Intenzivní bouřky na východě Severní Ameriky

9. 8. 2018
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 9.8.2018 21:29
ǀ
Kamil Sojka

V posledních hodinách, respektive v předešlých několika desítkách hodin byl více méně po celém východě Spojených států amerických rozlitý teplý a hlavně vlhký vzduch mající kořeny v (sub)tropickém podnebném pásu. Zároveň ale chyběla oblast vyššího tlaku vzduchu, ve skutečnosti bylo rozložení tlakových polí nad východem Spojených států amerických lidově řečeno nemastné a neslané. To v překladu do meteorologického jazyka znamená, že bylo přítomno nevýrazné tlakové pole. A v něm si původem tropický vzduch rád hraje – bouřky sem, bouřky tam.

 

 

Newyorská bleskohra

Jeden plně vyzrálý kumulonimbus v průběhu úterního pozdního odpoledne zavítal také nad New York City.

 

 

A nebral si servítky – některé části největšího amerického města potrápil svým přívalovým deštěm, jiné zase svým bouřlivým nárazovitým větrem a v neposlední řadě řadil svými blesky. Ty se podepsaly na zdraví, naštěstí jen lehce, hned třech lidí – v parku Corona ve Flushing Meadows blesk zasáhl dva fotbalisty, na hranici parku Baisley Pond, který leží kousek severně od letiště J. F. Kennedyho, blesk zase překvapil jednoho muže. Mimochodem, stanice na letišti J. F. Kennedyho zaznamenala celkem 19 mm srážek, z toho prakticky vše, konkrétně 17 mm, za pouhých 11 minut. Z toho vychází, že déšť byl vskutku přívalový – intenzita přibližně 93 mm/h!

 

 

Anthony Martello, newyorský meteorolog, celou situaci shrnul následovně:

„Večer jsme tu měli obrovskou bouřkovou aktivitu, trvala skoro 3 hodiny! Hlavní bouřka se u nás zdržela zhruba 1 hodinu, přinesla velmi silný déšť a tunu blesků, také vítr, všude byly záplavy… Bylo to, jako by se otevřelo nebe a déšť spadl do kbelíku! Blesků a tím pádem i hromů bylo v mé lokalitě (v Queensu) tolik, že se mi doslova třásl dům! Skoro do všech domů v okolí se dostala voda, včetně toho, v němž žije má matka. Transformátory spolu s elektrickými vedeními dostaly dost zabrat, některé explodovaly. Prostě to bylo šílené, něco takového jsem tu ještě nezažil!“

 

 

 

Torontská apokalypsa

Přestože se bouřky angažovaly především ve Spojených státech amerických, na své si přišli také bouřkomilové žijící v kanadském Torontu. To se ocitlo v poměrně zajímavé situaci. Předevčírem krátce po 20. hodině torontského času (pro nás ve 2 hodiny v noci) se v Downsview, které je severním okrajem Toronta, začala formovat srážková buňka. Následně se započala rozrůstat a nabírat na intenzitě – kolem 21. hodiny a 30. minuty již zasahovala nad jezero Ontario. Ale pozor, k jejímu ústupu (zániku) došlo až po 22. hodině a 30. minutě, nad samotným Torontem tím pádem seděla přibližně 2 hodiny. Proto asi nepřekvapí, že nejlidnatější město Kanady čelilo vážným komplikacím souvisejícím s extrémním přídělem dešťové vody. V některých zákoutích Toronta totiž napršelo až přes 120 mm srážek, přitom literně jen o pár kilometrů dále se celkové srážkové úhrny vešly do 1 mm. Aneb opět důkaz toho, že bouřky jsou dosti lokální záležitostí. V centru Toronta bylo naměřeno až plus minus 60 mm srážek, přitom Pearsonovo mezinárodní letiště hovořilo pouze o 22 mm – zase ta lokálnost.

 

 

 

 

Sledujeme živě

Živě
AKTUÁLNĚ,REPORT,VÍTR ǀ 23.9.2018

Českem prošla studená fronta, vyskytly se silné bouřky

Živě
AKTUÁLNĚ,BOUŘKY,REPORT ǀ 13.8.2018

Přes Česko přešla studená fronta, podívejte se na záznam online reportu.

Živě
BOUŘKY,REPORT,SRÁŽKY ǀ 10.8.2018

Přes Česko prošla studená fronta: výrazně se ochladilo, u Jablůnkova napršelo 57.7

Mohlo by vás zajímat

FOTOGRAFIE ǀ 23.10.2018

Česko zasáhne silný vítr, na horách bude v nárazech dosahovat až 30 m/s

ZE SVĚTA ǀ 23.10.2018

(Ex)superhurikán Willa

AKTUÁLNĚ ǀ 22.10.2018

Studené jitro, teploty klesly až k -11 °C

ZE SVĚTA ǀ 21.10.2018

Na Katar zaútočily… Cumulonimby