LETNÍ PONDĚLÍ, DOSLOVA

17.10.2017 8:02 | Autor: Kamil Sojka

Po pondělním poledni jsme vstoupili do druhé poloviny meteorologického podzimu, počasí však spíše sympatizovalo s předešlým meteorologickým ročním obdobím, a to doslova, protože hned v několika lokalitách byla úspěšně atakována hranice 25,0 °C.

Dobrým příkladem může být třeba Javornický výběžek. Na stanici s přídomkem Javorník (284 m n. m.) totiž teplota vzduchu nedlouho před 14. hodinou odpovídala ryze letním 25,3 °C. Taktéž noc z neděle na pondělí byla v tomto zákoutí České republiky docela teplá, vždyť i ve své nejchladnější pasáži zůstala v těsné blízkosti 13 °C. Z toho mimo jiné vyplývá, že v Javorníku bylo včera v noci a ráno větší teplo než například v pražské Libuši v neděli 16. července, která v 6 hodin vychladla až na 10,4 °C.

Jasná obloha, ta také z nemalé části přispěla k tomu, že Javorník do tohoto týdne vstoupil ve vyloženě letním duchu. Nicméně jasno až skoro jasno a k tomu teploty nad mezí 20 °C hlásila většina Evropy s tím, že poměrně hodně slunečních paprsků dělalo společnost i Norům, Švédům, Finům žijícím na (jiho)západě země a taktéž Angličanům, ačkoli zde, lépe řečeno v sousedním Irsku, byla hlavním tématem post-tropická tlakové níže Ofélie (Ophelia).

Na pondělních odpoledních teplotách se dále podepsaly mlhy, které v určitých místech odmítaly odumřít. Názornou ukázkou jsou bezesporu Doksany, jež kvůli přízemní oblačnosti ve 14 hodin hovořily „pouze“ o 12,8 °C, zásluhou čehož patřily k nejméně prohřátým koutům v rámci celé České republiky. Ani na Sněžce nebyla taková „kosa“, ta 120 minut po obědě mluvila o 13,6 °C. Dále můžeme zmínit Dubicko ležící přibližně 35 km severozápadně od Olomouce, které ze shodných důvodů v témže čase disponovalo 13,3 °C. O „kousek“ dále, v Ústí nad Orlicí, bylo hnedle 21 °C.

Javorník ale nebyl jediným, komu se povedlo přejít přes 24,9 °C. Letní počátek druhé poloviny meteorologického podzimu se odehrál také ve velkoměstských (na naše poměry) Českých Budějovicích, přitom jitro působilo značně podzimně, když slevilo až na 5,3 °C. O plus mínus 7 hodin později už českobudějovický teploměr oznamoval 25,3 °C, přičemž posléze došlo na teč 25,5 °C, z čehož vychází, že metropole jižních Čech flirtovala se 26 °C. V půlce října. Slušné, že? Konečnou podobou českobudějovické pondělní nejvyšší denní teploty se stalo 25,8 °C. S velikou pravděpodobností se jednalo o teplem nejobdařenější den minimálně do konce roku. I když, nikdy neříkejme nikdy.

Nepřekvapí, že zase padaly teplotní rekordy, a to nejen v našich končinách.

Dejme tomu v nizozemském Eindhovenu se 15. hodina chlubila čistokrevně letními 25,2 °C. Přestože zdejší profesionální meteorologické pozorování odstartovala již v letopočtu 1951, tudíž před více než půlstoletím, takto nepodzimní 16. říjen se zjevil teprve poprvé. Ve skutečnosti až do loňska platilo, že totální maximum tohoto dne činí 20,7 °C (1959). Jak je vidno, včír byl tento výkon vylepšen o bezmála 5 °C, neb Eindhoven v pondělí 16. října 2017 evidoval až 25,5 °C.

Namátkou na Maltě se včerejšek zastavil na 24,5 °C, navíc trochu foukalo (v nárazech okolo 30 km/h), takže nebude lží, když se řekne, že u nás bylo lépe než v jižním Středomoří.

Sdílejte článek: FacebookTwitter

REKORDY NA 21. BŘEZEN

REKORDY NA 21. BŘEZEN

Na středu 21. března připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

45 °C V ROEBOURNE

45 °C V ROEBOURNE

V pondělí 19. 3. 2018 bylo v Roebourne, malinkém...

NÍZKOST DENNÍCH MAXIM

NÍZKOST DENNÍCH MAXIM

Chladný, původem arktický vzduch, který před několika dny začal...


VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V úterý bude oblačno až zataženo,...

FOTOGRAFIE: SILNÝ VÍTR ZPŮSOBIL NA MORAVĚ ZNAČNÉ ŠKODY

FOTOGRAFIE: SILNÝ VÍTR ZPŮSOBIL NA MORAVĚ ZNAČNÉ ŠKODY

Meteorologická prognóza se vyplnila, víkendové počasí mělo opravdu mnoho...

REKORDY NA 20. BŘEZEN

REKORDY NA 20. BŘEZEN

Na úterý 20. března připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...


O SLOVO SE ZAČNE HLÁSIT JARO

O SLOVO SE ZAČNE HLÁSIT JARO

V pondělí bude oblačno až zataženo, ojediněle sněhové přeháňky. Jen...

REKORDY NA 19. BŘEZNA

REKORDY NA 19. BŘEZNA

Na pondělí připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...

V SEVŘENÍ ZIMY

V SEVŘENÍ ZIMY

Pomineme-li prvních 60 minut dne, tak ani v...