LÉTO 2015 NA NEJRUŠNĚJŠÍM LETIŠTI SVĚTA

1.9.2015 9:27 | Autor: Jan Horák

Mezinárodní letiště Hartsfield-Jackson se nachází v severní polovině jihoamerického subtropického státu Georgie, a to konkrétně u metropolitní a společně s aglomerací též několikamilionové Atlanty. Jde o nejvytíženější letecký uzel na světě – denně tu letadla poslouží více než 250 000 cestujícím (ročně by to mělo být až kolem 95 000 000 cestujících, kteří jsou rozděleni do více než 950 000 letadel) a celkový počet všech odletových brán překračuje dvoustovku.

V časovém úseku od pondělí 17. srpna do středy 19. srpna byly v oblasti Atlanty včetně jejího letiště hlášeny bouřky, při kterých dohromady napršelo něco málo přes 80 litrů vody. Všechny tři dny byly tropické, a to jak ve smyslu minimálních hodnot, tak i těch maximálních – první nabídl až 31.7°C s minimem 21.7°C (večer, v noci z neděle na pondělí nejméně 23.3°C), druhý zavítal až na 31.1°C a za základ považoval 22.2°C a třetí se zdržoval v rozmezí od 22 do 32°C.

Přesně uprostřed této krátké dekády se jedna z bouřek v kooperaci s Američanem Jackem Perkinsem postarala o další „proslavení“ tohoto už tak dost známého letiště – letadla čekající na zklidnění situace v troposféře byla donucena stát nehybně v řadě a vyčkat na povolení ke startu. Do jednoho z letadel však kromě kapek deště vyslala bouřka také blesk – celou událost můžete zhlédnout na videu pana Jacka Perkinse: https://www.youtube.com/watch?v=HZVX921Z0wc

Atlantské letiště zaregistrovalo mezi 1. červnem až 31. srpnem 73 tropických dnů, 19 jich tím pádem bylo klasifikováno jako letních či „jarních“. Nejžhavější bylo úterý 4. srpna, jež považovalo za strop až 36.1°C (v minimu 23°C). Nejvíce pohodlné odpoledne přišlo až v posledních dnech, a to přesněji v neděli 30. srpna, kdy se zdejší rtuť teploměru zasekla už na 23°C, resp. 23.3°C (zároveň ale nešla pod 20°C). V červnu napršelo 175 litrů vody, červenec si připsal srážkový úhrn o 127 mm a v srpnu se z oblohy sneslo 150 litrů vody, takže součtem bylo ±450 000 ml.

Jen pro zajímavost: Průměrem nejvyšších denních teplot v periodě od 1. do 15. srpna bylo na atlantském letišti 33°C, v Praze-Ruzyni se jednalo o 32°C. Před rokem (v totožném čase) šlo v Atlantě o 31°C a v Praze o 24°C – být letošní ruzyňská supertropická vlna v první polovině srpna o něco výkonnější, možná by Letiště Václava Havla překonalo letiště Hartsfield-Jackson.

A namátkou na takovém letišti v Bagdádě bylo průměrem nejvyšších denních teplot mezi 1. až 15. srpnem 2015 46°C – toto u nás naštěstí nehrozí.

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

KONEČNĚ LETNÍ VÍKEND

KONEČNĚ LETNÍ VÍKEND

Máme před sebou nádherný slunečný a také teplý víkend. A...

REKORDY NA 27. KVĚTNA

REKORDY NA 27. KVĚTNA

Na sobotu 27. května připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

LOMNICKÝ ŠTÍT JE DOCELA DOSTI NESNĚHUPROSTÝ

LOMNICKÝ ŠTÍT JE DOCELA DOSTI NESNĚHUPROSTÝ

Dne 25. 5. 2017 v 8:00 východoevropského (slovenského) času...


ČTVRTEČNÍ PROLOMENÍ KVĚTNOVÝCH LIMITŮ (°C)

ČTVRTEČNÍ PROLOMENÍ KVĚTNOVÝCH LIMITŮ (°C)

Předevčírem bylo ve východoasijském Ulan-Ude naměřeno 30,8 °C –...

BUDETE TOMU VĚŘIT?

BUDETE TOMU VĚŘIT?

V medicínských kruzích se poslední dobou objevuje nové téma...

STŘEDEČNÍ VYLETNĚNÝ ANGLICKÝ LONDÝN

STŘEDEČNÍ VYLETNĚNÝ ANGLICKÝ LONDÝN

Hlavním režisérem středečního počasí byla tlaková výše – jak...


STŘEDA TO ROZFOUKÁ

STŘEDA TO ROZFOUKÁ

Středa bude tím nejchladnějším a také největrnějším dnem z celého...

REKORDY NA 25. KVĚTNA

REKORDY NA 25. KVĚTNA

Na čtvrtek 25. května připadají z měření Praha-Klementinum následující...

TROPŮ ČAS NA HORNATÉM ZÁPADĚ SEVERNÍ AMERIKY

TROPŮ ČAS NA HORNATÉM ZÁPADĚ SEVERNÍ AMERIKY

Zatímco v zemi české vstup do tohoto týdne musel...