: Jan Horák

Čínu, resp. Čínskou lidovou republiku zná díky jednomu z nejslavnějších světových sloganů „Made in China“ asi téměř každý, u železniční trati Qingzang (Golmud–Lhasa) už to však tolik platit nemusí. Je dlouhá 1 142 km, což odpovídá polovině délky státní hranice České republiky. Celou trasu lemuje něco málo přes 40 železničních stanic, z nich je však většina zcela pustá nebo jinak nevyužívaná. Některé slouží jako vyhlídky, jiné zase jako „čas odpočinku“.

Jednou z mnoha zastávek na této železnici je Wudaoliang. Nachází se při národní vozovce s označením G109 (Lhasa < -> Si-ning), a to přibližně 600 km severovýchodně od Lhasy, plus mínus 4 800 km jihovýchodně od Moskvy, zhruba 4 900 km severovýchodně od Somálska a cca 6 400 km jihovýchodně od Chebu. Zdejší reliéf spravuje Tibetská plošina, v praxi to tak znamená vysokou nadmořskou výšku, která přesahuje 4 000 m.n.m.

O nějakou tu stovku metrů dále směrem na sever od zmíněné železniční stanice lze najít citovanou komunikaci G109 a při ní několik čerpacích stanic, menších obchůdků a také restaurací. Obě místa jsou spojena cestou s tvrdým nepřírodním povrchem (asfalt), není tedy třeba se nijak namáhat. Vyjma nádrží s palivem a malých budov s občerstvením je v této části světa také nainstalována meteorologická stanice, jež zde zaznamenává troposférické chování. Výšková hranice pro přežití lidského organismu je nějakých 5 000 m, v tomto případě jde o bezmála 4 450 m.

Výsledkem jsou dvě věci – za prvé je tu méně kyslíku než v Česku a za druhé jsou tady letní měsíce mnohem chladnější než na převážné většině severní polokoule. Tak například v neděli, kdy bylo v Čechách naměřeno až 38.4°C (budeme-li počítat i určitou část Prahy, tak 39.2°C), se zastávka Wudaoliang a její přilehlé okolí dočkala nanejvýš 10.7°C, přičemž v noci došlo k poklesu až na lehce záporných -1.6°C.

Od začátku kalendářního léta 2015 až do úvodu tohoto týdne, tj. od pondělí 1. června do pondělí 6. července, byl v tomto koutě světa nejvyhřátější pátek 26. června se svými odpoledními 15.6°C. Do opačné pozice se dostal čtvrtek 4. června, který ve své první tmavé části slevil až na -5.1°C (přes den přinejlepším 9.4°C). Teplotním průměrem celého období pak bylo 3.6°C, což je o necelých 5°C méně než na česko-polské Sněžce.

Loňské meteorologické léto se u stanice Wudaoliang prezentovalo celkem 5.6°C, nejteplejším dnem se stal 19. červenec, jenž nabídl až 16.7°C, a naopak tou nejchladnější čtyřiadvacetihodinovkou byl pátek 6. června, a to zásluhou svých ranních -4.7°C (po poledni ne více než 13.6°C).

Nejvyšší hodnotou v posledních letech bylo 21.5°C (středa 14. srpna 2013) a tou nejnižší -30.3°C (středa 17. ledna 2007).

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

PATNÁCTISTUPŇOVÉ DUO V ČÍNSKÉM CHARBINU

PATNÁCTISTUPŇOVÉ DUO V ČÍNSKÉM CHARBINU

Severočínský Charbin jako takový je domovem pro více než...

PÁTEČNÍ PCHJONGJANG HOSTIL PRVNÍ POPRAŠEK

PÁTEČNÍ PCHJONGJANG HOSTIL PRVNÍ POPRAŠEK

Pomineme-li vůdce Kim Čong-una a jeho pravé ruce a...

REKORDY NA 19. LISTOPAD

REKORDY NA 19. LISTOPAD

Na neděli připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...


ZIMA SE BUDE HLÁSIT O SLOVO

ZIMA SE BUDE HLÁSIT O SLOVO

V sobotu bude polojasno až oblačno, během dne přibývání oblačnosti...

REKORDY NA 18. LISTOPADU

REKORDY NA 18. LISTOPADU

Na sobotu 18. listopadu připadají z měření Praha-Klementinum následující...

REKORDY NA 17. LISTOPAD

REKORDY NA 17. LISTOPAD

Na pátek připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...


KOLAPS VĚTRNÉ TURBÍNY NA ANT. STANICI MAWSON

KOLAPS VĚTRNÉ TURBÍNY NA ANT. STANICI MAWSON

Na území dnes cca patnáctitisícového města Shipley ležícího na...

STŘEDA – OD ZATAŽENA PO JASNO

STŘEDA – OD ZATAŽENA PO JASNO

Nad územím Česka se bude ještě zpočátku dne rozpadat...

ZIMNÍ CHARAKTER POČASÍ VYDRŽÍ

ZIMNÍ CHARAKTER POČASÍ VYDRŽÍ

Ve čtvrtek bude jasno až polojasno, místy mlhy nebo nízká...