KYZYLORDA NAMĚŘILA PRVNÍCH TŘIATŘICET

23.4.2015 7:07 | Autor: redakce

 

 

Kyzylorda je větší město (přes 200 000 obyvatel) ležící ve vyprahlém jihu Kazachstánu. Protéká jím však řeka Syrdarja s tím, že o dalších cca 400 km dále směrem na západ se nalézá mizející Aralské jezero. Jihovýchodně od Kyzylordy je zase možné narazit na pohoří Karatau, které se zvedá do nadmořské výšky až přes 2 100 m.n.m. a jež volně navazuje na přilehlé asijské velehory.

Předešlá zima přinesla do Kyzylordy (stanice v centrální části města, tj. v okolí ulice Tole-Bi, rus. Толе-Би) celkem -3.6°C (dle dat ruských meteo. služeb je dlouhodobým průměrem zimní sezóny -5.5°C) a nejteplejším dnem byl pátek 20. února, který si připsal až 13.1°C (v minimu -2.0°C). Netrvalo ale příliš dlouho a tento den byl překonán – v úvodu kalendářního jara připadl status „nejteplejšího dne roku 2015“ na úterý 3. března, který vyhnal teplotu vzduchu až na 14.8°C. Hned o 24 hodin později byla poprvé v tomto roce pokořena hranice 15.0°C, když se středa 4. března dopracovala až k 15.7°C. První dvacítka tohoto letopočtu byla v Kyzylordě spatřena v neděli 22. března a zároveň se jednalo o úvodní letní den, neboť rtuť teploměru dosáhla až na 25.1°C (ještě větší teplo bylo o tuto čtyřiadvacetihodinovku v roce 2008, a to až 27.1°C). Brána do světa tropů byla poprvé otevřena v pátek 10. dubna, protože se vzduch pohřál až na 30.3°C.

A tropická byla i tato středa – odpolední hodnoty atakovaly hranici 33.0°C a nakonec se zastavily na 34.1°C. Díky tomu se 22. duben stal prozatimním nejžhavějším dnem letopočtu 2015. Před rokem si toto jihokazašské město muselo na prvotních třiatřicet stupňů Celsia počkat o něco déle, a to konkrétně do 1. května s jeho až 33.2°C (byl dorovnán rekord z roku 1982, tehdy si první máj rovněž zapsal maximum o 33.2°C). Před dvěma roky naopak Kyzylorda na premiérových 33°C tak dlouho čekat nemusela, ve čtvrte 11. dubna se totiž oteplilo až na 33.3°C (tak rozpálený zde 11. duben předtím ještě nebyl).

V létě tu samozřejmě kvůli přírodním podmínkám bývá leckdy velmi horko, to předešlé a meteorologické se jako celek vypracovalo na 27.6°C, přičemž teplotní vrchol nastal o 21. červen, kdy byl proces zahřívání ukončen až na 42.8°C. Historické teplotní maximum má na svědomí neděle 20. července roku 1975, která to dotáhla až k 46.0°C.

V nejbližších dnech by se v Kyzylordě mělo citelně ochladit – nejvyšší denní teploty by měly ze středečních 33°C spadnout k 20°C. Na závěr týdne se rýsuje i trocha deště.

Kamil Sojka

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí s naší cestovkou ckzadara.cz

 

Sdílejte článek: FacebookTwitter

REKORDY NA 18. ÚNORA

REKORDY NA 18. ÚNORA

Na neděli připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...

NEZLOMNÁ CHICAGSKÁ DEVÍTKA

NEZLOMNÁ CHICAGSKÁ DEVÍTKA

Co mají společného Chicago a Skopje? Odlehlost od...

EXTRÉMNOST I ZBRKLOST VE SPRINGFIELDU

EXTRÉMNOST I ZBRKLOST VE SPRINGFIELDU

Obyvatelé missourijského stosedmdesátitisícového Springfieldu se nedávno (teď ve...


VÍKEND BUDE ZIMNÍ

VÍKEND BUDE ZIMNÍ

Snad jste v pátek nebyli překvapeni novou sněhovou pokrývkou, kterou...

POVALENTÝNSKÉ MRAZY

POVALENTÝNSKÉ MRAZY

Meteorologická stanice mezinárodního letiště Jože...

REKORDY NA 17. ÚNOR

REKORDY NA 17. ÚNOR

Na sobotu 17. února připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...


VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V sobotu bude zpočátku většinou polojasno...

REKORDY NA 16. ÚNOR

REKORDY NA 16. ÚNOR

Na pátek 16. února připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

SNĚHOVÝ RÁJ OGULIN

SNĚHOVÝ RÁJ OGULIN

Zeměpisné souřadnice: 45° s. š., 15° v. d. Vzdálenost...