JOAQUIN ROZBOUŘIL BERMUDSKÉ OSTROVY

6.10.2015 8:19 | Autor: Jan Horák

Britský Hamilton patří k nejmenším hlavním městům světa – na počátku tohoto desetiletí čítal jen něco kolem 1 000 obyvatel. Všude kolem něj jsou nicméně další města, která dohromady čítají plus mínus 65 000 jedinců, což odpovídá celkové populaci Bermudských ostrovů, zámořského území Spojeného království Velké Británie a Severního Irska.

Začátek loňského října byl na Bermudských ostrovech příjemný, od středy 1.10. do neděle 5.10. se teploty motaly v součtu okolo 26°C s tím, že neklesly pod 21°C a nepřešly přes 30°C. Vítr byl v rámci všech pěti dnů mírný, jeho průměrná rychlosti odpovídala 5 m/s (18 km/h). Pouze přechodně byl až čerstvý s tempem do 10 m/s (36 km/h), přičemž v nárazech se jednalo o 15 m/s (54 km/h).

Letošní úvodní říjnová stodvacetihodinovka už se nesla v poněkud jiném duchu, a to kvůli hurikánu Joaquin, který po devastování Bahamských ostrovů započal pouť k evropskému kontinentu. V pondělí ve 14 hodin našeho času se Joaquin zdržoval severně od Bermudských ostrovů a přitom ještě produkoval vítr o rychlosti přes 120 km/h, na Saffir-Simpsonově stupnici tak byl ohodnocen hodnotou 1, tj. hurikán 1. kategorie. Joaquin by měl v dalších dnech pokračovat severovýchodním směrem a koncem týdne pravděpodobně dopluje k Britským ostrovům, samozřejmě pouze v podobě pozůstalé cyklóny a nikoliv celistvého a silného hurikánu.

Ve čtvrtek 1. října byl ještě na Bermudských ostrovech klid – vítr vanul pouze mírným až čerstvým tempem do 7 až 8 m/s (25 až 29 km/h). Teploty byly přijatelné, v maximu 29°C a v minimu 25°C. K tomu převládalo slunečné počasí, byť zcela jasno nebylo. V pátek 2. října k žádné výrazné změně v projevu počasí nedošlo, nadále převládalo skoro jasno až polojasno a teploty poletovaly mezi nejnižšími 25°C a nejvyššími 28°C. Vítr byl po celý den stabilní (8 m/s).

V sobotu 3. října už se pomalu začal ozývat hurikán Joaquin – v nočních hodinách ještě Bermudské ostrovy zaznamenaly pouze mírný vítr do 5 až 7 m/s (18 až 25 km/h), během dne však postupně začal zesilovat na 10 až 12 m/s (36 až 43 km/h) s nárazy do 19 m/s (68 km/h). Oproti předešlým dnům rovněž přibylo oblačnost – ze skoro jasna až polojasna se stalo zataženo a došlo i na první kapky deště.

V neděli už zůstala obloha po dobu všech 24 hodin pokrytá oblaky a déšť postupně nabíral na intenzitě. To samé platilo o větru – v nočních a ranních hodinách 9 až 13 m/s (32 až 47 km/h), v dopoledním čase 11 až 15 m/s (40 až 54 km/h), po obědě (do 18. hodiny) 15 až 18 m/s (54 až 65 km/h) a v dalších hodinách už stálá rychlost větru atakovala 22 m/s (79 km/h) s tím, že jak se střed hurikánu Joaquin stále přibližoval, tak bylo pořád hůře a hůře a ve výsledku dosahovaly nejintenzivnější poryvy větru rychlosti až přes 35 m/s (126 km/h). Větrné poté zpočátku bylo i pondělí, kdy nárazovitá cirkulace vzduchu nadále přecházela přes 25 m/s (90 km/h). Následně ale začal vítr pozvolna slábnout, neboť se Joaquin od Bermudských ostrovů začal více a více vzdalovat.

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

REKORDY NA 22. ČERVENCE

REKORDY NA 22. ČERVENCE

Na sobotu 22. července připadají z měření Praha-Klementinum...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V pátek bude převážně oblačno, místy...

MOSKVA: TROPY STÁLE NĚT

MOSKVA: TROPY STÁLE NĚT

Tepelný ostrov Moskvy o sobě dal (decentně) vědět také...


SRÁŽKOVÉ ŽNĚ V ORLANDU

SRÁŽKOVÉ ŽNĚ V ORLANDU

Zatímco u nás v České republice byl vstup do...

REKORDY NA 21. ČERVENEC

REKORDY NA 21. ČERVENEC

Na pátek 21. července připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

VZÁCNÉ, LEČ MOŽNÉ – V PARAGUAYI VČERA MRZLO

VZÁCNÉ, LEČ MOŽNÉ – V PARAGUAYI VČERA MRZLO

V tropickém klimatickém pásu a v polohách do 400...


REKORDY NA 20. ČERVENCE

REKORDY NA 20. ČERVENCE

Na čtvrtek 20. července připadají z měření Praha-Klementinum...

NEJDŘÍV TROPY, POTÉ OCHLAZENÍ

NEJDŘÍV TROPY, POTÉ OCHLAZENÍ

Ve čtvrtek bude polojasno až skoro jasno, během dne...

290 MM SRÁŽEK V JIŽNÍ KOREJI, DEŠTIVO I V ŘECKU

290 MM SRÁŽEK V JIŽNÍ KOREJI, DEŠTIVO I V ŘECKU

Řecko = záruka spokojené dovolené u moře, tzn. slunce...