KYPŘANY ROZPALUJÍ NEPŘÍJEMNÉ ČTYŘICÍTKY

4.8.2015 7:17 | Autor: redakce

 

 

Kypr, jeden z největších ostrovů Středozemního moře, je od České republiky (česko-slovenské hranice) vzdálen něco kolem 1 900 km, to odpovídá cirka šestinásobku vzdálenosti mezi Bratislavou a Košicemi. Kyperské klima je stejné jako v pobřežním Chorvatsku, v italské Kalábrii nebo na francouzské Korsice, a to středomořské. Kypr díky své poloze nedaleko Blízkého východu a severovýchodní Afriky občas ve zmírněné formě pociťuje krutost těchto pozemských koutů a platilo to i první srpnový den, byť to v tomto případě nebyla čistě jen otázka Kypru a průvanu z Arabského poloostrova / Egypta (Afrika nyní trápí a bude trápit velkou část Evropy).

Kypřany již po několik desítek hodin provází intenzivní vlna veder, která ve vnitrozemí zvedá maxima přes 40°C. V malém městě zvaném Lefkoniko (společně s přilehlým okolím asi 2 500 obyvatel) bylo v neděli 2. srpna hlášeno až 41.5°C (noc byla s minimem 23.8°C tropická) a velmi blízko Celsiově čtyřicítce byla též předcházející sobota 1. srpna, která se zastavila až na 39.6°C (tmavá část dne nezašla pod 24.8°C, takže byla také tropická). Poslední červencový den byl sice hodně nepohodlný, ale ne čtyřicítkový, a to ani v rámci zaokrouhlování na celá čísla – v maximu „pouze“ 38.0°C. Přesně před dvanácti měsíci na tom Lefkoniko bylo podobně, přesto ale lépe – 31. červenec přinesl až 38.7°C, 1. srpen nepatrně slevil na 38.6°C a 2. srpen polevil až na 35.4°C. Letošní 3. srpen se prezentoval maximem až 43.1°C.

42.8°C, taková byla v pondělí nejvyšší naměřená teplota v nedaleké a metropolitní Nikósii, která spolu s aglomerací čítá přes 200 000 stálých obyvatel. O den dříve se tady rtuť teploměru vyšplhala až na 41.7°C (2.8.2014 bylo maximem 34.9°C), v sobotu 1. srpna se teplota vzduchu v Nikósii nepřehoupla přes 38.1°C (1.8.2014 přinejhorším 36.7°C) a v pátek 31. července se místní i turisté museli smířit s „jen“ 33.7°C (31.7.2014 až 37.9°C).

Alespoň 40.0°C bylo o toto pondělí zahlášeno rovněž na mnoha dalších kyperských vnitrozemských stanicích, k nejvíce rozpáleným kyperským lokalitám však patřilo plus mínus dvacetitisícové město zvané Güzelyurt, ve kterém se teploty šplhaly až k 44°C (loňský 3. srpen byl tropický, ale zároveň o 13°C chladnější).

Na závěr něco málo ze světa: První srpnový víkend přepisoval dějiny. Nejdříve se věnujme minimálním Celsiovým číslům – chladná rána v druhé fázi minulého týdne neprovázela jen Čechy, ale také Ukrajince. Například ve městě zvaném Lvov byl v sobotu učiněn pokles až na 7.1°C, díky čemuž byl překonán dosavadní rekord pro tento den, který činil 7.9°C a jenž pocházel z letopočtu 1981.

Zcela opačný „problém“ nastal na norských arktických Špicberkách či na ruském polárním ostrově Vize – v norském případě šlo o neuvěřitelných 17.9°C (Barentsburg, který je spravován hlavně Rusy a Ukrajinci, předchozím totálním srpnovým maximem bylo 17.5°C) a v tom ruském o 8.5°C (dřívějším srpnovým maximem 8.1°C).

Kamil Sojka

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí s naší cestovkou ckzadara.cz

 

Sdílejte článek: FacebookTwitter

PONDĚLÍ ZAHROZÍ BOUŘKAMI

PONDĚLÍ ZAHROZÍ BOUŘKAMI

Počasí u nás bude během pondělí ovlivňovat studená fronta,...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V úterý bude polojasno až oblačno,...

HOREČKA NEDĚLNÍHO JITRA

HOREČKA NEDĚLNÍHO JITRA

Česko má vskutku dobrý smysl pro meteorologický humor –...


REKORDY NA 24. DUBEN

REKORDY NA 24. DUBEN

Na úterý 24. dubna připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

REKORDY NA 23. DUBNA

REKORDY NA 23. DUBNA

Na úterý připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...

PÍSEČNÁ BOUŘE V JAZDU

PÍSEČNÁ BOUŘE V JAZDU

Jazd je přibližně 0,5 milionu obyvatel čítající město. Nachází...


PÁR PÁTEČNÍCH TAHŮ

PÁR PÁTEČNÍCH TAHŮ

Jen aby se to plně slunné a bláhově teplé...

REKORDY NA 22. DUBEN

REKORDY NA 22. DUBEN

Na neděli 22. dubna připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

O VÍKENDU NAMĚŘÍME AŽ 28 °C

O VÍKENDU NAMĚŘÍME AŽ 28 °C

Máme před sebou další nádherný víkend a já vás vítám...