JARO 2015: AMERICKÝ ŘÍM PORAZIL TEN ITALSKÝ

5.6.2015 7:37 | Autor: redakce

 

Když se řekne Řím, tak si asi většina lidí pravděpodobně vybaví časem poznamenanou kruhovou stavbu jménem Římské koloseum, která je jednou z největších dominant italské metropole. Avšak stejně jako Paříž nemusí nutně být hlavním městem země galského kohouta (stejnojmennou lokalitu lze najít v americkém kontroverzním Texasu), tak ani Řím nemusí odkazovat na centrální část Itálie – leckterý Američan by Vás namísto na Apeninský poloostrov mohl nasměřovat třeba na sever jihoamerického státu Georgie, kde se jeden Řím nachází.

Evropský Řím (italsky Roma, anglicky Rome) čítá něco kolem 2 800 000 obyvatel a se svou zeměpisnou polohou u středozemní 42. rovnoběžky spadá pod středomořské klima.

Severoamerický Řím (anglicky Rome, GA) je domovem pro zhruba 40 000 lidí a díky svému umístění v okruhu 34. severní rovnoběžky vlastní teplé subtropické podnebí.

Oba Římy od sebe dělí více než 8 000 km, z toho plus mínus 1 000 km připadá na Středozemní moře a dalších asi 5 900 km pak tvoří hladina velké louže (na celou trasu by se Římské Koloseum vešlo hrubým odhadem 50 000 krát).

Z astronomického hlediska sice momentálně ještě dobíhá jaro, z toho meteorologického se už však pomalu rozbíhá léto a souhlasí s tím i české počasí. Zatímco u nás si kalendářní jaro Celsiovu tropickou třicítku připsat nedokázalo, v Římech ano.

V čase od neděle 1. března do neděle 31. května 2015 naměřil méně početný a angličtinu užívající Řím dohromady 16.9°C (stanice na menším veřejném vnitrostátním letišti Richarda B. Russella). Nejchladněji bylo z celého jara krátce před Mezinárodním dnem žen, a to konkrétně v pátek 6. března a v sobotu 7. března – v obou dnech se minima dostala až na -5°C (maxima už byla rozdílná, v prvním případě šlo o 9.4°C, v tom druhém pak o 15.6°C). Naopak tím nejhřejivějším jarním dnem bylo pondělí 4. května, které zavítalo až na silně tropických 38.3°C (celý den byl slunečný a v nočních hodinách teplota nešla pod 12.2°C). Celkem napršelo něco málo přes 290 litrů vody (dlouhodobý průměr pro toto období se pohybuje kolem 350 litrů vody).

Velkoměstský a italsky hovořící Řím se ve shodném časovém úseku dočkal v součtu 14.4°C (stanice na mezinárodním letišti Aeroporto di Roma-Ciampino). Největší zima byla během všech tří měsíců k vidění o nešťastný pátek třináctého (13.3.2015), když se rtuť teploměru podívala až ke skromným 1.6°C (přes den slunečno a k tomu až příjemných 14.8°C). Naproti tomu tou nejrozpálenější čtyřiadvacetihodinovkou jara 2015 bylo úterý 5. května, jež dokázalo prohřát vzduch až na 31.0°C (o den dříve nebylo více jak 27°C, tj. o 11°C méně než v Římě zaoceánském). Množství vody dodané oblačností odpovídali 190 litrům, Čechům bližší Řím byl tím pádem na jaře sušší.

Jedním z nejlepších římských jarních výkonů (do roku 2014) je 33.1°C z 27.5.2008 (Itálie) a 37.2°C z 29.5.1914 (Georgie, o letošních 38.3°C se postarala vlna rekordních veder).

Kamil Sojka

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí s naší cestovkou ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

VÍCENÁSOBNÝ ÚSPĚCH OTTAWSKÉHO ČERVENCE

VÍCENÁSOBNÝ ÚSPĚCH OTTAWSKÉHO ČERVENCE

Nejen u nás, ale také v Ottawě, hlavním městě...

CCA 30 CM SNĚHU VČERA POCUKROVALO NĚMECKO

CCA 30 CM SNĚHU VČERA POCUKROVALO NĚMECKO

Naši západní sousedé si na laxnost ze strany srážkové...

ZIMU VYSTŘÍDAJÍ TROPY

ZIMU VYSTŘÍDAJÍ TROPY

V pátek bude zpočátku dne oblačno, místy déšť nebo přeháňky,...


REKORDY NA 28. ČERVENCE

REKORDY NA 28. ČERVENCE

Na pátek 28. července připadají z měření Praha-Klementinum...

DOCELA DOST „DUSNO“ V ISLANDSKÉM REYKJAVÍKU

DOCELA DOST „DUSNO“ V ISLANDSKÉM REYKJAVÍKU

Že by se ta naše poněkud osamocená planeta přeci...

TOLIK SRÁŽEK NĚMECKÝ BROCKEN NEPAMATUJE

TOLIK SRÁŽEK NĚMECKÝ BROCKEN NEPAMATUJE

V úterý 25. 7. 2017 Německo hostilo docela dost...


REKORDY NA 27. ČERVENCE

REKORDY NA 27. ČERVENCE

Na čtvrtek 27. července připadají z měření Praha-Klementinum...

REKORDY NA 26. ČERVENCE

REKORDY NA 26. ČERVENCE

Na středu 26. července připadají z měření Praha-Klementinum...

DÉŠŤ A ZASE DÉŠŤ

DÉŠŤ A ZASE DÉŠŤ

Ve středu bude oblačno až zataženo, déšť nebo přeháňky,...