LETMÉ OHLÉDNUTÍ SE ZA VČEREJŠÍMI MINIMY

19.9.2017 6:42 | Autor: Kamil Sojka

Během noci ze soboty 17. září na neděli se fakticky v celé České republice vyjasnilo, přičteme-li k tomu přítomnost nepříliš prohřáté masy vzduchu, není pak žádným překvapením, že nedělní nejnižší noční/ranní teploty opět padaly do chladných Celsiových hlubin. Nedávno sice započala druhá půlka září, které zastává roli vstupní třetiny meteorologického podzimu, nicméně nějaké to angažování ze strany babího léta by neuškodilo. V tomto roce očividně dorazí až později, případně vůbec, jinými slovy i konec léta astronomického se ponese v méně teplém módu. Budiž útěchou, že závěr pracovního týdne zřejmě nabídne více slunečních paprsků.

Teď už ale k věci, to jest k letmému ohlédnutí se za nedělními minimy:

• Průměrná hodnota vycházející ze všech sedmatřiceti nejnižších nočních/ranních teplot naměřených na synoptických meteorologických stanicích byla rovna 4,3 °C, což rozhodně není mnoho.

• Nejchladněji bylo, zcela překvapivě, na Sněžce (česká strana), kde rtuť teploměru klesla až k 0,8 °C.

• Naopak nejtepleji, lze-li to takto vůbec říci, bylo v Ostravě, která nešla pod 7,3 °C.

• V rámci nížin (tj. poloh do 400 m n. m.) nejvíce exceloval severočeský Liberec, který vychladl až na 2,9 °C – jednalo se o nejnižší zaznamenanou teplotu od středy 10. května, kdy teplotní křivka slétla až k mrazivým -1,9 °C. Netřeba dodávat, že jde o poslední mrazový den. Ve dnech 11. května až 17. září Liberec evidoval nanejméně 3,8 °C, a to ve středu 23. srpna. Neuškodilo by poznamenat, že v nedělním Liberci byla větší zima než kupříkladu v Tromsø na severu Norska, jehož rtuť teploměru nevkročila pod hranici 5,1 °C.

• Ani v Praze kdovíjak teplo nebylo. Letiště Václava Havla informovalo o 5,9 °C – nejsvěžejší moment od čtvrtka 11. května (pomineme-li sobotu 17. září a jejích 5,6 °C) a jeho 2,4 °C. Libuš slevila až na 5,2 °C, načež taktéž prožila nejstudenější okamžik od čtvrtka 11. května, jenž se pyšnil až 2,5 °C. A Kbely nabídly až 5,5 °C, díky čemuž rovněž registrovaly největší chlad od řečeného dne, který tomuto zákoutí Prahy daroval až 3,6 °C. Příkladem v Reykjavíku, hlavním městě Islandu, se včerejší jitro prezentovalo minimem 9,6 °C (na letišti 9,5 °C) a dejme tomu v severském Akureyri teplota vzduchu neklesla pod 12,4 °C.

• Brno zavítalo až ke 4,4 °C – i v tomto případě šlo o nejledovější prožitek od 72. dne letošního počasového jara, v němž moravská metropole disponovala až 2,5 °C. Otázkou jest, kde bylo tepleji než v Brně? Logicky v Akureyri a Reykjavíku, dále ale také v Rovaniemi v severním Finsku (7,2 °C). Například v severoruském Norilsku se včera ráno dočkali až 3,3 °C, z čehož vyplývá, že Brno bylo přesně o 1,1 °C teplejší.

• Podzimnější než Norilsk bylo Ústí nad Orlicí, jelikož tečovalo 3,0 °C. Karlovy Vary naměřily až 1,7 °C a nedaleký Cheb až 2,5 °C, avšak zde se mimo jiné projevila nadmořská výška. České Budějovice či Plzeň taktéž moc nezahřály – v minimu 3,9 a 4,2 °C.

• Pec pod Sněžkou stagnovala na 3,1 °C, v Liberci (nížinách) tudíž chladněji než v horských oblastech.

Sdílejte článek: FacebookTwitter

HROZBA SUPERCYKLÓNU V CARPENTARSKÉM ZÁLIVU

HROZBA SUPERCYKLÓNU V CARPENTARSKÉM ZÁLIVU

Již před několika dny se mezi severoaustralskou Arnhemskou zemí...

TŘICET ČÍSEL V BUKUREŠTI

TŘICET ČÍSEL V BUKUREŠTI

Jádro rumunského hlavního města v pátek 23. 3. 2018...

REKORDY NA 25. BŘEZEN

REKORDY NA 25. BŘEZEN

Na neděli 25. března připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...


VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V neděli bude skoro jasno až...

O VÍKENDU SI UŽIJEME I SLUNÍČKA

O VÍKENDU SI UŽIJEME I SLUNÍČKA

První jarní víkend bude relativně příjemný. Zatímco během pátečního...

BALKÁN I SEVEROVÝCHOD USA POD SNĚHEM

BALKÁN I SEVEROVÝCHOD USA POD SNĚHEM

Dnes, na Světový den meteorologie, bude většina jihovýchodní Evropy...


REKORDY NA 24. BŘEZEN

REKORDY NA 24. BŘEZEN

Na sobotu 24. března připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

REKORDY NA 23. BŘEZEN

REKORDY NA 23. BŘEZEN

Na pátek 23. března připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

LETNÍ EXTRÉM V TEHERÁNU

LETNÍ EXTRÉM V TEHERÁNU

Ve středu 21. 3. 2018 v 15:30 bylo v...