KHANUN V TCHAJ-TUNGU

15.10.2017 10:06 | Autor: Kamil Sojka

Před několika desítkami hodin, ve čtvrtek 12. října, se u východního pobřeží filipínského ostrova Luzon, který je přibližně 1,3krát větší než Česká republika a jenž je nosnou půdou metropolitní Manily, zrodila tropická deprese, která je nejranějším stádiem tropické tlakové níže (budeme-li tropickou depresí mínit také tropickou poruchu). Během čtvrtka a pátku se tento potencionálně nebezpečný systém přestěhoval do severního sektoru Jihočínského moře, kde dle numerických modelů měl začít nabírat na síle. Měly pravdu, opravdu se tak stalo.

V sobotu odpoledne se střed tropické bouře Khanun nalézal odhadem 400 km západně od západního pobřeží Luzonu s tím, že maximální průměrná rychlost větru odpovídala 110 až 115 km/h, což znamená, že se jednalo o pozdní fázi tropické bouře, neb dle pravidel Saffir-Simpsonovy stupnice je za hurikán (v tomto případě tajfun) považována ta tropická tlaková níže, která produkuje vítr o maximálním středním tempu 119 km/h a více. Při pohledu na prognózy bylo patrné, že Khanun na své cestě k čínskému ostrovu Hainan nabude statusu tajfunu 1. až 2. kategorie. Vyplnění (zaniknutí) této tropické cyklóny se očekává kdesi nad Kambodžou a jejím okolím.

Ačkoli Tchaj-wan s tímto oblačným vírem přímé dočinění neměl, přesto jeho moc pocítil. Jmenovitě se jednalo o konvekční činnost v jeho severní vnější (okrajové) partii, přičemž samo sebou velkou roli sehrála také geografie Tchaj-wanu. Narážka nyní naráží na město Tchaj-tung, které je domovem pro bezmála 110 000 lidí, díky čemuž je populačně přirovnatelné k našemu Liberci. Svůj pozemský život tráví na tchajwanském přímořském jihovýchodě v polohách kolem 20 až 70 m n. m., avšak jeho blízké západní sousedství zasahuje do poloh až přes 2 000 m n. m. Z toho vyplývá, že se tu konal návětrný efekt hor.

Zatímco v hlavním městě severních Čech, díky tlakové výši, včera od 8 do 14 hodin nespadla ani kapka, v Tchaj-tungu se shodný časový úsek prezentoval 112 mm srážek (k tomu 25 až 27 °C, na anemometru nanejvýš 7 km/h, dle barometru 1003 až 1005 hPa). V průběhu 360 minut tedy v Tchaj-tungu napršelo skoro 48 % měsíčního normálu, neb průměrným úhrnem srážek za měsíc říjen je takřka 240 mm (desátá dvanáctina roku v podstatě uzavírá období dešťů, které probíhá hlavně od června do září).

V termínu od 13. října 20 hodin do 14. října 2 hodin (tj. za 21 600 sekund) do tchajtungského srážkoměru zaparkovalo celkem 161 mm srážek s tím, že v následujících 21 600 000 milisekundách přibylo dalších 39 mm srážek a že v předcházejících 720 minutách (tj. v pátek od 8 do 20 hodin) oblaka vydala 89 mm srážek. Sečteno a podtrženo, v epoše od 13. října 8 hodin do 14. října 14 hodin (tj. za 30 hodin) Tchaj-tung obdržel dohromady 401 mm srážek, to představuje 170 % měsíčního normálu. Čili letošní říjen bude v tomto zákoutí Asie srážkově poněkud nadprůměrným.

Silně kontrastní rozložení srážek je pro Tchaj-wan typické, právě kvůli masivním horám táhnoucím se prakticky napříč celým ostrovem. Relativně často v jednom místě naprší klidně i přes 500 mm srážek, kdežto o „pár“ kilometrů dále se bez problému jedná jen o několik mm deště.

 

Sdílejte článek: FacebookTwitter

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V pondělí bude jasno až polojasno,...

BYŤ POMALU KONČÍ JARO, GANDER ZASYPAL SNÍH

BYŤ POMALU KONČÍ JARO, GANDER ZASYPAL SNÍH

Gander je plus minus 12 000 obyvatel čítající maloměsto ležící...

REKORDY NA 28. KVĚTEN

REKORDY NA 28. KVĚTEN

Na pondělí 28. května připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...


MEKUNU VERSUS OMÁN

MEKUNU VERSUS OMÁN

Vývoj tropické tlakové níže Mekunu: ...

LETEM SVĚTEM (13.)

LETEM SVĚTEM (13.)

Velký rozdíl, zdali před, nebo za Ašským výběžkem ...

REKORDY NA 27. KVĚTEN

REKORDY NA 27. KVĚTEN

Na neděli 27. května připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...


NEJEN NA MAURICIU CHLADNĚJI NEŽ V NORSKU

NEJEN NA MAURICIU CHLADNĚJI NEŽ V NORSKU

Nebývá příliš zvykem, aby Dánsko bylo prakticky jediným státem...

PONEJPRV NELEDOVÝ DEN NA ČELJUSKINOVĚ MYSU

PONEJPRV NELEDOVÝ DEN NA ČELJUSKINOVĚ MYSU

0,1 °C v 16:00 aneb čtvrtek 24. 5. 2018...

REKORDY NA 26. KVĚTEN

REKORDY NA 26. KVĚTEN

Na sobotu 26. května připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...