LETMÉ OHLÉDNUTÍ SE ZA VČEREJŠÍMI MINIMY

19.9.2017 6:42 | Autor: Kamil Sojka

Během noci ze soboty 17. září na neděli se fakticky v celé České republice vyjasnilo, přičteme-li k tomu přítomnost nepříliš prohřáté masy vzduchu, není pak žádným překvapením, že nedělní nejnižší noční/ranní teploty opět padaly do chladných Celsiových hlubin. Nedávno sice započala druhá půlka září, které zastává roli vstupní třetiny meteorologického podzimu, nicméně nějaké to angažování ze strany babího léta by neuškodilo. V tomto roce očividně dorazí až později, případně vůbec, jinými slovy i konec léta astronomického se ponese v méně teplém módu. Budiž útěchou, že závěr pracovního týdne zřejmě nabídne více slunečních paprsků.

Teď už ale k věci, to jest k letmému ohlédnutí se za nedělními minimy:

• Průměrná hodnota vycházející ze všech sedmatřiceti nejnižších nočních/ranních teplot naměřených na synoptických meteorologických stanicích byla rovna 4,3 °C, což rozhodně není mnoho.

• Nejchladněji bylo, zcela překvapivě, na Sněžce (česká strana), kde rtuť teploměru klesla až k 0,8 °C.

• Naopak nejtepleji, lze-li to takto vůbec říci, bylo v Ostravě, která nešla pod 7,3 °C.

• V rámci nížin (tj. poloh do 400 m n. m.) nejvíce exceloval severočeský Liberec, který vychladl až na 2,9 °C – jednalo se o nejnižší zaznamenanou teplotu od středy 10. května, kdy teplotní křivka slétla až k mrazivým -1,9 °C. Netřeba dodávat, že jde o poslední mrazový den. Ve dnech 11. května až 17. září Liberec evidoval nanejméně 3,8 °C, a to ve středu 23. srpna. Neuškodilo by poznamenat, že v nedělním Liberci byla větší zima než kupříkladu v Tromsø na severu Norska, jehož rtuť teploměru nevkročila pod hranici 5,1 °C.

• Ani v Praze kdovíjak teplo nebylo. Letiště Václava Havla informovalo o 5,9 °C – nejsvěžejší moment od čtvrtka 11. května (pomineme-li sobotu 17. září a jejích 5,6 °C) a jeho 2,4 °C. Libuš slevila až na 5,2 °C, načež taktéž prožila nejstudenější okamžik od čtvrtka 11. května, jenž se pyšnil až 2,5 °C. A Kbely nabídly až 5,5 °C, díky čemuž rovněž registrovaly největší chlad od řečeného dne, který tomuto zákoutí Prahy daroval až 3,6 °C. Příkladem v Reykjavíku, hlavním městě Islandu, se včerejší jitro prezentovalo minimem 9,6 °C (na letišti 9,5 °C) a dejme tomu v severském Akureyri teplota vzduchu neklesla pod 12,4 °C.

• Brno zavítalo až ke 4,4 °C – i v tomto případě šlo o nejledovější prožitek od 72. dne letošního počasového jara, v němž moravská metropole disponovala až 2,5 °C. Otázkou jest, kde bylo tepleji než v Brně? Logicky v Akureyri a Reykjavíku, dále ale také v Rovaniemi v severním Finsku (7,2 °C). Například v severoruském Norilsku se včera ráno dočkali až 3,3 °C, z čehož vyplývá, že Brno bylo přesně o 1,1 °C teplejší.

• Podzimnější než Norilsk bylo Ústí nad Orlicí, jelikož tečovalo 3,0 °C. Karlovy Vary naměřily až 1,7 °C a nedaleký Cheb až 2,5 °C, avšak zde se mimo jiné projevila nadmořská výška. České Budějovice či Plzeň taktéž moc nezahřály – v minimu 3,9 a 4,2 °C.

• Pec pod Sněžkou stagnovala na 3,1 °C, v Liberci (nížinách) tudíž chladněji než v horských oblastech.

Sdílejte článek: FacebookTwitter

REKORDY NA 20. ŘÍJEN

REKORDY NA 20. ŘÍJEN

Na pátek 20. října připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

17. ŘÍJEN, NEJPOZDNĚJŠÍ LETNÍ DEN VE VRATISLAVI

Ropice v Moravskoslezském kraji a Vratislav v západním Polsku...

REKORDY NA 19. ŘÍJEN

REKORDY NA 19. ŘÍJEN

Na čtvrtek 19. října připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...


STŘEDA POD MLHOU

STŘEDA POD MLHOU

Oblast vysokého tlaku vzduchu nad Evropou jižní, bude i nadále...

LETNÍ PONDĚLÍ, DOSLOVA

LETNÍ PONDĚLÍ, DOSLOVA

Po pondělním poledni jsme vstoupili do druhé poloviny meteorologického...

EXTRÉMNÍ VÍTR V IRSKU

EXTRÉMNÍ VÍTR V IRSKU

Post-tropická tlaková níže Ofélie (Ophelia) se přeci jen vepsala...


REKORDY NA 18. ŘÍJEN

REKORDY NA 18. ŘÍJEN

Na středu 18. října připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

Přidejte si nás na Instagramu

Přidejte si nás na Instagramu

Používáte sociální síť Instagram? Nově tam máme...

PONDĚLÍ BUDE SKVOSTNÉ

PONDĚLÍ BUDE SKVOSTNÉ

V pondělí budeme skloňovat slunečné počasí a teplotní rekordy....