LETEM NEDÁVNÝM TROPOSFÉRICKÝM SVĚTEM

21.11.2017 7:23 | Autor: Kamil Sojka

Troposféra, de facto zaměstnavatel všech meteorologů, je „vysoká“ přibližně 10 až 20 km, v závislosti na zeměpisné šíři, k teči tropopauzy, hranice mezi troposférou a stratosférou, by tedy bylo zapotřebí až okolo tisíce pařížských Eiffelových věží (těch texaských). To by jakožto úvod stačilo, nyní se už bodově věnujme tomu stěžejnímu, a to nedávným projevům troposféry:

• V Chabarovsku situovaném asi 25 km východně od nejvýchodnějšího výběžku Čínské lidové republiky se včerejšek prezentoval až -21,8 °C. Tato hodnota má z ryze statistického úhlu pohledu docela hořkou příchuť, neboť scházelo doslova jen pár desetin stupně Celsia k pokoření rekordu z letopočtu 1967, jímž je -21,9 °C.

• Severojaponské takřka dvoumilionové Sapporo během pondělka zaznamenalo první „vážnější“ ohlas zimy, když v odpoledním čase při teplotách v okruhu -2,5 °C nasněžilo 0,5 mm srážek, načež se narodil převelice skromný poprašek. Mimoto noc slevila až na -6,6 °C, takže se sapporský lid dočkal nejstudenější chvíle od úterý 28. února, v němž Sapporo vychladlo až na -8,4 °C.

• Relativně nedaleký Vladivostok letošní 20. listopad pojal zimně, neb kromě ledového dne (v minimu -13,7 °C, v maximu -7,3 °C) informoval o 5 cm sněhu, stejně jako v neděli a v sobotu. Ačkoli to žádné závěje nejsou, jedná se o nejsněhobělejší okamžiky od středy 15. března a jejích 15 cm sněhu.

• Jihoturecké město (a stejnojmenná provincie) Mersin, které populačně pokořuje Prahu, se v závěru předešlého týdne, tedy v neděli 19. listopadu, stalo terčem celkem cílevědomé bouřky. Ta tento kout Malé Asie zasypala až pár desítek centimetrů silnou vrstvou malých krup o průměru okolo 0,5 až 2 cm (povětšinou). Z ptačí perspektivy se jevilo, že se Mersin ocitnul pod sněhem. No v podstatě ano, v obou případech jde přeci o zmrzlou vodu. Ta samo sebou brzy roztála, zanedlouho se tím pádem leckteré ulice proměnily v poklidné řeky. Viz. třeba tento nepříliš kvalitní záběr: https://www.youtube.com/watch?v=ncT3hx7mKr8

• Tentýž den, to jest neděle 19. listopadu, byl akční také v Indonésii, přesněji na ostrově Kelapa Dua (cca 70 km severozápadně od centra Jakarty) dlouhém asi 614 m, kde řádilo tornádo. Poškozeno bylo přes třicet domů. Velká tromba však nebyla nikterak extrémní, za většími škodami stála především nevalná úroveň zdejšího života (a staveb).

• Ve čtvrtek 26. května 2016 v blízkém sousedství 15. hodiny do tramvajového vozu číslo 139 brázdícího Kyjev uhodil blesk, několik cestujících bylo zraněno, jedna žena vážněji. To si možná pamatujete. Co ale pravděpodobně netušíte je to, že se něco podobného odehrálo v Singapuru, a to včera někdy v 16 hodin místního času. V tomto případě troposférický elektrický výboj nezasáhl tramvaj, nýbrž soupravu metra, která v tu chvíli zrovna projížděla odkrytou částí trasy. Provoz metra byl na přibližně 10 minut ukončen, újmy na zdraví až na pár výjimek hlášeny nebyly.

• Dle slov meteorologické stanice pracující v honduraském městě Tela se pondělí v termínu od 8:00 do 9:00 postaralo o 93 mm srážek. Protože ale družicové snímky žádnou významnější konvekční činnost nedosvědčovaly, nejspíše se jednalo o lež.

 

Sdílejte článek: FacebookTwitter

HROZBA SUPERCYKLÓNU V CARPENTARSKÉM ZÁLIVU

HROZBA SUPERCYKLÓNU V CARPENTARSKÉM ZÁLIVU

Již před několika dny se mezi severoaustralskou Arnhemskou zemí...

TŘICET ČÍSEL V BUKUREŠTI

TŘICET ČÍSEL V BUKUREŠTI

Jádro rumunského hlavního města v pátek 23. 3. 2018...

REKORDY NA 25. BŘEZEN

REKORDY NA 25. BŘEZEN

Na neděli 25. března připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...


VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V neděli bude skoro jasno až...

O VÍKENDU SI UŽIJEME I SLUNÍČKA

O VÍKENDU SI UŽIJEME I SLUNÍČKA

První jarní víkend bude relativně příjemný. Zatímco během pátečního...

BALKÁN I SEVEROVÝCHOD USA POD SNĚHEM

BALKÁN I SEVEROVÝCHOD USA POD SNĚHEM

Dnes, na Světový den meteorologie, bude většina jihovýchodní Evropy...


REKORDY NA 24. BŘEZEN

REKORDY NA 24. BŘEZEN

Na sobotu 24. března připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

REKORDY NA 23. BŘEZEN

REKORDY NA 23. BŘEZEN

Na pátek 23. března připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

LETNÍ EXTRÉM V TEHERÁNU

LETNÍ EXTRÉM V TEHERÁNU

Ve středu 21. 3. 2018 v 15:30 bylo v...