HLUBOKÁ TLAKOVÁ NÍŽE POTRÁPILA ADAK

14.12.2015 10:04 | Autor: Jan Horák

Adak je malé městečko čítající jen pár stovek obyvatel a je situováno v jižní části Aljašky na stejnojmenném ostrově spadajícím pod souostroví Aleuty. Od velkoměstského Anchorage je vzdáleno více než 2 000 km jihozápadním směrem. V prvních jedenácti dnech letošního prosince zde panovalo relativně klidné počasí – mezi úterým 1. prosince až pátkem 11. prosince se teplota vzduchu pohybovala v průměru kolem 1 °C s tím, že nejchladněji bylo v samotném závěru 10. prosince, kdy bylo před půlnocí naměřeno až -9 °C, a naopak nejtepleji bylo 2. prosince, to se rtuť teploměru vyšplhala až na rovné 4 °C. Vítr byl k tomu po celou dobu v průměru mírný (18 km/h), průměrná rychlost nárazů větru pak odpovídala 50 km/h. Tlak vzduchu k tomu neklesl pod 974 hPa (6. prosinec) a zároveň nepřešel přes 1015 hPa (1. prosinec).

Druhý prosincový víkend, který byl letos obohacený o zapalování třetí svíčky na adventním věnci, však přinesl změnu. Jednalo se o hlubokou tlakovou níži, jejíž střed se o 3. adventní neděli nacházel v jižním sektoru Beringova moře, tj. u Aleut. V srdci této cyklóny klesal tlak vzduchu až pod 930 hPa – výsledkem byl výrazný tlakový gradient a tudíž významné zrychlení cirkulace vzduchu.

Na začátku víkendu ještě nebyla tato oblast nízkého tlaku vzduchu tak vyspělá a navíc ani nebyla tak blízko Aleut, citovaný Adak na Adaku proto ještě hlásil bezproblémovou povětrnostní situaci – vítr byl s tempem do 20 km/h pouze mírný. Počínaje sobotní 3. hodinou už však Adak začal pociťovat přední stranu prohlubující se cyklóny – až do 6. hodiny byl omýván čerstvým až silným větrem o rychlosti do 50 km/h s nárazy až přes 70 km/h. V závěru rána a během dopoledne vítr nadále zesiloval – ze silného větru se stal vichr dosahující rychlosti 55 až 95 km/h s údery až přes 115 km/h. V dalších hodinách se izobary nad Adakem stále sbližovaly a v sobotu večer už bylo toto městečko bičováno orkánem o rychlosti až 150 km/h – v nárazech až 200 km/h. Teplota vzduchu přitom činila 2 °C, pocitově to ale kvůli orkánu vycházelo až na cca -9°C.

V úvodu neděle 13. prosince samozřejmě bouřlivé počasí pokračovalo – v prvních hodinách třetího adventu šlo o vichřici / orkán s rychlostí kolem 100 až 120 km/h.

Loňská 3. adventní neděle v Adaku rozhodně takto živá nebyla, až do 18. hodiny sice byly pozorovány poryvy větru o rychlosti přes 45 km/h, avšak do 200 km/h to mělo daleko, nemluvě o tom, že od 18. hodiny už byl převážně klid – i v nárazech nanejvýš 30 km/h.

Na závěr ještě něco málo ohledně 24. a 25. prosince:

Nejchladnější Štědrý den pamatuje Adak v roce 1952, když se ochladilo až na -10 °C, naproti tomu v sezóně 1984 se vzduch prohřál až na 8 °C. Boží hod vánoční byl v Adaku nejúspěšnější v letech 1953 a 1984 – v prvním případě bylo dárkem -9 °C, v tom druhém pak 8 °C.

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

PONDĚLNÍ DEN V ATYRAU SEŽEHL 34,1 °C Z JARA 2005

PONDĚLNÍ DEN V ATYRAU SEŽEHL 34,1 °C Z JARA 2005

Dvousettisícové Atyrau ležící na západě Kazachstánu, hrubým odhadem 2 750...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V úterý bude jasno až polojasno....

REKORDY NA 22. KVĚTEN

REKORDY NA 22. KVĚTEN

Na úterý 22. května připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...


SRÁŽKY UPLYNULÉHO PRACOVNÍHO TÝDNE

SRÁŽKY UPLYNULÉHO PRACOVNÍHO TÝDNE

Ve dnech 14. 5. 2018 – 18. 5....

ROZDÍL TLAKU V ASII ANEB KDYŽ POMINE SEZÓNNÍ TV

ROZDÍL TLAKU V ASII ANEB KDYŽ POMINE SEZÓNNÍ TV

Dlouhé, se světlem příliš nesympatizující, krutopřísně ledové, avšak...

TROPICKÁ BOUŘE SAGAR ANEB POTŘETÍ OD R. 1966

TROPICKÁ BOUŘE SAGAR ANEB POTŘETÍ OD R. 1966

Na přelomu předešlého a současného týdne se poblíž východního...


REKORDY NA 20. KVĚTNA

REKORDY NA 20. KVĚTNA

Na sobotu připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...

O VÍKENDU DEŠTNÍK I SLUNEČNÍ BRÝLE

O VÍKENDU DEŠTNÍK I SLUNEČNÍ BRÝLE

Během víkendu budeme potřebovat jak sluneční brýle, tak také deštníky....

ZIMA ZLEHKA NAKOUKLA DO CANBERRY

ZIMA ZLEHKA NAKOUKLA DO CANBERRY

-2,1 °C, toť pro tuto chvíli teplotní dno r....