KLIDNÉ LÉTO NA OSTROVĚ MOCHA

29.1.2015 8:30 | Autor: redakce

 

O víkendu začne měsíc únor, což znamená, že rok 2015 již bude chudší o cca 8.5%. O dalších 28 dnů později odstartuje březen a s ním i letošní meteorologické jaro, které skončí v neděli 31. května. Jeho závěru bude předcházet klasický český lásky čas v podání 1. máje, před kterým ještě v sobotu 8. března bude mužská část populace vyznávat náklonnost svému milovanému něžnému protějšku v rámci Mezinárodního dne žen (Mezinárodní den mužů, u nás zatím neoficiálně, připadá na 19. listopad). Ještě před nástupem jara se však k této dvojici přidá Den svatého Valentýna – nejedná se však o americký svátek. Tedy částečně, za jeho dnešním „moderním“ nebo-li „komerčním“ pojetí se sice Spojené státy americké zajisté z nemalé části podílely, nicméně svátek jako takový s touto zemí nesouvisí. Katolický kněz jménem Valentýn, který kdysi údajně bez vědomí ostatních oddával mladistvé páry, se narodil a působil na půdě Říma, z čehož vyplývá, že Valentýn je rozen v Evropě, nikoliv za velkou louží.

Za Atlantickým oceánem se v předešlých desítkách hodil, zejména pak při severovýchodním pobřeží, řešilo pouze jedno, a to sněhová bouře Judo. Třeba v New York City původně očekávali až přes půl metru sněhu, takonec z toho ale byla „jen“ polovina, tj. okolo 25 cm (stav v úterý dopoledne newyorského času). Dále na severovýchod od NYC už ale byla sněhová pokrývka mnohem vyšší, v okolí měst Hartford (Connecticut) či Spriengfield (Massachusetts) sahala přes 50 cm a dále na východ až přes 70 cm. Na území Česka bylo nutné za takovouto vrstvou sněhu vyrazit do hor, nejlépe pak do Krkonoš. Nejbližší dny žádnou velkou změnu pro naše nížiny nepřinesou, teploty se totiž stále budou držet lehce nad bodem mrazu, což stejně jako v úterý zajistí odtávání sněhu. Zkrátka nemastná-neslaná zima (v rámci nižšíh poloh).

V Jižní Americe, konkrétně v Chile a přesně asi 650 km jihozápadně od metropolitního Santiaga de Chile lze nalézt ostrov Mocha, španělsky hovořící kus pevniny o rozloze necelých 50 km². Tady v těchto dnech probíhá léto v plném proudu, byť je trochu mírné a velmi chudé na vyvinutější dvacítky, natož pak na horka.

Mocha díky své poloze leží na rozhraní mírného a středomořského podnebí, avšak kvůli přítomnosti chladnějších vod Tichého oceánu na straně jedné a masivních And, které zmařují jakýkoliv pokus o vpád kontinentální teplé masy, na straně druhé jsou zdejší letní období příjemná. To letošní od svého startu až do dnešních dnů nabídlo v průměru 15.4°C s tím, že k nejteplejším dnům patřil 20. leden s maximem 23.7°C a naopak k těm nejchladnějším 20. prosinec s minimem 8.0°C. Vítr byl v celkovém součtu mírný o rychlosti kolem 6.5 m/s (23 km/h), ale třeba v odpoledních hodinách ve středu 14. ledna byl až silný, protože dosahoval rychlosti 13 m/s (47 km/h), přičemž v nárazech sahal až na 21 m/s (76 km/h). Léto 2013/2014 doneslo na Isla Mocha celkem 15.4°C, nejvýše šla rtuť teploměru na 23.2°C (18. leden, jde o jeden z nejpříjemnějších dnů v posledních letech), nejníže na 8.0°C (6. únor) a dost foukalo například v sobotu 11. ledna, kdy byly pozorovány poryvy o 22 m/s (79 km/h).

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí s naší cestovkou ckzadara.cz

Kamil Sojka

Sdílejte článek: FacebookTwitter

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V neděli bude oblačno až polojasno,...

TROPICKÁ BOUŘE HARVEY

TROPICKÁ BOUŘE HARVEY

Letošní sezóna tropických tlakových níží v Atlantickém oceánu má,...

BRATISLAVA VERSUS VÍDEŇ

BRATISLAVA VERSUS VÍDEŇ

Na zemi na Zemi není mnoho hlavních měst suverénních...


REKORDY NA 20. SRPEN

Na neděli 20. srpna připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

NA SEVERNÍ KYRGYZSTÁN PŘISTÁLY KRYSTALKY LEDU

NA SEVERNÍ KYRGYZSTÁN PŘISTÁLY KRYSTALKY LEDU

Biškek, s více než 900 000 obyvateli největší a zároveň...

REKORDY NA 19. SRPEN

REKORDY NA 19. SRPEN

Na sobotu 19. srpna připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...


KURIÓZNÍ PŘÍVALOVÝ DÉŠŤ V INDICKÉM BENGALÚRU

KURIÓZNÍ PŘÍVALOVÝ DÉŠŤ V INDICKÉM BENGALÚRU

Přes 8 000 000 lidí trvale pobývá ve velkoměstě zvaném Bengalúru...

LÉTO NA ROPNÉ PLOŠINĚ POBLÍŽ TERSCHELLINGU

LÉTO NA ROPNÉ PLOŠINĚ POBLÍŽ TERSCHELLINGU

22,6 °C bylo ve středu 16. 8. 2017 ve...

REKORDY NA 18. SRPEN

REKORDY NA 18. SRPEN

Na pátek 18. srpna připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...