JIHOAUSTRALSKÁ CYKLÓNA

30.9.2016 8:32 | Autor: Jan Horák

Austrálie letem světem:

Dle českého pojímání pozemského časoprostoru se během úterý 27. září 2016 k Austrálii přiblížila tlaková níže, a to od jihu, na jehož konci se nalézá utopie všech extrémních zimomilů – nekonečně zimní Antarktida. Nad slanými vodami v okolí 40. jižní rovnoběžky se začala poměrně rychle prohlubovat, načež následně začala plně ovlivňovat počasí v Jižní Austrálii, dále pak také ve Victorii a v Novém Jižním Walesu. Tlak v jejím středu, který doplul až k australskému pobřeží, měl tendenci klesat až pod 975 hPa, což je na zdejší poměry opravdu ojedinělá, jinými slovy extrémní, událost. Není tedy divu, že si tato cyklóna ze strany australských médií vysloužila přezdívku „super-bouře“.

V pátek odpoledne našeho stále ještě letního času se srdce této svérázné oblasti nižšího tlaku vzduchu nacházelo nad západem Victorie a jihem Nového Jižního Walesu, nejen z barometrických údajů už ale bylo patrné, že se cyklóna začíná vyplňovat.

V době své největší slávy však tento mohutný tlakový útvar zkomplikoval život mnoha Australanům – výrazný tlakový gradient způsobil významné urychlení cirkulace vzduchu, chladnější oceánský vzduch naháněný nad vyprahlý australský kontinent nižším tlakem snadno kondenzoval – došlo i na intenzivní bouřky doprovázené mimo jiné silným krupobitím, vydatné srážky zaplavovaly ulice…

V nejhorší pozici se ocitla Jižní Austrálie, která v důsledku troposférické nepřízně zažila tzv. blackout, což je anglický výraz pro návrat do středověku – rozsáhlý, v tomto případě celoplošný, výpadek elektřiny.

Po dobu 48 hodin prakticky permanentně nárazy větru o rychlosti kolem 70 až 90 km/h – přesně tak to ve středu a ve čtvrtek australského času vypadalo v Adelaide, hlavním městě Jižní Austrálie, která se stejně jako zbytek státu octila bez elektřiny. Ani průměrná rychlost větru nikterak zanedbatelná nebyla – převážně 45 až 60 km/h. Také poměrně dost pršelo, za oba dva dny kolem 65 mm srážek. Středa si připsala cirka 30 mm srážek, tím bylo pokořeno 28. září 1974 a jeho 14 mm srážek. Následný čtvrtek donesl zbytek, tj. v podstatě taktéž 30 mm srážek, jen o krapet více, díky čemuž se i 29. září stalo srážkově rekordním. Ve shodné či obdobné situaci byla také nesčetná řada dalších míst.

Největší komplikace, včetně celonárodního výpadku elektřiny, způsobil před prodlouženým víkendem (nejen v Jižní Austrálii je letošní 3. říjen státním svátkem – tzv. Labour Day, jenž odkazuje na stávku dělníku v roce 1856) právě problémový vítr, který v Austrálii rozhodně nebývá zvykem – přímý vliv takto hluboké cyklóny je vskutku raritní. Nicméně, materiální škody měly na svědomí také kroupy:

https://www.youtube.com/watch?v=j7ElpcSj4_8

Cyklonální charakter počasí bude jih a jihovýchod Austrálie doprovázet až do prvních říjnových dnů, avšak již bez extrémní razance (střed další cyklóny zůstane nad oceánem relativně daleko od souše). Poté jej pravděpodobně nahradí ráz anticyklonální.

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

STŘEDA TO ROZFOUKÁ

STŘEDA TO ROZFOUKÁ

Středa bude tím nejchladnějším a také největrnějším dnem z celého...

REKORDY NA 25. KVĚTNA

REKORDY NA 25. KVĚTNA

Na čtvrtek 25. května připadají z měření Praha-Klementinum následující...

TROPŮ ČAS NA HORNATÉM ZÁPADĚ SEVERNÍ AMERIKY

TROPŮ ČAS NA HORNATÉM ZÁPADĚ SEVERNÍ AMERIKY

Zatímco v zemi české vstup do tohoto týdne musel...


REKORDNĚ VYSOKÁ VLNA „U“ NOVÉHO ZÉLANDU

REKORDNĚ VYSOKÁ VLNA „U“ NOVÉHO ZÉLANDU

Jste bójka, v klidu ležíte na hladině nikdy nezamrzajícího...

V ÚTERÝ BUDE AŽ 25 °C

V ÚTERÝ BUDE AŽ 25 °C

Úterý je nejteplejší den z celého pracovního týdne – od...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

o až zataženo, místy občasný déšť nebo přeháňky. Nejvyšší...


REKORDY NA 24. KVĚTNA

REKORDY NA 24. KVĚTNA

a připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní rekordy. Minimum...

PŘEDPŮLNOČNÍCH 29 °C V NEVADSKÉM LAS VEGAS

PŘEDPŮLNOČNÍCH 29 °C V NEVADSKÉM LAS VEGAS

V pondělí 22. 5. 2017 v 8:00 SELČ lasvegaský...

SEVEROZÁPADNÍ KANADA ZAHŘÁLA VÍCE NEŽ ČESKO

SEVEROZÁPADNÍ KANADA ZAHŘÁLA VÍCE NEŽ ČESKO

Městečko zvané Norman Wells, které se nachází na severozápadě...