HIC JAK NA SIBIŘI – VÁŽNĚ

21.6.2017 6:04 | Autor: Kamil Sojka

Kolem včerejšího neboli úterního poledne byly v Česku k vidění například tyto teplé teploty:

33,6 °C, Plzeň-Bolevec

33,1 °C, Řež u Prahy

32,9 °C, Dobřichovice

32,4 °C, Most-Kopisty

32,2 °C, Ústí nad Labem-Vaňov

Čistě hypoteticky: Kalendář mluvil o úterý 20. 6. 2017 cca 12:00, když jste se nějakým záhadným a vědecky zcela nevysvětlitelným způsobem octili v Dobřichovicích poblíž toho malého městečka, které se mimo jiné pyšní přídomkem matka měst – viz. kopulovitá hala na hlavním nádraží. A protože pocházíte z blíže nespecifikovaného velkého města a zároveň disponujete pokročilými vědomostmi o meteorologii, rozhodnete se, že prostý venkovský čili dobřichovický lid vyzkoušíte z meteorologie. Zastavíte tedy prvního Dobřichováka, kterého potkáte, a spustíte: „Dneska to fakt praží, co? Vedro jak na Sibiři!“ Ten, jakmile uslyší výraz Sibiř, se jen pousměje nad Vaší neznalostí. Vy jej však zpražíte: „Kdepak, hochu, dneska, tj. v úterý 20. 6. 2017, se na Sibiři rtuť teploměru vyšplhala až na 33 °C, načež tu padl denní rekord! Ha! A teď mluv, ty absolvente katedry meteorologie…!“ Dobřichovák náhle ztratí řeč a v tichosti zmizí kdesi za křovím. Vy, plní spokojenosti, poté v klidu dorazíte… Někam.

Čistě vážně: Krasnojarský kraj, jenž sahá až na samý sever Asie, potažmo Euroasie, se před dneškem octili v teplém jihozápadním až jižním proudění, o které se postarala hlavně zadní (západní) strana tlakové výše putující směrem na (jiho)východ do Severní Koreje. Tedy zpočátku, když si na internetu přečetla, jaké v této zemi panují režimní podmínky, urychleně zařadila zpátečku, díky čemuž se Krasnojarský kraj prohříval a prohříval.

Výsledek? V Ture, která čítá něco kolem 5 500 obyvatel a jež sídlí na 64° s. š., jinak řečeno přibližně 285 km jižně od severního polárního kruhu, se dočkali rekordně tropického úterního dne. V 16:00 Tura na svém teploměru spatřila 32,8 °C – už v tento moment bylo jasné, že byl pokořen stávající teplotní strop dne s přívlastkem 20. 6., který byl ustanoven v r. 2013 v podobě 32,6 °C.

Mimochodem, z r. 2013 pocházejí i prozatímní nejteplejší výkony následujících dvou dnů:

21. 6. 2013 až 32,6 °C

22. 6. 2013 až 32,4 °C

Sečteno a podtrženo: V úterý 20. 6. 2017 se v Ture na východě centrálního Krasnojarského kraje teplota vzduchu vyšplhala až na 33,1 °C, zásluhou čehož bylo atakováno legendárních 32,6 °C ze čtvrtka 20. 6. 2013. Dodejme ještě, že turský meteorologický deník započal psát svůj příběh v letopočtu 1928, takže před 90 lety. Takřka.

Příští pátek Tura oslaví 38. výročí narození dosud nepřekonaného totálního maxima úvodní třetiny meteorologického léta – v sobotu 30. 6. 1979 až 37,6 °C. Ano – byť jsme dosti na severu, kontinentální klima je hold kontinentální klima.

Sdílejte článek: FacebookTwitter

HNED PONDĚLÍ STUDENÉ

HNED PONDĚLÍ STUDENÉ

Nový pracovní týden začal mrazem. Teploty i v nížinách klesaly...

TEPLOTY V TEGWALLJONGU

TEPLOTY V TEGWALLJONGU

Nejen „hlavní“ stadion letošních zimních olympijských her sídlí na...

SNĚHU DOKÁŽE BÝT VÍCE

SNĚHU DOKÁŽE BÝT VÍCE

Značná část, lepšími slovy většina území České republiky již...


REKORDY NA 20. ÚNOR

REKORDY NA 20. ÚNOR

Na sobotu 17. února připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V úterý bude zataženo až oblačno,...

REKORDY NA 19. ÚNORA

REKORDY NA 19. ÚNORA

Na pondělí připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...


ČEKÁ NÁS DALŠÍ ZIMNÍ TÝDEN

ČEKÁ NÁS DALŠÍ ZIMNÍ TÝDEN

V pondělí bude oblačno až polojasno, během dne od severozápadu...

REKORDY NA 18. ÚNORA

REKORDY NA 18. ÚNORA

Na neděli připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...

NEZLOMNÁ CHICAGSKÁ DEVÍTKA

NEZLOMNÁ CHICAGSKÁ DEVÍTKA

Co mají společného Chicago a Skopje? Odlehlost od...