Jihovýchod USA vyhlíží hurikánová muka

10. 9. 2018
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 10.9.2018 16:47
ǀ
Kamil Sojka

7 tropických cyklón se právě teď nachází v (sub)tropickém klimatickém pásu, a to konkrétně:

Paul a Neneng

Tato dvojice je nejslabší a v dohledné době se na tomto faktu nejspíše nic nezmění. Paul je prosím pěkně tropická bouře, která svou životní pouť započala o víkendu u 115. západního poledníku a 15. severní rovnoběžky, to znamená stovky km jihozápadně od mexického Kalifornského poloostrova. Soudě podle jeho dosavadního životního elánu a hlavně podle aktuálních výstupů numerických modelů to vypadá, že Paul bude rád za současný status tropické bouře. Dnes kolem poledne produkoval vítr o maximální průměrné rychlosti okolo 65 km/h s tím, včera se jednalo „až“ o bezmála 75 km/h.

 

 

Neneng na straně druhé je rovněž „pouhou“ tropickou bouří a nezdá se, že dosáhne na titul tajfunu. Z toho ihned vyplývá, že se tento oblační vír nachází kdesi v „asijském“ Pacifiku. Kde přesně? Na pomezí Filipínského a Jihočínského moře, jinak řečeno mezi Luzonem a Tchaj-wanem (stav dnes odpoledne). Nicméně na rozdíl od Paula je nebezpečnější, především proto, že se zdržuje ve velmi hustě zalidněné oblasti Země. Dobrou zprávou pro Číňany (a Vietnamce a spol.) ale bezesporu je, že co se větru týče bude platit rovnice Neneng = Paul. Jinými slovy modely předpovídají, že větry plozené tropickou cyklónou Neneng nepřekročí hranici 75 km/h.

 

 

Mangkhut a Olivia

Meteorologická stanice sídlící v hlavním městě Guamu, jímž je Hagåtña, v závěru dnešního dne informovala nejen o takřka 130 mm srážek za 6 hodin (17:00 až 23:00), ale, což je stěžejní, taktéž o větru, jehož nárazovitá rychlost odpovídala více než 110 km/h. Podobné troposférické podmínky panovaly i na severu Guamu. Důvod toho všeho je jednoduchý – zesilující tajfun Mangkhut. Dle stávajících prognóz tato bouře nad otevřeným Filipínským mořem přeroste v tajfun 4. kategorie, čímž se zároveň otevírají vrata ke zrodu supertajfunu neboli tajfunu 5. kategorie. Ohledně trajektorie – momentálně se jeví, že Mangkhut zamíří k jižní Číně, koncem týdne by se měl nacházet mezi Luzonem a Tchaj-wanem, tudíž tam, kde nyní Neneng. Opakuje se MĚL BY.

 

 

Že Vám jméno Olivia zní podobně? Správě, o této dámě jsme se již dříve okrajově bavili. Tenkrát byla ještě převelice daleko od Havajských ostrovů a ač k ním mířila, bylo nejisté, zda k nim dorazí. Nuže očividně tomu tak nakonec bude. Naštěstí pro Havajany Olivia nejspíše degraduje na tropickou bouři, ačkoli i přesto havajští meteorologové varovali před problémovějším větrem, ale obzvláště vydatnými srážkami a tím pádem bleskovými povodněmi. Ještě doplňme, že Oliviino srdce bije už od 1. září, to znamená desátým dnem.

 

 

Trio Florence, Helene a Isaac

Nyní již konečně ke středobodu této stati. Vody velké louže v přítomnosti dráždí hned trio hurikánů – Isaac, Helene a Florence. Ptáte-li se, proč je teď pořadí opačné neboli v rozporu s abecedou, tak odpovědí je to, že Florence vzbuzuje nejvíce vášní. Proč? Zaprvé začíná být jisté, že zanedlouho dosáhne na status hurikánu 4. kategorie, zásluhou čehož bude jen krůček od přídomku superhurikán. A zadruhé, což je možná ještě podstatnější, je její trasa – ať už GFS nebo ECMWF anebo kdokoli další, všichni predikují, že Florence udeří na jihovýchodní pobřeží Spojených států amerických, konkrétně na Jižní a Severní Karolínu. Nejhorší scénáře počítají s tím, že Florence na území těchto států vtrhne jakožto hurikán 3. až 4. kategorie – desítky až stovky mm srážek (litrů vody na metr čtvereční) a vítr o rychlosti až přes 200 km/h (v průměru). Předpokládaným termínem „dopadu“ je čtvrtek až pátek, potažmo víkend.

 

 

 

Hurikán Florence můžete živě sledovat ZDE.

 

Helene a Isaac jsou na tom kondičně obdobně, vítr v nich dosahuje rychlosti 120 až 140 km/h. Vyjdou-li předpovědi, tak ani jeden z tohoto dua nikomu neublíží (pomineme-li posádky lodí a samozřejmě pozemšťany žijící na Malých Antilách) – Helene by měla zaniknout nad vodami východního Karibiku, Isaac by měl zemřít kdesi uprostřed Atlantiku, daleko od břehů Afriky a ještě dále od velkoměst na východním pobřeží Spojených států amerických.

 

Sledujeme živě

Živě
AKTUÁLNĚ,REPORT,VÍTR ǀ 23.9.2018

Českem prošla studená fronta, vyskytly se silné bouřky

Živě
AKTUÁLNĚ,BOUŘKY,REPORT ǀ 13.8.2018

Přes Česko přešla studená fronta, podívejte se na záznam online reportu.

Živě
BOUŘKY,REPORT,SRÁŽKY ǀ 10.8.2018

Přes Česko prošla studená fronta: výrazně se ochladilo, u Jablůnkova napršelo 57.7

Mohlo by vás zajímat

AKTUÁLNĚ ǀ 14.11.2018

Fronta o ničem i o něčem

ZE SVĚTA ǀ 13.11.2018

USA hlásí silné mrazy, v Las Vegas bylo -17 °C

BOUŘKY,ZE SVĚTA ǀ 12.11.2018

Jihoamerická bouřkožeň

AKTUÁLNĚ ǀ 12.11.2018

Pořád ta stejná inverzní písnička