ÍSAFJÖRÐUR BYL BIČOVÁN VĚTREM O 150 KM/H

9.12.2015 9:29 | Autor: Jan Horák

Ísafjörður je město ležící v severozápadním sektoru Islandu (Západní fjordy), čítá něco kolem 2 500 obyvatel, což odpovídá plus mínus 0.8% z celkové populace této ostrovní země, spadá pod subpolární (subarktické) podnebí, které je v tomto případě korigováno teplými vodami Atlantiku, od metropolitního Reykjavíku je vzdálen zhruba 230 km severovýchodně, od Prahy jej stejným směrem dělí přibližně 2 800 km a zatímco Česko v úterý zahalila nízká oblačnost, tak Ísafjörður i jeho široké okolí trápila hluboká tlaková níže, která konkrétně do Ísafjörðuru přinesla věru intenzivní údery větru.

V srdci této tlakové níže klesl tlak vzduchu až pod 950 hPa, což vedlo k významnému sblížení izobar a tím samozřejmě k výraznému zrychlení cirkulace vzduchu. Hlavní město Islandu – Reykjavík – zaznamenalo během úterních ranních hodin pokles tlaku vzduchu až k 952 hPa, tak nízko ještě 8. prosinec nešel, alespoň v rámci posledních let (8. prosinec roku 2009 zašel až k 972 hPa). Největrněji nicméně bylo v závěru pondělního dne a v samém úvodu úterý, to Reykjavík čelil nárazům větru o rychlosti až přes 115 km/h. Na zemi k tomu ještě leželo 16 cm sněhu (nad jitrem), kvůli dešti a kladným teplotám však nebyl nikterak kvalitní a rychle ho ubývalo. Západněji situovaný Keflavík hlásil v maximu poryvy o rychlosti atakující až 130 km/h.

Severnější Ísafjörður na tom byl vzhledem ke své poleze (okolnímu reliéfu) hůře. V pondělí odpoledne byl ještě klid, vítr byl s tempem do 5 km/h pouze slabý. Už v podvečerním čase ale bylo vše jinak – stálá rychlost větru odpovídala 40 až 50 km/h s tím, že v nárazech šlo až o 75 km/h. V dalších hodinách vzhledem k přibližování středu citované oblasti nízkého tlaku vzduchu vítr nadále zesiloval a vrchol nastal v úterý ráno a dopoledne, kdy rychlost úderů větru přesahovala 140 km/h – v maximech až 155 km/h. Loňský 8. prosinec byl v Ísafjörðuru o poznání klidnější – po dobu všech 24 hodin vanul jen slabý až mírný vítr o rychlosti do 22 km/h, přičemž příležitostné poryvy nešly nad 45 km/h. I tlak vzduchu byl samo sebou zcela jiný, letos bylo dnem 961 hPa, před rokem 996 hPa (většina dne ale setrvala nad 1000 hPa).

Pokud už Ísafjörður do konce tohoto roku hlubší cyklóna nezasáhne: Shodou troposférických náhod bylo barometrické minimum dvanáctého měsíce roku 2014 taktéž registrováno o druhé prosincové úterý – dne 9.12.2014 naměřil Ísafjörður propad až k 952 hPa. Tlaková níže však tehdy byla řešena trochu jinak, neboť její centrální část prakticky visela přímo nad Ísafjörður (a nejen nad ním), takže byť byl tlak vzduchu nižší než nyní, povětrnostní situace byla lepší – převážně slabý až mírný vítr o rychlosti do 10 km/h (ve večerním čase se cyklóna trochu přesunula a Ísafjörður byl omýván větrem o tempu až kolem 90 km/h – v nárazech).

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

ZIMA, DÉŠŤ, VÍTR

ZIMA, DÉŠŤ, VÍTR

Ve středu bude oblačno až polojasno, místy přeháňky. Na Moravě...

REKORDY NA 20. ZÁŘÍ

REKORDY NA 20. ZÁŘÍ

Na středu 20. září připadají z měření Praha-Klementinum následující...

LETMÉ OHLÉDNUTÍ SE ZA VČEREJŠÍMI MINIMY

LETMÉ OHLÉDNUTÍ SE ZA VČEREJŠÍMI MINIMY

Během noci ze soboty 17. září na neděli...


DO KARIBIKU MÍŘÍ DALŠÍ (VELKÝ) PROBLÉM – MARIA

DO KARIBIKU MÍŘÍ DALŠÍ (VELKÝ) PROBLÉM – MARIA

Na startu tohoto týdne bylo v pozemském vzdušném...

PONDĚLÍ BUDE OBLAČNÉ

PONDĚLÍ BUDE OBLAČNÉ

Nový pracovní týden začal mrazivě – na Šumavě klesala teplota...

REKORDY 19. ZÁŘÍ

REKORDY 19. ZÁŘÍ

Na úterý 19. září připadají z měření Praha-Klementinum následující...


REKORDY NA 18. ZÁŘÍ

REKORDY NA 18. ZÁŘÍ

Na pondělí 18. září připadají z měření Praha-Klementinum následující...

JITRO PŘÍLIŠ NEZAHŘÁLO, STEJNĚ JAKO ODPOLEDNE

JITRO PŘÍLIŠ NEZAHŘÁLO, STEJNĚ JAKO ODPOLEDNE

Babí léto, tak to se v první polovině...

NADPRŮMĚRNÝ PÁTEK V AUSTRALSKÉM PERTHU

NADPRŮMĚRNÝ PÁTEK V AUSTRALSKÉM PERTHU

O západoaustralském Perthu se mimo jiné povídá, že...