„JARO? ZIMA LEPŠÍ,“ VELKÝ PÁTEK 2017, PETROHRAD

15.4.2017 8:20 | Autor: Kamil Sojka

Chibovat je nejen lidské, ale i meteostaniční – na západě Běloruska relativně poblíž bělorusko-polské státní hranice sídlí město zvané Vysokaje, které k roku 2016 čítalo cca 5 164 obyvatel, díky čemuž je přirovnatelné například k České Skalici u Orlických hor. V pátek odpoledne, jmenovitě v 15 hodin, zdejší meteorologická stanice vyslala hlášení o tom, že teplota vzduchu činí 6 °C. Na tom není nic zvláštního, proudil sem chladnější vzduch od severozápadu (mající původ nad Islandem), nicméně další informace, že rychlost větru odpovídá 295 km/h neboli 82 m/s, již působila dosti úsměvně. Aneb i meteostanice mají své dny. A teď hurá k sousedům do Ruska, konkrétně do Petrohradu.

Ve čtvrtek ovlivňovala počasí u Finského zálivu a v jeho širším okolí oblast nízkého tlaku vzduchu. Kromě velké oblačnosti přinesla také srážky, které byly vzhledem k teplotám nad bodem mrazu povětšinou dešťové. Nicméně na její severní a postupně i západní straně se ke slovu dostaly sněhové vločky a právě několikamilionový Petrohrad měl tu čest s nimi strávit nějaký ten čas. Výsledek?

Velkopáteční jitro, které se stejně jako zbytek letošního Velkého pátku neslo v duchu chladného severního větru, nabídlo kolem 6. hodiny až -4,6 °C, což až tak zajímavé nebylo, neb ve středu 14. dubna 1926 bylo až -11,0 °C, s tím, že v 9 hodin vyšetřování ve věci případné sněhové pokrývky skončila zjištěním, že na zemi pobývá 11 cm sněhu.

V sobotu 24. prosince 2016 v 9 hodin Petrohrad hlásil poprašek na smrtelné posteli (tím je myšleno, že odpoledních až 2,6 °C těch pár mm sněhu nepřežilo), přičemž následná neděle 25. prosince 2016 sníh zcela ignorovala a navíc ani nešla pod 0 °C (v minimu 1,9 °C, v maximu 2,9 °C). Z toho tedy vyplývá, že v ruském Petrohradu byl vstup do letošního (před)velikonočního období zimnější než samotné Vánoce, byť tedy ty „světové“. Co se „ruských“ neboli pravoslavných Vánoc týče, tak zde záleží na úhlu pohledu – ve smyslu teplotním byly petrohradské Vánoce 2017 o poznání drsnější než tentoroční Velký pátek, 6. leden se prezentoval teplotami od -20 do -18 °C a 7. leden donesl teplotní rozptyl od -21 do -16 °C. Výška sněhové pokrývky však činila „pouze“ 4 cm, což je o poznání méně než velkopátečních 11 cm.

Zároveň se jednalo o nejsněhobělejší dubnový den za několik posledních let – alespoň 10 cm sněhu bylo v dubnovém Petrohradu naposledy spatřeno ve čtvrtek 4. dubna 2013, kdy bylo toto zákoutí Ruské federace zkrášleno o 15 cm sněhu. V období od pátku 5. dubna 2013 do čtvrtka 13. dubna 2017 se dubnový Petrohrad těšil z nanejvýš 9 cm sněhu, a to v pátek 5. dubna a v sobotu 6. dubna 2013. Duben 2014 byl sněhem nepolíben, duben 2015 na tom byl stejně a duben 2016 se prezentoval symbolickým 1 cm sněhu.

Takže jak je vidno, předsobotní 11 cm tlustý sněhobílý koberec je i na petrohradské poměry poněkud ojedinělým jevem. Vlastně, být velkopáteční sněhobílá deka ještě o 7 cm silnější, byl by překonán nejzářivější sněžný výsledek celé meteorologické zimy 2016/2017, jímž se stalo 17 cm (první prosincový víkend).

„Весна? Нет! Зима лучше!“

Sdílejte článek: FacebookTwitter

KONEC TÝDNE PŘINESE VÝRAZNÉ OCHLAZENÍ

KONEC TÝDNE PŘINESE VÝRAZNÉ OCHLAZENÍ

V pátek bude proměnlivá, převážně velká oblačnost, místy přeháňky, ojediněle...

PRVENSTVÍ DOKSAN, PŘÍZNIVKYŇ TROPŮ

PRVENSTVÍ DOKSAN, PŘÍZNIVKYŇ TROPŮ

Jak už bylo nastíněno, přestože se stávající meteorologické...

NA ARKTICKÉM OSTROVĚ KOTĚLNYJ PADL REKORD

NA ARKTICKÉM OSTROVĚ KOTĚLNYJ PADL REKORD

Mezi dvěma moři – jedno je známo jako...


PRVNÍCH 40 °C V CÓRDOBĚ

PRVNÍCH 40 °C V CÓRDOBĚ

Poprvé v tomto roce jihošpanělská Córdoba naměřila 40...

EXTRÉMNĚ TEPLÝ NOČNÍ WASHINGTON, D.C.

EXTRÉMNĚ TEPLÝ NOČNÍ WASHINGTON, D.C.

Pomineme-li Aljašku, plus minus 60 % Kanady a...

REKORDY NA 21. ČERNA

REKORDY NA 21. ČERNA

Na čtvrtek připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...


NOC VZHŮRU NOHAMA

NOC VZHŮRU NOHAMA

S příchodem západu slunce zpravidla přichází pád, někdy pozvolný,...

DNEŠNÍ REKORDNÍ RANNÍ MRÁZ V SRDCI AUSTRÁLIE

DNEŠNÍ REKORDNÍ RANNÍ MRÁZ V SRDCI AUSTRÁLIE

Barometr sídlící v severotasmánském Launcestonu (asi 85 000 obyv.)...

REKORDY NA 20. ČERVNA

REKORDY NA 20. ČERVNA

Na středu připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...