LEDEN 2017 NA OSTROVĚ MALE (MALE, MALEDIVY)

22.1.2017 9:42 | Autor: Jan Horák

Byť má Česká republika zcela odlišný troposférický charakter než rajské souostrovní Maledivy, které jsou od evropského srdce vzdáleny cca 6 až 7 000 km, v závislosti na konkrétní oblasti, v období od prosince do února, ze středoevropského úhlu pohledu tedy v zimě, mají obě země ve smyslu počasovém jednu věc společnou – uspokojivost ze strany severovýchodního proudění. V Česku samozřejmě kvůli jeho „zimonosnosti“, na Maledivách pak hlavně z toho důvodu, že podporuje slunečné počasí, které rozhodně neurazí návštěvníky z jiných států (kontinentů).

Avšak zatímco u nás je příliv vzduchu od severovýchodu spíše jen přechodnou záležitostí, v případě Malediv jde o naprostý standard – zimní monzun (tj. sušší severovýchodní vítr) je tu během prosince až února na denním pořádku. Neznamená to samozřejmě, že všechny maledivské anemometry po dobu všech 90 až 91 dnů ukazují na severovýchod a že je všude a neustále jasno, nicméně v obecném smyslu Maledivy pěkné jsou.

Věnujme se nyní časovému úseku od neděle 1. ledna do pátku 20. ledna 2017:

0 mm, taková byla akumulace srážek za úvodních 480 hodin roku 2017 na maledivském ostrově Male, jenž je nosnou půdou pro stejnojmenné hlavní město. Kupříkladu na ostrově Gan (atol Addu), který je nejjižnější partií Malediv, bylo ve shodném termínu zaznamenáno dohromady 54 mm srážek, z toho 6 mm (tj. 11 %) připadlo hned na Nový rok, jehož průměrná denní teplota vzduchu činila 26,8 °C s tím, že ještě před deštěm rtuť teploměru vylezla až na 30,0 °C, což jak se později ukázalo byl novoroční teplotní strop. V metropolitním Male byl 1. leden teplejší – průměrnou denní teplotou vzduchu se stalo 27,8 °C, tou nejvyšší 30,5 °C. Co se denního minima týče, to bylo rovno 25,4 °C.

V následujících 19 dnech se nejvyšší denní teploty vzduchu v Male pohybovaly v průměru okolo 30,4 °C, přičemž nepřesáhly 31,0 °C. Gan na tom byl více méně identicky – průměrná hodnota nejvyšších denních teplot vzduchu byla rovna 30,5 °C a stropem bylo taktéž 31,0 °C. Netropických dnů v Male moc nebylo, nějaký by se ale přesto našel – například ve středu 4. ledna bylo nanejvýš 29,8 °C. Noc nešla pod 25,1 °C.

Velmi stručný souhrn všech 20 dnů v Male (na Ganu): Průměrná teplota vzduchu 28 °C (28 °C), průměrná relativní vlhkost vzduchu 73 % (79 %), průměrný tlak vzduchu 1011 hPa (1011 hPa) a průměrná rychlost větru 14 km/h (9 km/h).

Jen pro srovnání velice strohé shrnutí rozebíraných 20 dnů v Praze-Libuši: Průměrná teplota vzduchu -4 °C, průměrná relativní vlhkost vzduchu 83 %, průměrný tlak vzduchu 1023 hPa a průměrná rychlost větru 9 km/h.

Je libo současný český (inverzní) chlad, nebo maledivský zimní monzun?

Kamil SOJKA

Sdílejte článek: FacebookTwitter

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V pátek bude jasno až polojasno,...

IVANOFRANKIVSKÉ DUO A DEKA ANO VS. DEKA NE

IVANOFRANKIVSKÉ DUO A DEKA ANO VS. DEKA NE

Ivanofrankivské duo: Město jménem Ivano-Frankivsk se nachází na západě Ukrajiny,...

VYHLÍŽENÉ MONSTRUM JMENUJÍCÍ SE LAN

VYHLÍŽENÉ MONSTRUM JMENUJÍCÍ SE LAN

Ve Filipínském moři, odhadem 1 000 km východně od bezmála...


REKORDY NA 20. ŘÍJEN

REKORDY NA 20. ŘÍJEN

Na pátek 20. října připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

17. ŘÍJEN, NEJPOZDNĚJŠÍ LETNÍ DEN VE VRATISLAVI

Ropice v Moravskoslezském kraji a Vratislav v západním Polsku...

REKORDY NA 19. ŘÍJEN

REKORDY NA 19. ŘÍJEN

Na čtvrtek 19. října připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...


STŘEDA POD MLHOU

STŘEDA POD MLHOU

Oblast vysokého tlaku vzduchu nad Evropou jižní, bude i nadále...

LETNÍ PONDĚLÍ, DOSLOVA

LETNÍ PONDĚLÍ, DOSLOVA

Po pondělním poledni jsme vstoupili do druhé poloviny meteorologického...

EXTRÉMNÍ VÍTR V IRSKU

EXTRÉMNÍ VÍTR V IRSKU

Post-tropická tlaková níže Ofélie (Ophelia) se přeci jen vepsala...