HLUBOKÁ TLAKOVÁ NÍŽE POTRÁPILA ADAK

14.12.2015 10:04 | Autor: Jan Horák

Adak je malé městečko čítající jen pár stovek obyvatel a je situováno v jižní části Aljašky na stejnojmenném ostrově spadajícím pod souostroví Aleuty. Od velkoměstského Anchorage je vzdáleno více než 2 000 km jihozápadním směrem. V prvních jedenácti dnech letošního prosince zde panovalo relativně klidné počasí – mezi úterým 1. prosince až pátkem 11. prosince se teplota vzduchu pohybovala v průměru kolem 1 °C s tím, že nejchladněji bylo v samotném závěru 10. prosince, kdy bylo před půlnocí naměřeno až -9 °C, a naopak nejtepleji bylo 2. prosince, to se rtuť teploměru vyšplhala až na rovné 4 °C. Vítr byl k tomu po celou dobu v průměru mírný (18 km/h), průměrná rychlost nárazů větru pak odpovídala 50 km/h. Tlak vzduchu k tomu neklesl pod 974 hPa (6. prosinec) a zároveň nepřešel přes 1015 hPa (1. prosinec).

Druhý prosincový víkend, který byl letos obohacený o zapalování třetí svíčky na adventním věnci, však přinesl změnu. Jednalo se o hlubokou tlakovou níži, jejíž střed se o 3. adventní neděli nacházel v jižním sektoru Beringova moře, tj. u Aleut. V srdci této cyklóny klesal tlak vzduchu až pod 930 hPa – výsledkem byl výrazný tlakový gradient a tudíž významné zrychlení cirkulace vzduchu.

Na začátku víkendu ještě nebyla tato oblast nízkého tlaku vzduchu tak vyspělá a navíc ani nebyla tak blízko Aleut, citovaný Adak na Adaku proto ještě hlásil bezproblémovou povětrnostní situaci – vítr byl s tempem do 20 km/h pouze mírný. Počínaje sobotní 3. hodinou už však Adak začal pociťovat přední stranu prohlubující se cyklóny – až do 6. hodiny byl omýván čerstvým až silným větrem o rychlosti do 50 km/h s nárazy až přes 70 km/h. V závěru rána a během dopoledne vítr nadále zesiloval – ze silného větru se stal vichr dosahující rychlosti 55 až 95 km/h s údery až přes 115 km/h. V dalších hodinách se izobary nad Adakem stále sbližovaly a v sobotu večer už bylo toto městečko bičováno orkánem o rychlosti až 150 km/h – v nárazech až 200 km/h. Teplota vzduchu přitom činila 2 °C, pocitově to ale kvůli orkánu vycházelo až na cca -9°C.

V úvodu neděle 13. prosince samozřejmě bouřlivé počasí pokračovalo – v prvních hodinách třetího adventu šlo o vichřici / orkán s rychlostí kolem 100 až 120 km/h.

Loňská 3. adventní neděle v Adaku rozhodně takto živá nebyla, až do 18. hodiny sice byly pozorovány poryvy větru o rychlosti přes 45 km/h, avšak do 200 km/h to mělo daleko, nemluvě o tom, že od 18. hodiny už byl převážně klid – i v nárazech nanejvýš 30 km/h.

Na závěr ještě něco málo ohledně 24. a 25. prosince:

Nejchladnější Štědrý den pamatuje Adak v roce 1952, když se ochladilo až na -10 °C, naproti tomu v sezóně 1984 se vzduch prohřál až na 8 °C. Boží hod vánoční byl v Adaku nejúspěšnější v letech 1953 a 1984 – v prvním případě bylo dárkem -9 °C, v tom druhém pak 8 °C.

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

SILNÝ MRÁZ

SILNÝ MRÁZ

V pondělí bude jasno až polojasno, během dne až oblačno...

ŠPICBERKY: POLÁRNÍ NOC VERSUS POLÁRNÍ DEN

ŠPICBERKY: POLÁRNÍ NOC VERSUS POLÁRNÍ DEN

111 dní bez východu slunce, 128 dní bez...


REKORDY NA 25. ÚNORA

REKORDY NA 25. ÚNORA

Na neděli 25. února připadají z měření Praha-Klementinum následující...

ÚNOR V LETNÍM ANEB 28 °C VE WASHINGTONU, D.C.

ÚNOR V LETNÍM ANEB 28 °C VE WASHINGTONU, D.C.

Nad Bermudskými ostrovy se ve středu 21. února zdržoval...

DALŠÍ SNĚHOBÍLÁ NADÍLKA PRO CHORVATY A SPOL.

DALŠÍ SNĚHOBÍLÁ NADÍLKA PRO CHORVATY A SPOL.

„Rotující“ oblast nízkého tlaku se středem nad centrálním Středomořím...


REKORDY NA 24. ÚNOR

REKORDY NA 24. ÚNOR

Na sobotu 24. února připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V sobotu bude jasno, během dne...

PŘEDBĚŽNĚ O TEPLU V USA

PŘEDBĚŽNĚ O TEPLU V USA

Věděli jste, že na půdě Spojených států amerických kromě...