LETEM SVĚTEM (16.)

14.6.2018 16:03 | Autor: Kamil Sojka

V uvozovkách zimní bouřka v hlavním městě Chile

Chilské Santiago, které je populačně srovnatelné s pěti Prahami, se nachází na 33,3° j. š. S identickou zeměpisnou šíří se můžeme setkat například v marocké Casablance, v tomto případě jde samozřejmě o 33,3° s. š., nikoli j. š. Obě velkoměsta mají dále společné to, že leží na západním pobřeží daného kontinentu. Dalším společným jmenovatelem jsou majestátné kopce na východním obzoru (Andy a Atlas). Obdobné je i počasí, viz. poslední zima – v Casablance se ve dnech 1. 12. 2017 až 28. 2. 2018 teploty pohybovaly v průměru okolo 13,7 °C (celkově 4,6 až 21,3 °C), v Santiagu se období od 1. 6. do 31. 8. 2017 dopracovalo ke středním 9,0 °C (souhrnně -3,0 až 26,0 °C). Avšak zatímco v Casablance je sněžení misí nemožnou, v Santiagu se sem tam sněhové vločky objeví. Za důkazním materiálem přitom nemusíme kdovíjak daleko do minulosti.

V pondělí 11. 6. 2018 se chilská metropole octila v chladném jižním proudění, jehož rodičem byla spolupráce přední strany tlakové výše nad Pacifikem se zadní stranou soustavy tlakových níží nad sousední Argentinou a vedlejším Atlantikem. Zásadní roli ale sehrála výšková cyklóna nad středním Chile, tedy nad Santiagem. Vyprodukovala spoustu oblačnosti s poměrně silnými vzestupnými proudy, pročež se lid v Santiagu dočkal i pár blesků a hromů. Srážky se však z důvodu nízkých teplot začaly tvářit zimně – dešťové kapky kvapně přešly v krupici, ta posléze, byť jen chvilkově, na nefalšované sněhové vločky. Ty se vysoko v Andách vyřádily – napadly až desítky centimetrů sněhu.

Santiagský výsledek: https://www.youtube.com/watch?v=KSk80GgGeoI

Nelítostné letní monzunové lijáky v Bangladéši

Bangladéšský hydrometeorologický ústav se sídlem v Dháke (přes 14 000 000 obyvatel) informoval, že v Rangamati nalézajícím se necelých 40 km západně od bangladéšsko-indické státní hranice v časovém úseku od 11. června 6 hod. do 12. června 6 hod. napršelo 264 mm srážek. To není úplně nejméně, průměrný měsíční srážkový úhrn se motá kolem 580 mm, takže během jednoho dne oblaka dodala 45,5 % toho, co by statisticky měla dodat v průběhu třiceti dní. Přímořské letovisko Cox’s Bazar situované o cca 140 km jihozápadněji na tom bylo více méně stejně, neb obdrželo v součtu 300 mm srážek (v tomto případe za 48 hodin), což je zhruba 38 % červnového normálu (na červen až srpen, hlavní pasáž letního monzunu neboli sezóny dešťů, připadá 2 400 mm srážek). Nešlo o první příděly vláhy, značně promáčená půda se proto na leckterých místech sesunula. Situace je o to horší, že nedávno místní měli tu čest s nejhorším půdním sesuvem v dějinách.

Zalito jest

Vodním kapkám (sem tam kroupám) se dařilo také v České republice. Středeční srážkové pásmo se jevilo přátelsky a plošněji, a přesně tak by tomu mělo být, dění v noci z pondělí na úterý a v úterý večer už bylo jinačí. Dobrým příkladem je šumavská Bučina, kam „zaseklá“ buňka přinesla v součtu věru nevšedních 116 mm srážek. Hnedle půlka se konala v čase 18:00 až 19:00, a to 61 mm. V následujících 60 minutách přibylo dalších 29 mm.

Přelito jest

Na západě Švýcarska, při severním břehu ženevského jezera, leží Lausanne (asi 140 000 obyvatel). V pondělí sem zavítala bouřka a ne ledajaká – za pouhých 10 minut ze sebe vydala 41 mm srážek. Z toho vychází intenzita 246 mm/h. Husté, že? Předchozím rekordem bylo 36 mm za 10 minut (Eschenz, 2017). Paříž mimochodem začátkem týdne zažila na srážky nejbohatší červnový den v dějinách – napršelo 78 mm srážek, pokořeno 58 mm z června 1960.

 

Sdílejte článek: FacebookTwitter

KONEC TÝDNE PŘINESE VÝRAZNÉ OCHLAZENÍ

KONEC TÝDNE PŘINESE VÝRAZNÉ OCHLAZENÍ

V pátek bude proměnlivá, převážně velká oblačnost, místy přeháňky, ojediněle...

PRVENSTVÍ DOKSAN, PŘÍZNIVKYŇ TROPŮ

PRVENSTVÍ DOKSAN, PŘÍZNIVKYŇ TROPŮ

Jak už bylo nastíněno, přestože se stávající meteorologické...

NA ARKTICKÉM OSTROVĚ KOTĚLNYJ PADL REKORD

NA ARKTICKÉM OSTROVĚ KOTĚLNYJ PADL REKORD

Mezi dvěma moři – jedno je známo jako...


PRVNÍCH 40 °C V CÓRDOBĚ

PRVNÍCH 40 °C V CÓRDOBĚ

Poprvé v tomto roce jihošpanělská Córdoba naměřila 40...

EXTRÉMNĚ TEPLÝ NOČNÍ WASHINGTON, D.C.

EXTRÉMNĚ TEPLÝ NOČNÍ WASHINGTON, D.C.

Pomineme-li Aljašku, plus minus 60 % Kanady a...

REKORDY NA 21. ČERNA

REKORDY NA 21. ČERNA

Na čtvrtek připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...


NOC VZHŮRU NOHAMA

NOC VZHŮRU NOHAMA

S příchodem západu slunce zpravidla přichází pád, někdy pozvolný,...

DNEŠNÍ REKORDNÍ RANNÍ MRÁZ V SRDCI AUSTRÁLIE

DNEŠNÍ REKORDNÍ RANNÍ MRÁZ V SRDCI AUSTRÁLIE

Barometr sídlící v severotasmánském Launcestonu (asi 85 000 obyv.)...

REKORDY NA 20. ČERVNA

REKORDY NA 20. ČERVNA

Na středu připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...