HENRY DAL SKOTSKÉ KRÁSE PŮVAB „MRAZOVÉHO DNE“

3.2.2016 8:39 | Autor: Jan Horák

Vydáme-li se z Česka nejdříve směrem na západ a poté budeme pokračovat na severozápad, tak za sedmero zeměmi (Německem, Francií, Lucemburskem, Belgií, Nizozemskem, Spojeným královstvím a Irskem) můžeme narazit na velmi členité pobřeží Skotska. Za Vnitřními a Vnějšími Hebridy však z Atlantického oceánu vystupuje další z mnoha evropských přírodních krás, a to souostroví známé jako St Kilda (cca 350 km severozápadně od Glasgow).

Dle dochovaných záznamů tato část Evropy nikdy neoplývala vysokou hustotou zalidnění, přinejmenším v posledních dvou tisíciletích zde očividně nežilo více než 200 lidí. V přítomné době je počet trvalých obyvatel roven nule (poslední lidé odsud odešli na začátku 30. let 20. století) a v nejbližší době se na tomto faktu pravděpodobně nic nezmění. A zřejmě právě kvůli své izolovanosti může tento kout starého kontinentu poděkovat za svou jedinečnou eleganci.

Charakter podnebí zde stejně jako v Irsku a ve Velké Británii naplno diktuje Atlantický oceán – mírné zimy, mírná jara, mírná léta, mírné podzimy… I tady se samozřejmě mírnost vztahuje hlavně na teploty, v chladnější polovině roku souostroví St Kilda mnohdy příliš mírné nebývá, a to z důvodu hlubokých tlakových níží. Jedna z nich – Henry sem zavítala i v minulých dnech a díky své razanci dala skotské kráse půvab „mrazového dne“.

Řeč je o pocitové teplotě – v pondělí odpoledne, kdy St Kildu bičovaly nárazy větru o rychlosti okolo 105 až 110 km/h, se teplota vzduchu pohybovala kolem 7 °C. S ohledem na povětrností situaci to znamenalo, že smyslové vnímání teploty vzduchu odpovídalo až -1 °C. Z tohoto úhlu pohledu byl tím pádem začátek měsíce února mrazový. V průběhu úterního dne začal vítr pozvolna slábnout.

Vstup do loňského února byl v této části světa klidnější, rychlost poryvů větru tehdy o 1. a 2. únor povětšinou nepřesáhla 60 km/h, v pondělí 2. února navíc došlo k přechodnému utišení větru.

V letech 2010 až 2015 se teplota vzduchu na St Kilda motala v průměru kolem 9 °C, v pondělí 22. února 2010 byl v ranních a následně i večerních hodinách pozorován slabý pokles pod bod mrazu (v minimu -0.1 °C až -0.3 °C), v sobotu 26. července 2014 se naproti tomu rtuť teploměru vyšplhala až na necelých 19 °C, průměrná rychlost větru za celé období 35 km/h a průměrná RVV 83 %.

V nejbližších dnech očekává St Kilda velkou oblačnost s občasným výskytem dešťových kapek, k tomu teploty okolo 3 °C až 8 °C a nárazy větru o rychlosti do 65 km/h.

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V neděli bude jasno až polojasno,...

MEKUNU VERSUS OMÁN

MEKUNU VERSUS OMÁN

Vývoj tropické tlakové níže Mekunu: ...

LETEM SVĚTEM (13.)

LETEM SVĚTEM (13.)

Velký rozdíl, zdali před, nebo za Ašským výběžkem ...


REKORDY NA 27. KVĚTEN

REKORDY NA 27. KVĚTEN

Na neděli 27. května připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

NEJEN NA MAURICIU CHLADNĚJI NEŽ V NORSKU

NEJEN NA MAURICIU CHLADNĚJI NEŽ V NORSKU

Nebývá příliš zvykem, aby Dánsko bylo prakticky jediným státem...

PONEJPRV NELEDOVÝ DEN NA ČELJUSKINOVĚ MYSU

PONEJPRV NELEDOVÝ DEN NA ČELJUSKINOVĚ MYSU

0,1 °C v 16:00 aneb čtvrtek 24. 5. 2018...


REKORDY NA 26. KVĚTEN

REKORDY NA 26. KVĚTEN

Na sobotu 26. května připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

REKORDY NA 25. KVĚTEN

REKORDY NA 25. KVĚTEN

Na pátek 25. května připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

STŘEDA PŘEBYLA 33,3 °C Z PAMÁTNÉHO KVĚTNA 2007

STŘEDA PŘEBYLA 33,3 °C Z PAMÁTNÉHO KVĚTNA 2007

V průměru 26,1 °C, v minimu 12,2 °C, v...