JEŠTĚ PÁR TĚCH SNĚŽNÝCH ČÍSEL A LETNÍ-ZIMNÍ VOLHA

20.4.2017 8:44 | Autor: Kamil Sojka

Máte-li rádi sníh, tak Vám bylo ve středu přáno. A nebylo třeba ani jezdit na hory, vlastně ani nebylo potřeba opouštět nížiny, teploty ve větších výškách byly tak nízko, že sněhánky doručily sněhové vločky až do poloh situovaných jen zlehka nad mezí 200 m n. m. Na zemi se však nedržely, neb taková kosa zase nebyla. Avšak na horách, hlavně na těch východních, jó tak tam to bylo jiné.

Pakliže jste v předcházejících desítkách hodin věnovali trochu svého času také odrazům z našich radarů, mohli jste zaregistrovat srážky, jež od severu rychle pospíchaly do západního Slezska, odkud zřejmě chtěly pokračovat až na jih Moravy. V Brně však neskončily, Hrubý Jeseník je nepustil. A pan Šerák z toho těžil – ve středu ráno informoval o 39 cm sněhu. Přitom ještě v pondělí byl více méně na suchu.

O několik set metrů nižší Červená hora byla na startu třetího dne tohoto týdne zkrášlena o 7 cm sněhu, se sněhem na tom tím pádem byla úplně stejně jako orlickohorský Polom. O Polomu jsme se již bavili a co se Červené hory týče – alespoň 7 cm sněhu tu v dubnu naposledy leželo v úterý 7. 4. 2015, a to konkrétně 11 cm. Památnější duben 2013 se na Červené hoře prezentoval až 35 cm sněhu a na Šeráku se chlubil až 103 cm sněhu.

Za sněhem do Bratislavy. Ano, je to tak. Byť jsme v severním sektoru Velké uherské nížiny, ve středu odpoledne se metropole Slovenska ocitla jen zlehka nad bodem mrazu a na zemi se místně utvářel silnější poprašek – naše Pec pod Sněžkou měla náskok jen 2 až 3 cm. Třeba Bratislava-Koliba ve 14 hodin nabízela jen 0,1 °C (a sněhové vločky), zásluhou čehož zchladila více než ruský Murmansk, jenž se nalézal v blízkém okolí 1,5 °C. Pravdou nicméně, že v Murmansku pobývalo 50 cm sněhu. Toto Bratislava opravdu nepřebyla.

Symbolický 1 cm sněhu se v závěru úterního dne snesl také na krkonošský Žacléř, hned středa ale jeho životní pouť ukončila. Navíc, v pondělí 4. 5. 2011 to se sněhem bylo o krapet lepší.

Milešovka v úterý 18. 4. 2017 v 8:00 hlásala 12 cm sněhu – o 24 hodin později o 10 cm méně. Proč? Vítr – v nárazech kolem 50 až 60 km/h. Tak jako tak, úterý se na Milešovce stalo nejsněhobělejším dubnovým dnem od pátku 3. 4. 2015 (14 cm). Když už jsme u Milešovky – Mostecko, na které hledí, ve středu hostilo několik vydatných sněhánek – pondělí 10. 4. 2017 nabídlo až 26,0 °C. Duben jako…

Na závěr jen tak pro zajímavost:

Pokud byste včera (tj. ve středu) překročili Vltavu nebo Labe, pravděpodobně by se asi stala pouze jedna věc – poněkud byste zvlhli (a následně asi i onemocněli vzhledem k těm teplotám). Avšak pokud byste se vydali přes ruskou Volhu, tak nejenom že byste byli mokří jak ty slípky, ale také byste v podstatě absolvovali cestu z jednoho ročního období do druhého.

Volha se totiž před čtvrtkem proměnila v hranici oddělující dvě naprosto nekompatibilní vzdušné masy. Zatímco například Jeršov ležící přibližně 1 920 km lehce severovýchodně od Košic neboli plus mínus 100 km západně od kazašsko-ruské státní hranice v 16 hodin hlásil 22,7 °C, o cca 200 až 300 km dále směrem na severozápad se v tu samou dobu teploty pohybovaly jen okolo 0 °C. Namátkou třeba Svobodnyj zaznamenal 1,4 °C, stejně jako Rtiščevo, Kondol hovořil o 0,2 °C…

Sdílejte článek: FacebookTwitter

REKORDY NA 19. ČERVEN

REKORDY NA 19. ČERVEN

Na úterý 19. června připadají z měření Praha-Klementinum následující...

LETEM SVĚTEM (ČÍSLO 19)

LETEM SVĚTEM (ČÍSLO 19)

Osmý tropický den v Doksanech – poprvé minimálně od poloviny...

REKORDY NA 18. ČERVEN

REKORDY NA 18. ČERVEN

Na pondělí 18. června připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...


VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V pondělí bude polojasno až oblačno,...

LETEM SVĚTEM (ČÍSLO 18)

LETEM SVĚTEM (ČÍSLO 18)

„Feferonková“ Ukrajina Nad Černým mořem se v pátek...

KDYŽ STOCKHOLM „KLÁTÍ“ ČECHY (ZBYLÉ DUO NIKOLI)

KDYŽ STOCKHOLM „KLÁTÍ“ ČECHY (ZBYLÉ DUO NIKOLI)

Zesnulý pracovní týden k (ne)libosti mnohých zprostředkoval...


REKORDY NA 17. ČERVEN

REKORDY NA 17. ČERVEN

Na neděli 17. června připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

REKORDY NA 16. ČERVEN

REKORDY NA 16. ČERVEN

Na sobotu 16. června připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

MRAZOMILNÁ ARGENTINA

MRAZOMILNÁ ARGENTINA

Advekce chladonosného vzduchu z jižnějších zeměpisných šířek, jež nastala...