JEŠTĚ PÁR TĚCH SNĚŽNÝCH ČÍSEL A LETNÍ-ZIMNÍ VOLHA

20.4.2017 8:44 | Autor: Kamil Sojka

Máte-li rádi sníh, tak Vám bylo ve středu přáno. A nebylo třeba ani jezdit na hory, vlastně ani nebylo potřeba opouštět nížiny, teploty ve větších výškách byly tak nízko, že sněhánky doručily sněhové vločky až do poloh situovaných jen zlehka nad mezí 200 m n. m. Na zemi se však nedržely, neb taková kosa zase nebyla. Avšak na horách, hlavně na těch východních, jó tak tam to bylo jiné.

Pakliže jste v předcházejících desítkách hodin věnovali trochu svého času také odrazům z našich radarů, mohli jste zaregistrovat srážky, jež od severu rychle pospíchaly do západního Slezska, odkud zřejmě chtěly pokračovat až na jih Moravy. V Brně však neskončily, Hrubý Jeseník je nepustil. A pan Šerák z toho těžil – ve středu ráno informoval o 39 cm sněhu. Přitom ještě v pondělí byl více méně na suchu.

O několik set metrů nižší Červená hora byla na startu třetího dne tohoto týdne zkrášlena o 7 cm sněhu, se sněhem na tom tím pádem byla úplně stejně jako orlickohorský Polom. O Polomu jsme se již bavili a co se Červené hory týče – alespoň 7 cm sněhu tu v dubnu naposledy leželo v úterý 7. 4. 2015, a to konkrétně 11 cm. Památnější duben 2013 se na Červené hoře prezentoval až 35 cm sněhu a na Šeráku se chlubil až 103 cm sněhu.

Za sněhem do Bratislavy. Ano, je to tak. Byť jsme v severním sektoru Velké uherské nížiny, ve středu odpoledne se metropole Slovenska ocitla jen zlehka nad bodem mrazu a na zemi se místně utvářel silnější poprašek – naše Pec pod Sněžkou měla náskok jen 2 až 3 cm. Třeba Bratislava-Koliba ve 14 hodin nabízela jen 0,1 °C (a sněhové vločky), zásluhou čehož zchladila více než ruský Murmansk, jenž se nalézal v blízkém okolí 1,5 °C. Pravdou nicméně, že v Murmansku pobývalo 50 cm sněhu. Toto Bratislava opravdu nepřebyla.

Symbolický 1 cm sněhu se v závěru úterního dne snesl také na krkonošský Žacléř, hned středa ale jeho životní pouť ukončila. Navíc, v pondělí 4. 5. 2011 to se sněhem bylo o krapet lepší.

Milešovka v úterý 18. 4. 2017 v 8:00 hlásala 12 cm sněhu – o 24 hodin později o 10 cm méně. Proč? Vítr – v nárazech kolem 50 až 60 km/h. Tak jako tak, úterý se na Milešovce stalo nejsněhobělejším dubnovým dnem od pátku 3. 4. 2015 (14 cm). Když už jsme u Milešovky – Mostecko, na které hledí, ve středu hostilo několik vydatných sněhánek – pondělí 10. 4. 2017 nabídlo až 26,0 °C. Duben jako…

Na závěr jen tak pro zajímavost:

Pokud byste včera (tj. ve středu) překročili Vltavu nebo Labe, pravděpodobně by se asi stala pouze jedna věc – poněkud byste zvlhli (a následně asi i onemocněli vzhledem k těm teplotám). Avšak pokud byste se vydali přes ruskou Volhu, tak nejenom že byste byli mokří jak ty slípky, ale také byste v podstatě absolvovali cestu z jednoho ročního období do druhého.

Volha se totiž před čtvrtkem proměnila v hranici oddělující dvě naprosto nekompatibilní vzdušné masy. Zatímco například Jeršov ležící přibližně 1 920 km lehce severovýchodně od Košic neboli plus mínus 100 km západně od kazašsko-ruské státní hranice v 16 hodin hlásil 22,7 °C, o cca 200 až 300 km dále směrem na severozápad se v tu samou dobu teploty pohybovaly jen okolo 0 °C. Namátkou třeba Svobodnyj zaznamenal 1,4 °C, stejně jako Rtiščevo, Kondol hovořil o 0,2 °C…

Sdílejte článek: FacebookTwitter

HROZBA SUPERCYKLÓNU V CARPENTARSKÉM ZÁLIVU

HROZBA SUPERCYKLÓNU V CARPENTARSKÉM ZÁLIVU

Již před několika dny se mezi severoaustralskou Arnhemskou zemí...

TŘICET ČÍSEL V BUKUREŠTI

TŘICET ČÍSEL V BUKUREŠTI

Jádro rumunského hlavního města v pátek 23. 3. 2018...

REKORDY NA 25. BŘEZEN

REKORDY NA 25. BŘEZEN

Na neděli 25. března připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...


VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V neděli bude skoro jasno až...

O VÍKENDU SI UŽIJEME I SLUNÍČKA

O VÍKENDU SI UŽIJEME I SLUNÍČKA

První jarní víkend bude relativně příjemný. Zatímco během pátečního...

BALKÁN I SEVEROVÝCHOD USA POD SNĚHEM

BALKÁN I SEVEROVÝCHOD USA POD SNĚHEM

Dnes, na Světový den meteorologie, bude většina jihovýchodní Evropy...


REKORDY NA 24. BŘEZEN

REKORDY NA 24. BŘEZEN

Na sobotu 24. března připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

REKORDY NA 23. BŘEZEN

REKORDY NA 23. BŘEZEN

Na pátek 23. března připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

LETNÍ EXTRÉM V TEHERÁNU

LETNÍ EXTRÉM V TEHERÁNU

Ve středu 21. 3. 2018 v 15:30 bylo v...