KHANUN V TCHAJ-TUNGU

15.10.2017 10:06 | Autor: Kamil Sojka

Před několika desítkami hodin, ve čtvrtek 12. října, se u východního pobřeží filipínského ostrova Luzon, který je přibližně 1,3krát větší než Česká republika a jenž je nosnou půdou metropolitní Manily, zrodila tropická deprese, která je nejranějším stádiem tropické tlakové níže (budeme-li tropickou depresí mínit také tropickou poruchu). Během čtvrtka a pátku se tento potencionálně nebezpečný systém přestěhoval do severního sektoru Jihočínského moře, kde dle numerických modelů měl začít nabírat na síle. Měly pravdu, opravdu se tak stalo.

V sobotu odpoledne se střed tropické bouře Khanun nalézal odhadem 400 km západně od západního pobřeží Luzonu s tím, že maximální průměrná rychlost větru odpovídala 110 až 115 km/h, což znamená, že se jednalo o pozdní fázi tropické bouře, neb dle pravidel Saffir-Simpsonovy stupnice je za hurikán (v tomto případě tajfun) považována ta tropická tlaková níže, která produkuje vítr o maximálním středním tempu 119 km/h a více. Při pohledu na prognózy bylo patrné, že Khanun na své cestě k čínskému ostrovu Hainan nabude statusu tajfunu 1. až 2. kategorie. Vyplnění (zaniknutí) této tropické cyklóny se očekává kdesi nad Kambodžou a jejím okolím.

Ačkoli Tchaj-wan s tímto oblačným vírem přímé dočinění neměl, přesto jeho moc pocítil. Jmenovitě se jednalo o konvekční činnost v jeho severní vnější (okrajové) partii, přičemž samo sebou velkou roli sehrála také geografie Tchaj-wanu. Narážka nyní naráží na město Tchaj-tung, které je domovem pro bezmála 110 000 lidí, díky čemuž je populačně přirovnatelné k našemu Liberci. Svůj pozemský život tráví na tchajwanském přímořském jihovýchodě v polohách kolem 20 až 70 m n. m., avšak jeho blízké západní sousedství zasahuje do poloh až přes 2 000 m n. m. Z toho vyplývá, že se tu konal návětrný efekt hor.

Zatímco v hlavním městě severních Čech, díky tlakové výši, včera od 8 do 14 hodin nespadla ani kapka, v Tchaj-tungu se shodný časový úsek prezentoval 112 mm srážek (k tomu 25 až 27 °C, na anemometru nanejvýš 7 km/h, dle barometru 1003 až 1005 hPa). V průběhu 360 minut tedy v Tchaj-tungu napršelo skoro 48 % měsíčního normálu, neb průměrným úhrnem srážek za měsíc říjen je takřka 240 mm (desátá dvanáctina roku v podstatě uzavírá období dešťů, které probíhá hlavně od června do září).

V termínu od 13. října 20 hodin do 14. října 2 hodin (tj. za 21 600 sekund) do tchajtungského srážkoměru zaparkovalo celkem 161 mm srážek s tím, že v následujících 21 600 000 milisekundách přibylo dalších 39 mm srážek a že v předcházejících 720 minutách (tj. v pátek od 8 do 20 hodin) oblaka vydala 89 mm srážek. Sečteno a podtrženo, v epoše od 13. října 8 hodin do 14. října 14 hodin (tj. za 30 hodin) Tchaj-tung obdržel dohromady 401 mm srážek, to představuje 170 % měsíčního normálu. Čili letošní říjen bude v tomto zákoutí Asie srážkově poněkud nadprůměrným.

Silně kontrastní rozložení srážek je pro Tchaj-wan typické, právě kvůli masivním horám táhnoucím se prakticky napříč celým ostrovem. Relativně často v jednom místě naprší klidně i přes 500 mm srážek, kdežto o „pár“ kilometrů dále se bez problému jedná jen o několik mm deště.

 

Sdílejte článek: FacebookTwitter

SILNÝ MRÁZ

SILNÝ MRÁZ

V pondělí bude jasno až polojasno, během dne až oblačno...

ŠPICBERKY: POLÁRNÍ NOC VERSUS POLÁRNÍ DEN

ŠPICBERKY: POLÁRNÍ NOC VERSUS POLÁRNÍ DEN

111 dní bez východu slunce, 128 dní bez...


REKORDY NA 25. ÚNORA

REKORDY NA 25. ÚNORA

Na neděli 25. února připadají z měření Praha-Klementinum následující...

ÚNOR V LETNÍM ANEB 28 °C VE WASHINGTONU, D.C.

ÚNOR V LETNÍM ANEB 28 °C VE WASHINGTONU, D.C.

Nad Bermudskými ostrovy se ve středu 21. února zdržoval...

DALŠÍ SNĚHOBÍLÁ NADÍLKA PRO CHORVATY A SPOL.

DALŠÍ SNĚHOBÍLÁ NADÍLKA PRO CHORVATY A SPOL.

„Rotující“ oblast nízkého tlaku se středem nad centrálním Středomořím...


REKORDY NA 24. ÚNOR

REKORDY NA 24. ÚNOR

Na sobotu 24. února připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V sobotu bude jasno, během dne...

PŘEDBĚŽNĚ O TEPLU V USA

PŘEDBĚŽNĚ O TEPLU V USA

Věděli jste, že na půdě Spojených států amerických kromě...