LEDNO-ÚNOROVÝ SNÍH

2.2.2017 9:24 | Autor: Jan Horák

Přelom druhé a třetí třetiny meteorologické zimy 2016/2017 měla v rukách tlakové níže, která se do České republiky vydala ukončit svou životní pouť. Prezentovala se jak velkou oblačností, tak také srážkami, které byly jak leckde sněhové, tak taktéž i dosti vydatné. Učiňme nyní krátkou cestu po síti českých klimatických meteorologických stanic a podívejme se ve stručnosti na srážkové úhrny i s nimi související příděly sněhu. Řeč je konkrétně o období od 31. ledna 2017 7:00 do 1. února 2017 7:00.

Začněme v Brně, jež v celorepublikovém měřítku patřilo k místům, která byla sněhem obdařena nejvíce. Jmenovitě v Tuřanech bylo srážkově nejaktivněji v úterý mezi 7:00 až 19:00, kdy oblaka vydala celkem 8 mm srážek (jako v Žabovřeskách). Sněhová pokrývka v důsledku toho krapet povyrostla – z ranních 5 cm se rázem stalo večerních 15 cm. Středeční neboli prvoúnorové jitro se následně prezentovalo až 19 cm sněhu (večer již 21 cm), z čehož vyplývá, že moravská metropole byla na startu poslední třetiny právě probíhající zimní sezóny sněhobělejší než severoislandské Akureyri, které bylo zcela na suchu. Loni přitom Akureyri přehrálo Brno v poměru 64 cm ku 0 cm.

V relativně nedaleké Náměšti nad Oslavou se ledno-únorová cyklóna nijak zvlášť neangažovala, čili ležet Brno o cca 40 km západněji, pravděpodobně by počasí nejen šalinám život moc nekomplikovalo. V úterý ráno hlásila zdejší klimatická meteostanice 12 cm sněhu, o 24 hodin později hovořila o 14 cm sněhu, takže jak je vidno, do tohoto zákoutí Vysočiny přespříliš sněhových vloček nezavítalo.

Hlavní město Slezska, jímž je Ostrava, na tom se sněhem bylo o poznání lépe, když se 0 cm naměřených 31. ledna v 7 hodin přeměnilo na 10 cm evidovaných 1. února v tentýž moment (v 19 hodin už 16 cm). 24hodinový srážkový úhrn odpovídal 7 mm, v Porubě 5 mm – v obou ostravských partiích vše nasrážkovalo v úterý, středa (do 7. hodiny) byla srážkově nečinná.

Praha-Libuš na tom byla de facto stejně jako Náměšť nad Oslavou, protože si na přelomu ledna a února přilepšila pouze o 2 cm sněhu, konkrétně ze 7 cm na 9 cm. I tak se však letošní 1. únor stal tím nejzasněženějším za posledních 7 let, naposledy bylo v jižní části Prahy sněhoběleji v pondělí 1. února 2010, kdy byla sněhová pokrývka hluboká rovných 30 cm (v 7 hodin). Zároveň jde o posledních 30 cm sněhu, ve dnech 2. února 2010 až 1. února 2017 byla Libuš na sníh nejbohatší v neděli 24. února 2013, to byla ráno přikryta 29 cm tlustou sněhobílou dekou.

Nyní ještě v rychlosti několik dalších letošních ledno-únorových přídělů sněhu:

+5 cm (2 cm -> 7 cm), Pardubice
+5 cm (19 cm -> 24 cm), Tušimice
+5 cm (23 cm -> 28 cm), Ústí nad Labem
+8 cm (1 cm -> 9 cm), Prostějov
+8 cm (19 cm -> 27 cm), Ústí nad Orlicí
+9 cm (29 cm -> 38 cm), Milešovka
+16 cm (0 cm -> 16 cm), Holešov

Kamil Sojka

Sdílejte článek: FacebookTwitter

JAK O SEBE PEČOVAT

JAK O SEBE PEČOVAT

Přehled šesti nejnebezpečnějších rizik, které vám ohrožují...

PONDĚLÍ ODSTARTUJE OPTIMISTICKY

PONDĚLÍ ODSTARTUJE OPTIMISTICKY

misticky. Počasí ve střední Evropě ovlivňuje výběžek vyššího tlaku...

REKORDY NA 23. KVĚTNA

REKORDY NA 23. KVĚTNA

připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní rekordy. Minimum 2,2°C...


HICUJÍCÍ CENTRAL PARK

HICUJÍCÍ CENTRAL PARK

Přestože je meteorologická stanice sídlící v newyorském Central Parku...

SMUTNÉ HANIMAADHOO

SMUTNÉ HANIMAADHOO

Přestože v pozemském ráji jménem Maledivy turistická sezóna stejně...

PROZŘETELNOST V PARNU

PROZŘETELNOST V PARNU

Úchvatný titulek. Co je jeho obsahem? Slovo prozřetelnost v tomto...


VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

V pondělí bude polojasno až oblačno, ojediněle slabé přeháňky. Nejvyšší...

REKORDY NA 22. KVĚTNA

REKORDY NA 22. KVĚTNA

Na pondělí 22. května připadají z měření Praha-Klementinum...

EXTRÉMNÍ POČASÍ V JAR

EXTRÉMNÍ POČASÍ V JAR

V Jihoafrické republice pomalu finišuje meteorologický podzim, což v...