HURGHADU ZASÁHLA BOUŘKA, ALE 195DENNÍ…

28.10.2016 9:38 | Autor: Jan Horák

Řečeno stručnou stručností:

Tlaková níže vybíhající jak nad Středozemní moře, tak i nad Rudé moře + pohoří táhnoucí se podél pobřeží od Káhiry až za egyptsko-súdánskou hranici = bouřky orografického charakteru. Je to tak, turisté, kteří o čtvrteční odpoledne trávili čas v letoviscích poblíž egyptské Hurghady, tentokrát namísto opalování mohli na vlastní oči sledovat, co se děje s vlhkým vzduchem, když musí překonávat vyvýšený terén – kupovité oblačnosti bylo nad Hurghadou a jejím širším okolím více než dost.

Už ve středu večer se však lidem v této části světa nabídla možnost nevšední podívané – přírodní světelná show nad Rudým mořem. Řeč je nyní o bouřkové aktivitě nad jinak klidnými slanými vodami mezi Egyptem a Saúdskou Arábií.

Jedna čtvrteční poobědová bouřka shodou náhod zasáhla také meteostanici na hurghadském mezinárodním letišti – prezentovala se, kromě jiných, na zdejší poměry dosti úctyhodnými několika mm srážek. Tím letošní říjen odsoudila k zisku titulu srážkově silně nadprůměrný měsíc, protože dlouhodobý průměrný říjnový úhrn srážek je tu více méně na nule.

Nicméně, čtvrteční bouřka se v Hurghadě rozhodla zabodovat také v jiném ohledu, a to teplotním. Jak konkrétně? Pokusila se utnout již více než půl roku trvající souvislou řadu Tmax na či nad hranicí tropických 30,0 °C.

Ta tady odstartovala v pátek 15. dubna, když se teplota vzduchu vyšplhala až na 32,7 °C. Ve středu 26. října, kdy bylo denním maximem 32,8 °C, úspěšně završila už 195. den své existence. V České republice by něco takového, tj. 195 dnů s Tmax 30,0 °C a více v jedné nepřerušované epizodě, bylo zřejmě dosti vyčerpávající… 31,7 °C, tolik hlásila Hurghada ve středu ve 14 hodin – ve čtvrtek ve 14 hodin hovořil teploměr o netropických 23,4 °C.

Takto „chladná“ 14. hodina se v Hurghadě od 15. dubna ještě nekonala. V tomto ohledu tím pádem čtvrteční bouřka uspěla. Hlavní otázkou však je: Podařilo se této sebevědomé bouřce zabránit v tom, aby Tmax přinejmenším tečovala 30,0 °C, čímž by bez diskuze utnula takřka 200 dnů dlouhou horkou epizodu? Odpověď zní: Čtvrteční nejvyšší denní teplotou bylo 32,4 °C (ještě před bouřkou). Čili, horká epizoda fakticky pokračuje dále a dost možná přesáhne 200 dnů…

Závěrem dodejme, že loňská souvislá řada maxim na či nad mezí 30,0 °C trvala „pouze“ 185 dnů, neb započala v neděli 26. dubna (Tmax 31,8 °C) a skončila v úterý 27. října (Tmax 30,7 °C).

Suma sumárum, čtvrteční bouřka až tak úspěšná nebyla. Ale snaha se cení.

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

O SLOVO SE ZAČNE HLÁSIT JARO

O SLOVO SE ZAČNE HLÁSIT JARO

V pondělí bude oblačno až zataženo, ojediněle sněhové přeháňky. Jen...

REKORDY NA 19. BŘEZNA

REKORDY NA 19. BŘEZNA

Na pondělí připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...

V SEVŘENÍ ZIMY

V SEVŘENÍ ZIMY

Pomineme-li prvních 60 minut dne, tak ani v...


DRAUPNER 1995

DRAUPNER 1995

Psal se pátek 12. května 1972, když v...

VAŠE FOTOGRAFIE: V ČESKU NASNĚŽILO, PODÍVEJTE SE!

VAŠE FOTOGRAFIE: V ČESKU NASNĚŽILO, PODÍVEJTE SE!

Teploty pod bodem mrazu, nová sněhová pokrývka a místy...

VÍKENDOVÉ POČASÍ: SILNÝ VÍTR, SNÍH A SNĚHOVÉ JAZYKY.

VÍKENDOVÉ POČASÍ: SILNÝ VÍTR, SNÍH A SNĚHOVÉ JAZYKY.

Zatím co minulý týden šplhaly teploty přes +15°C, dnes...


NEJPOZDNĚJŠÍCH 0,6 °C VE FLORIDSKÉM VERO BEACH

NEJPOZDNĚJŠÍCH 0,6 °C VE FLORIDSKÉM VERO BEACH

Na jihu floridského východního pobřeží, asi 110 km...

NEJ(NE)VYDAŘENĚJŠÍ KONCE ZIMNÍCH SEZÓN

NEJ(NE)VYDAŘENĚJŠÍ KONCE ZIMNÍCH SEZÓN

V úterý 20. 3. 2018 okolo 17:15 nastane...

REKORDY NA 18. BŘEZNA

REKORDY NA 18. BŘEZNA

Na neděli připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...