KDYŽ VÝŠE I NÍŽE SE SNAŽÍ, TEPLU SE NÁRAMNĚ DAŘÍ

8.9.2016 6:43 | Autor: Jan Horák

Cca 5 500 000 m. Tato délka samozřejmě není vyřčena jen tak pro nic, jde o vzdálenostní vztah mezi španělským Madridem a ruským ostrovem Dikson, na jehož východě se nachází část stejnojmenného města, přesněji tedy sídla městského typu. Ačkoliv jde o zcela odlišné kraje a naprosto rozdílné troposférické mravy, ve středu 7. září se konala menší shoda – bylo teplo až vedro.

Nádherně letní podzimní den s pořadovým číslem sedm se však nekonal pouze v těchto koutech světa, vynecháme-li evropské Rusko, tak bylo v podstatě v celé Evropě slunečno a hlavně nechladno. Protože ale meteorologie ráda čísla, přidejme ke slovům i pár věcných číslic:

39,5 °C, až tak horko bylo v metropolitním Madridu. Něco takového se tu událo, samozřejmě v rámci měsíce září, vůbec poprvé. Bez problému byl překonán předešlý rekordman jménem 7. září 1988, který si připsal až 38,6 °C. Aby bylo jasno – jde o úterý 6. září, nikoliv o středu. Ve shodném letopočtu nicméně padlo i totální madridské zářijové maximum, dne 8. září 1988 se rtuť teploměru zastavila až na 40,2 °C. V úterý tedy sházelo „jen“ 0,8 °C. A co ve středu? Ve 14 hodin hovořil teploměr o 37,1 °C, o 24 hodin dříve, kdy následně Tmax činila 39,5 °C, mluvil o 36 °C. To vypadá nadějně. Skutečnost? Odpověď zní: Ve středu 7. září 2016 bylo v Madridu naměřeno nanejvýš 39,2 °C.

Když už jsme zmínili ten úterní den, připomeňme znovu, že Córdoba zaznamenala až 45,4 °C. To je extrém jak na místní poměry, tak i v celonárodním měřítku. Středa pak přinesla Tmax 40,6 °C.

Španělska už ale bylo dost, tak hurá do Ruska. Jmenovitě na 73° s. š., tj. nad úroveň kontinentální Evropy. Právě tady totiž leží Dikson. A v polovině tohoto pracovního týdne tu bylo příjemně, a to tak intenzivně, že se konal zrod nového teplotního rekordu.

5. září tu teplota vzduchu dosáhla na 18,1 °C – tato hodnota se stala totální Tmax celého září a zcela překvapivě i podzimu. Podíváme-li se na pondělní teploty podrobněji, zjistíme, že teplotní rozpětí začínalo na 4,5 °C (5. září 1970 až -4,5 °C) a končilo na 12,0 °C. Oněch 18,1 °C sice pochází z 5. září, avšak toho z roku 2008, nikoliv 2016.

Úterý 6. září 2016 dopřálo tomuto cípu Ruska 9,0 až 11,6 °C, odchylka +6 °C. Rekordy ne, 16,6 °C ze 6. září 1964 i -6,8 °C ze 6. září 1968 neohroženo. Avšak, 7. září 2016 tečovalo 17,0 °C, čímž významně zastínilo 13,4 °C ze 7. září 1956. Zajímá-li Vás přesná hodnota nového rekordu, přičtěte k pondělním 12,0 °C 11,2 °F. Pak dostanete 18,2 °C neboli nejteplejší den podzimu od počátku měření (1916).

Ještě k užitému nadpisu: Ať už Španělsko, Česko, Slovensko, Švýcarsko, Londýn či Dikson, všichni mohli teplému až úmornému rázu počasí poděkovat tlakové níži nebo tlakové výši. V Diksonu šlo o práci přední strany cyklóny, u nás naopak o západ anticyklóny.

Filozofická idea na závěr: Snaží se nás podzim ještě pěkně zahřát, neb ví, že zima po třech letech až přehnané benevolence nastolí drsný režim?

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

JAK O SEBE PEČOVAT

JAK O SEBE PEČOVAT

Přehled šesti nejnebezpečnějších rizik, které vám ohrožují...

PONDĚLÍ ODSTARTUJE OPTIMISTICKY

PONDĚLÍ ODSTARTUJE OPTIMISTICKY

misticky. Počasí ve střední Evropě ovlivňuje výběžek vyššího tlaku...

REKORDY NA 23. KVĚTNA

REKORDY NA 23. KVĚTNA

připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní rekordy. Minimum 2,2°C...


HICUJÍCÍ CENTRAL PARK

HICUJÍCÍ CENTRAL PARK

Přestože je meteorologická stanice sídlící v newyorském Central Parku...

SMUTNÉ HANIMAADHOO

SMUTNÉ HANIMAADHOO

Přestože v pozemském ráji jménem Maledivy turistická sezóna stejně...

PROZŘETELNOST V PARNU

PROZŘETELNOST V PARNU

Úchvatný titulek. Co je jeho obsahem? Slovo prozřetelnost v tomto...


VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

V pondělí bude polojasno až oblačno, ojediněle slabé přeháňky. Nejvyšší...

REKORDY NA 22. KVĚTNA

REKORDY NA 22. KVĚTNA

Na pondělí 22. května připadají z měření Praha-Klementinum...

EXTRÉMNÍ POČASÍ V JAR

EXTRÉMNÍ POČASÍ V JAR

V Jihoafrické republice pomalu finišuje meteorologický podzim, což v...