LEDEN BYL V KANADSKÉ EURECE NADPRŮMĚRNÝ

3.2.2015 8:14 | Autor: redakce

 

Těsně před začátkem astronomického jara, k němuž dojde v závěru 20. března (konkrétně 15 minut před půlnocí) v podobě jarní rovnodennosti, nás ve stejný den, avšak v jinou hodinu (před 11.) čeká zatmění Slunce. Kosmický jev bude nejzajímavější právě na našem starém kontinentě, kde bude zatmění i úplné. Střední Evropa si bude muset vystačit se zatměním částečným, kdy bude zakryto cca 70% slunečního disku. Za plným zacloněním budete muset vyrazit na Špicberky či Faerské ostrovy, které nicméně nejsou zrovna proslulé dlouhotrvajícími dekádami jasné oblohy. Třeba se ale právě v pátek 20. března vydaří a dánské či norské souostroví bude chudé na oblačnost (o týden dříve se pak ještě odehraje pátek třináctého).

Česká republika si v nejbližších dnech příliš azura rozhodně neužije, oblačnosti totiž bude více než dost. Ke zlepšení by mohlo dojít o víkendu, kdy by počasí u nás měla ovlivnit tlaková výše. Té bude předcházet středomořská tlaková níže, která ale asi nakonec Česko nijak zvlášť sněhem zasypávat nebude. Vydatné srážky se sice očekávají, měly by se ale nacházet více na jih – východní část Alp čeká pěkný sněhový příděl. Možná ale cyklóna ještě překvapí, třeba náhle změní směr a něco více k nám donese, což by určitě nejvíce uvítali zimomilové v Polabí (ale i jiných místech). Uvidíme, co má ještě rychle stárnoucí zima pro evropské srdce připraveno..

Na severu Kanady mají ledové zimy zajištěny a řeč je nyní konkrétně o Eurece, výzkumné stanici v centrální části Ellesmerova ostrova (na stejném kusu suché země se nachází i vůbec nejsevernější trvale obývané místo na této planetě – stanice Alert).

Eureka je situována jen pár stovek km jižně od 80. rovnoběžky severní polokoule, což znamená, že od začátku dubna do konce srpna je tu k vidění polární den a od poloviny října do konce února polární noc. Klima je v této části světa samozřejmě poněkud chladnější než to naše – k historicky nejvyšším teplotám se řadí necelých 21°C z poloviny července roku 2009 (totální minima se pohybují mezi -52 až -55°C) a ročním teplotním průměrem je -19°C.

Leden má ve svých statistikách -36.5°C s nanejvýš -1°C a nejméně -53°C. Loňská úvodní dvanáctina roku byla zcela průměrná, protože součet všech 31 dnů činil právě -36.5°C (nejmrazivější byl 9. leden s -45.9°C a „nejteplejší“ naproti tomu 11. leden s rovnými -11.0°C). Letošních prvních 744 hodin bylo po několika letech teplotně nadprůměrných, neboť se celé období od 1.1. do 31.1. prezentovalo dohromady -33.6°C. Silvestr šel nejníže, dokázal totiž srazit teploty k -45.0°C, naopak pravoslavný Boží hod vánoční (7. leden) dokázal navýšit na -17.1°C.

Výška sněhu tu nicméně nikdy extra vysoká není a může za to nedostatek srážek – dvanáctiměsíční úhrn dělá 80 mm, z toho nějakých 10 mm vlastní zimní období. Se sněžením se v Eurece můžete setkat po celý rok, nejintenzivnější ale bývá na podzim. Zpět k lednové bílé peřině – tento rok kolem 12 cm, loni nějakých 20 cm, předloni v okruhu 22 cm, předpředloni v sousedství 18 cm..

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí s naší cestovkou ckzadara.cz

Kamil Sojka

Sdílejte článek: FacebookTwitter

REKORDY NA 28. KVĚTNA

REKORDY NA 28. KVĚTNA

Na neděli 28. května připadají z měření Praha-Klementinum...

PRVNÍ TROPY V ČITĚ

PRVNÍ TROPY V ČITĚ

Čita, východoevropsky Чита, čítá něco kolem 343 511 obyvatel, čímž...

KDYŽ SKOTSKO = AFRIKA

KDYŽ SKOTSKO = AFRIKA

I na pány Skoty a dámy Skotky se čas...


KONEČNĚ LETNÍ VÍKEND

KONEČNĚ LETNÍ VÍKEND

Máme před sebou nádherný slunečný a také teplý víkend. A...

REKORDY NA 27. KVĚTNA

REKORDY NA 27. KVĚTNA

Na sobotu 27. května připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

LOMNICKÝ ŠTÍT JE DOCELA DOSTI NESNĚHUPROSTÝ

LOMNICKÝ ŠTÍT JE DOCELA DOSTI NESNĚHUPROSTÝ

Dne 25. 5. 2017 v 8:00 východoevropského (slovenského) času...


ČTVRTEČNÍ PROLOMENÍ KVĚTNOVÝCH LIMITŮ (°C)

ČTVRTEČNÍ PROLOMENÍ KVĚTNOVÝCH LIMITŮ (°C)

Předevčírem bylo ve východoasijském Ulan-Ude naměřeno 30,8 °C –...

BUDETE TOMU VĚŘIT?

BUDETE TOMU VĚŘIT?

V medicínských kruzích se poslední dobou objevuje nové téma...

STŘEDEČNÍ VYLETNĚNÝ ANGLICKÝ LONDÝN

STŘEDEČNÍ VYLETNĚNÝ ANGLICKÝ LONDÝN

Hlavním režisérem středečního počasí byla tlaková výše – jak...