KANSASKÁ ÚTERNÍ ČTYŘKA

22.9.2016 9:05 | Autor: redakce

 

 

Americký stát Kansas zabírá něco kolem 213 000 km², což odpovídá přibližně 2,2 % Spojených států amerických, jinak řečeno je Kansas zhruba 2,7krát větší než Česká republika. Celá jeho severní hranice (s Nebraskou) fakticky tečuje 40. severní rovnoběžku, ta jižní (s Oklahomou) se zase nachází na 36° s. š., což znamená, že je Kansas zeměpisně shodný s Řeckem.

Dešťové kupy (kumulonimby) tam i tatam – přesně tak to o předposlední úterní den měsíce září 2016 vypadalo v Turecku. Důvod byl vskutku prostý, a to vliv pole nižšího tlaku vzduchu v kombinaci se silně nerovným tureckým zemským povrchem. Cyklonální vliv byl ve velké míře (tím je myšlena přítomnost mohutných kupovitých oblaků) znát také na jihu Ruska, Ukrajiny a Moldavska. Do Řecka vzhledem k rozložení tlakových útvarů proudil vzduch od severovýchodu, avšak z úrovně Ukrajiny, takže nikterak chladno nebylo. Na druhou stranu ani vedrům se nedařilo, k nejvíce teplým koutům nejjihovýchodnější evropské země patřil ostrov Lesbos (resp. metropolitní Mytiléna) s 30,0 °C nebo velkoměstské Athény s 29,3 °C.

V Kansasu se v úterý, stejně jako v dnech nejbližších, vysokým teplotám dařilo – při nenásilné advekci tepla od jihu až jihozápadu tomu tak bývá. A rodily se nové teplotní rekordy.

Začněme v Zahradním městě, které je v řeči kansaských Američanů známé jako Garden City. Nalézá se v jihozápadním sektoru Kansasu, je trvalým domovem pro cirka 30 000 lidí a letošní 20. září sem doneslo stovku. Stovkou je samo sebou myšleno 100 °F neboli 37,8 °C. Tato hodnota byla rekordní, ale jen těsně – předchozí nejlepší výsledek 20. září pocházející z letopočtu 1977 činil 37,2 °C (99 °F). Aby však toto tvrzení bylo doslovně platné, musíme tak nějak opomenout sobotu 20. září 1980, která do Zahradního města taktéž přinesla Fahrenheitovu stovku.

Dále pokračujme v relativně nedalekém a více méně shodně zalidněném Dodge City. Zde proběhlo čistokrevně památné úterý, resp. 20. září – rtuť teploměru se vyšplhala až na 36,7 °C (98 °F), což s rezervou stačilo na zastínění 35,0 °C (95 °F) ze sezóny 1970.

Nyní se vydejme do středního Kansasu 1955. Bezmála pětitisícový Russell a skoro padesátitisícová Salina naměřili v úterý 20. září 35,0 až 35,6 °C (95 až 96 °F) – Salina o toto úterý, tj. po 61 letech, dosáhla až na 96 °F, skrze kterých vyrovnala své maximum z poloviny 50. let 20. století, Russell o druhý den právě probíhajícího pracovního týdne rovněž naměřil až 96 °F, vylepšil tudíž výkon z ročníku 1955 a zároveň i 1981.

Cestu po Kansasu zakončeme ve městě Wichita, jež je kvůli svým cca 400 000 obyvatelům největší kansaskou lokalitou. Protože kansaská úterní čtyřka sestává z Garden City, Dodge City, Russellu a Saliny, lze dospět k domnění, že Wichita nikterak neobvyklé úterý nezažila. Je to pravda, 20. září tu stagnovalo na 35,0 °C (95 °F), což je v porovnání s 20. zářím 1980 (37,2 °F) málo. Nicméně, v pondělí 28. září 1953 zde bylo až 39,4 °C (103 °F) – jde o jedinou Fahrenheitovu stovku v poslední dekádě září.

Kamil Sojka

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí s naší cestovkou ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

DÁLNOVÝCHODNÍ VÝLEV CHLADNÉHO VZDUCHU

DÁLNOVÝCHODNÍ VÝLEV CHLADNÉHO VZDUCHU

Netřeba propadat depresím kvůli tomu, že numerické modely někdy...

„MEDICANE“ NUMA VS. JIŽNÍ CÍP ITALSKÉ APULIE

„MEDICANE“ NUMA VS. JIŽNÍ CÍP ITALSKÉ APULIE

Meteorologie je mimo jiné bohatá na mnohdy až exotické...

REKORDY NA 20. LISTOPAD

REKORDY NA 20. LISTOPAD

Na pondělí připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...


ZE ZIMY DO JARA

ZE ZIMY DO JARA

V pondělí bude proměnlivá oblačnost s přeháňkami, od 300 m...

PATNÁCTISTUPŇOVÉ DUO V ČÍNSKÉM CHARBINU

PATNÁCTISTUPŇOVÉ DUO V ČÍNSKÉM CHARBINU

Severočínský Charbin jako takový je domovem pro více než...

PÁTEČNÍ PCHJONGJANG HOSTIL PRVNÍ POPRAŠEK

PÁTEČNÍ PCHJONGJANG HOSTIL PRVNÍ POPRAŠEK

Pomineme-li vůdce Kim Čong-una a jeho pravé ruce a...


REKORDY NA 19. LISTOPAD

REKORDY NA 19. LISTOPAD

Na neděli připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...

ZIMA SE BUDE HLÁSIT O SLOVO

ZIMA SE BUDE HLÁSIT O SLOVO

V sobotu bude polojasno až oblačno, během dne přibývání oblačnosti...

REKORDY NA 18. LISTOPADU

REKORDY NA 18. LISTOPADU

Na sobotu 18. listopadu připadají z měření Praha-Klementinum následující...