KYPŘANY ROZPALUJÍ NEPŘÍJEMNÉ ČTYŘICÍTKY

4.8.2015 7:17 | Autor: redakce

 

 

Kypr, jeden z největších ostrovů Středozemního moře, je od České republiky (česko-slovenské hranice) vzdálen něco kolem 1 900 km, to odpovídá cirka šestinásobku vzdálenosti mezi Bratislavou a Košicemi. Kyperské klima je stejné jako v pobřežním Chorvatsku, v italské Kalábrii nebo na francouzské Korsice, a to středomořské. Kypr díky své poloze nedaleko Blízkého východu a severovýchodní Afriky občas ve zmírněné formě pociťuje krutost těchto pozemských koutů a platilo to i první srpnový den, byť to v tomto případě nebyla čistě jen otázka Kypru a průvanu z Arabského poloostrova / Egypta (Afrika nyní trápí a bude trápit velkou část Evropy).

Kypřany již po několik desítek hodin provází intenzivní vlna veder, která ve vnitrozemí zvedá maxima přes 40°C. V malém městě zvaném Lefkoniko (společně s přilehlým okolím asi 2 500 obyvatel) bylo v neděli 2. srpna hlášeno až 41.5°C (noc byla s minimem 23.8°C tropická) a velmi blízko Celsiově čtyřicítce byla též předcházející sobota 1. srpna, která se zastavila až na 39.6°C (tmavá část dne nezašla pod 24.8°C, takže byla také tropická). Poslední červencový den byl sice hodně nepohodlný, ale ne čtyřicítkový, a to ani v rámci zaokrouhlování na celá čísla – v maximu „pouze“ 38.0°C. Přesně před dvanácti měsíci na tom Lefkoniko bylo podobně, přesto ale lépe – 31. červenec přinesl až 38.7°C, 1. srpen nepatrně slevil na 38.6°C a 2. srpen polevil až na 35.4°C. Letošní 3. srpen se prezentoval maximem až 43.1°C.

42.8°C, taková byla v pondělí nejvyšší naměřená teplota v nedaleké a metropolitní Nikósii, která spolu s aglomerací čítá přes 200 000 stálých obyvatel. O den dříve se tady rtuť teploměru vyšplhala až na 41.7°C (2.8.2014 bylo maximem 34.9°C), v sobotu 1. srpna se teplota vzduchu v Nikósii nepřehoupla přes 38.1°C (1.8.2014 přinejhorším 36.7°C) a v pátek 31. července se místní i turisté museli smířit s „jen“ 33.7°C (31.7.2014 až 37.9°C).

Alespoň 40.0°C bylo o toto pondělí zahlášeno rovněž na mnoha dalších kyperských vnitrozemských stanicích, k nejvíce rozpáleným kyperským lokalitám však patřilo plus mínus dvacetitisícové město zvané Güzelyurt, ve kterém se teploty šplhaly až k 44°C (loňský 3. srpen byl tropický, ale zároveň o 13°C chladnější).

Na závěr něco málo ze světa: První srpnový víkend přepisoval dějiny. Nejdříve se věnujme minimálním Celsiovým číslům – chladná rána v druhé fázi minulého týdne neprovázela jen Čechy, ale také Ukrajince. Například ve městě zvaném Lvov byl v sobotu učiněn pokles až na 7.1°C, díky čemuž byl překonán dosavadní rekord pro tento den, který činil 7.9°C a jenž pocházel z letopočtu 1981.

Zcela opačný „problém“ nastal na norských arktických Špicberkách či na ruském polárním ostrově Vize – v norském případě šlo o neuvěřitelných 17.9°C (Barentsburg, který je spravován hlavně Rusy a Ukrajinci, předchozím totálním srpnovým maximem bylo 17.5°C) a v tom ruském o 8.5°C (dřívějším srpnovým maximem 8.1°C).

Kamil Sojka

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí s naší cestovkou ckzadara.cz

 

Sdílejte článek: FacebookTwitter

EXTRÉMNĚ NÍZKÉ TEPLOTY V AUSTRAL. (SUB)TROPECH

EXTRÉMNĚ NÍZKÉ TEPLOTY V AUSTRAL. (SUB)TROPECH

Na severu australského Queenslandu, u 21. severní rovnoběžky...

DEŠTNÍKY BUDEME POTŘEBOVAT I NADÁLE

DEŠTNÍKY BUDEME POTŘEBOVAT I NADÁLE

V neděli bude jasno až polojasno, jen přechodně oblačno a...

REKORDY NA 30. DUBNA

REKORDY NA 30. DUBNA

Na neděli 30. dubna připadají z měření Praha-Klementinum...


SILNĚ LETNĚ U BAJKALU

SILNĚ LETNĚ U BAJKALU

Velkoměstský Irkutsk, který k r. 2016 čítal nějakých...

PONĚKUD EXTRAVAGANTNÍ 4 CM SNĚHU V PŘIBYSLAVI

PONĚKUD EXTRAVAGANTNÍ 4 CM SNĚHU V PŘIBYSLAVI

Pravděpodobnost, že pohled z okna uskutečněný krátce po...

KONEČNĚ SE ZAČNE OTEPLOVAT

KONEČNĚ SE ZAČNE OTEPLOVAT

Začne se nám oteplovat. Ještě v pátek budeme potřebovat...


REKORDY NA 29. DUBNA

REKORDY NA 29. DUBNA

Na sobotu 29. dubna připadají z měření Praha-Klementinum následující...

KATOVICE ZIMNĚJŠÍ NEŽ USŤ-KUJGA (SEVER SIBIŘE)

KATOVICE ZIMNĚJŠÍ NEŽ USŤ-KUJGA (SEVER SIBIŘE)

Těžko říci, kolik stupňů Celsia bylo ve čtvrtek odpoledne...

ČTVRTEK V TOMSKU PŘEPSAL DUBNOVÉ DĚJINY

ČTVRTEK V TOMSKU PŘEPSAL DUBNOVÉ DĚJINY

Zatímco v Omsku se čtvrteční den s přídomkem 27....