LETNÍ PONDĚLÍ, DOSLOVA

17.10.2017 8:02 | Autor: Kamil Sojka

Po pondělním poledni jsme vstoupili do druhé poloviny meteorologického podzimu, počasí však spíše sympatizovalo s předešlým meteorologickým ročním obdobím, a to doslova, protože hned v několika lokalitách byla úspěšně atakována hranice 25,0 °C.

Dobrým příkladem může být třeba Javornický výběžek. Na stanici s přídomkem Javorník (284 m n. m.) totiž teplota vzduchu nedlouho před 14. hodinou odpovídala ryze letním 25,3 °C. Taktéž noc z neděle na pondělí byla v tomto zákoutí České republiky docela teplá, vždyť i ve své nejchladnější pasáži zůstala v těsné blízkosti 13 °C. Z toho mimo jiné vyplývá, že v Javorníku bylo včera v noci a ráno větší teplo než například v pražské Libuši v neděli 16. července, která v 6 hodin vychladla až na 10,4 °C.

Jasná obloha, ta také z nemalé části přispěla k tomu, že Javorník do tohoto týdne vstoupil ve vyloženě letním duchu. Nicméně jasno až skoro jasno a k tomu teploty nad mezí 20 °C hlásila většina Evropy s tím, že poměrně hodně slunečních paprsků dělalo společnost i Norům, Švédům, Finům žijícím na (jiho)západě země a taktéž Angličanům, ačkoli zde, lépe řečeno v sousedním Irsku, byla hlavním tématem post-tropická tlakové níže Ofélie (Ophelia).

Na pondělních odpoledních teplotách se dále podepsaly mlhy, které v určitých místech odmítaly odumřít. Názornou ukázkou jsou bezesporu Doksany, jež kvůli přízemní oblačnosti ve 14 hodin hovořily „pouze“ o 12,8 °C, zásluhou čehož patřily k nejméně prohřátým koutům v rámci celé České republiky. Ani na Sněžce nebyla taková „kosa“, ta 120 minut po obědě mluvila o 13,6 °C. Dále můžeme zmínit Dubicko ležící přibližně 35 km severozápadně od Olomouce, které ze shodných důvodů v témže čase disponovalo 13,3 °C. O „kousek“ dále, v Ústí nad Orlicí, bylo hnedle 21 °C.

Javorník ale nebyl jediným, komu se povedlo přejít přes 24,9 °C. Letní počátek druhé poloviny meteorologického podzimu se odehrál také ve velkoměstských (na naše poměry) Českých Budějovicích, přitom jitro působilo značně podzimně, když slevilo až na 5,3 °C. O plus mínus 7 hodin později už českobudějovický teploměr oznamoval 25,3 °C, přičemž posléze došlo na teč 25,5 °C, z čehož vychází, že metropole jižních Čech flirtovala se 26 °C. V půlce října. Slušné, že? Konečnou podobou českobudějovické pondělní nejvyšší denní teploty se stalo 25,8 °C. S velikou pravděpodobností se jednalo o teplem nejobdařenější den minimálně do konce roku. I když, nikdy neříkejme nikdy.

Nepřekvapí, že zase padaly teplotní rekordy, a to nejen v našich končinách.

Dejme tomu v nizozemském Eindhovenu se 15. hodina chlubila čistokrevně letními 25,2 °C. Přestože zdejší profesionální meteorologické pozorování odstartovala již v letopočtu 1951, tudíž před více než půlstoletím, takto nepodzimní 16. říjen se zjevil teprve poprvé. Ve skutečnosti až do loňska platilo, že totální maximum tohoto dne činí 20,7 °C (1959). Jak je vidno, včír byl tento výkon vylepšen o bezmála 5 °C, neb Eindhoven v pondělí 16. října 2017 evidoval až 25,5 °C.

Namátkou na Maltě se včerejšek zastavil na 24,5 °C, navíc trochu foukalo (v nárazech okolo 30 km/h), takže nebude lží, když se řekne, že u nás bylo lépe než v jižním Středomoří.

Sdílejte článek: FacebookTwitter

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V úterý bude jasno až polojasno....

BYŤ POMALU KONČÍ JARO, GANDER ZASYPAL SNÍH

BYŤ POMALU KONČÍ JARO, GANDER ZASYPAL SNÍH

Gander je plus minus 12 000 obyvatel čítající maloměsto ležící...

REKORDY NA 28. KVĚTEN

REKORDY NA 28. KVĚTEN

Na pondělí 28. května připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...


MEKUNU VERSUS OMÁN

MEKUNU VERSUS OMÁN

Vývoj tropické tlakové níže Mekunu: ...

LETEM SVĚTEM (13.)

LETEM SVĚTEM (13.)

Velký rozdíl, zdali před, nebo za Ašským výběžkem ...

REKORDY NA 27. KVĚTEN

REKORDY NA 27. KVĚTEN

Na neděli 27. května připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...


NEJEN NA MAURICIU CHLADNĚJI NEŽ V NORSKU

NEJEN NA MAURICIU CHLADNĚJI NEŽ V NORSKU

Nebývá příliš zvykem, aby Dánsko bylo prakticky jediným státem...

PONEJPRV NELEDOVÝ DEN NA ČELJUSKINOVĚ MYSU

PONEJPRV NELEDOVÝ DEN NA ČELJUSKINOVĚ MYSU

0,1 °C v 16:00 aneb čtvrtek 24. 5. 2018...

REKORDY NA 26. KVĚTEN

REKORDY NA 26. KVĚTEN

Na sobotu 26. května připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...