LÉTO NA MACQUARIE ZATÍM NEŠLO NAD 11.2°C

14.2.2015 12:05 | Autor: redakce

 

 

Macquarie je protáhlý ostrov situovaný v chladnějších vodách jihozápadního Tichého oceánu, někde na půl cesty mezi Antarktidou a Novým Zélandem. Politicky spadá pod Austrálii, resp. Tasmánii – jde o její chráněnou oblast. V závěru minulého tisíciletí byl Macquarie rovněž zařazen na Seznam světového dědictví UNESCO, nikoho tedy asi nepřekvapí, že byť má na délku cca 35 km a na šířku 5 km a celkovou rozlohu o téměř 130 km², je neobydlený. Alespoň co se lidí týče.

Podnebí tohoto kusu suché země je trochu nepohodlné, ročním teplotním průměrem je pokorných 4.8°C, v nejteplejším lednu se hodnoty motají kolem 7°C, v nejchladnějším července okolo 3°C, příděl dešťové vody se nachází v blízkosti 1 000 litrů a podobně jako na některých severněji ležících evropských ostrovech je tu na obloze nejčastěji k vidění šeď. Počet hodin provázených sluníčkem je poměrně nízký, v dlouholetém měřítku odpovídá ani ne 900 hodinám – taková egyptská Hurghada je na tom s přibližně 3 850 hodinami o poznání lépe.

Macquarie je sice zásluhou své zeměpisné polohy odříznut od zdroje tepla, zároveň mu však vody Tichého oceánu zaručují, že k němu nepronikne tuhý mráz. Pomalu končící léto 2014/2015 se tu doposavaď prezentovalo 7.1°C, nejhlubší teplotní ponor se konal ve čtvrtek 5. února, když se k ránu ochladilo až na 0.6°C (po poledni nanejvýš 8.2°C), nejpříjemnějším letním dnem byla neděle 1. února, která to dotáhla na 11.2°C (v noci nejméně 6.8°C, po celý den k tomu převládala velká oblačnost a objevilo se i mrholení) a větrné počasí sem zavítalo hlavně o poslední den roku 2014, kdy zejména v ranních hodinách dosahovala rychlost větru až 21 m/s (76 km/h) s nárazy přes 26 m/s (94 km/h). Oblačnost byla působením rychlého proudění proměnlivá a při slabších dešťových přeháňkách napršelo několik stovek ml vody.

Léto 2013/2014 bylo ve věci nejvyšších hodnot shodné s tím aktuálním – v průběhu všech 90 dnů se rtuť teploměru nedokázala dostat nad 11.2°C (19. únor). Podobně na tom bylo i léto 2012/2013, které na svůj vrchol doputovalo v pátek 1. února s jeho odpoledními a rovnými 11.0°C. Vůbec nejvyhřátějším dnem na ostrově Macquarie bylo v celé minulosti měření pondělí 10. prosince 1984, jež doneslo až 14.4°C. Nejlepším výkonem měsíce s pořadovým číslem jedna bylo a nadále i je 13.6°C z neděle 8. ledna 1989, přičemž o necelý měsíc později se v pátek 3. února 1989 zrodilo totální maximum poslední třetiny léta, které je rovno 12.3°C.

Jen pro zajímavost: leden tohoto roku se na Macquarie postaral o nový rekord, a to v rámci deště – jeho sedmnáctý den svlažil půdu ostrova 59 litry dešťové vody. Tolik čiré přírodní tekutiny tu předtím během 24 hodin nikdy nenapršelo. Leden 2015 se také zapsal jako nejmokřejší úvodní dvanáctina roku – celkem vykapalo z oblohy skoro 175 litrů vody (první místo drží březen 1988 se svými 181 litry vody).

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí s naší cestovkou ckzadara.cz

Kamil Sojka

Sdílejte článek: FacebookTwitter

ZIMA, DÉŠŤ, VÍTR

ZIMA, DÉŠŤ, VÍTR

Ve středu bude oblačno až polojasno, místy přeháňky. Na Moravě...

REKORDY NA 20. ZÁŘÍ

REKORDY NA 20. ZÁŘÍ

Na středu 20. září připadají z měření Praha-Klementinum následující...

LETMÉ OHLÉDNUTÍ SE ZA VČEREJŠÍMI MINIMY

LETMÉ OHLÉDNUTÍ SE ZA VČEREJŠÍMI MINIMY

Během noci ze soboty 17. září na neděli...


DO KARIBIKU MÍŘÍ DALŠÍ (VELKÝ) PROBLÉM – MARIA

DO KARIBIKU MÍŘÍ DALŠÍ (VELKÝ) PROBLÉM – MARIA

Na startu tohoto týdne bylo v pozemském vzdušném...

PONDĚLÍ BUDE OBLAČNÉ

PONDĚLÍ BUDE OBLAČNÉ

Nový pracovní týden začal mrazivě – na Šumavě klesala teplota...

REKORDY 19. ZÁŘÍ

REKORDY 19. ZÁŘÍ

Na úterý 19. září připadají z měření Praha-Klementinum následující...


REKORDY NA 18. ZÁŘÍ

REKORDY NA 18. ZÁŘÍ

Na pondělí 18. září připadají z měření Praha-Klementinum následující...

JITRO PŘÍLIŠ NEZAHŘÁLO, STEJNĚ JAKO ODPOLEDNE

JITRO PŘÍLIŠ NEZAHŘÁLO, STEJNĚ JAKO ODPOLEDNE

Babí léto, tak to se v první polovině...

NADPRŮMĚRNÝ PÁTEK V AUSTRALSKÉM PERTHU

NADPRŮMĚRNÝ PÁTEK V AUSTRALSKÉM PERTHU

O západoaustralském Perthu se mimo jiné povídá, že...