GUAM SE NAKONEC DOČKAL TÉMĚŘ 180 KM/H

16.5.2015 17:25 | Autor: Jan Horák

Tajfun Dolphin se o hokejové sobotní ráno, konkrétně v půl osmé středoevropského letního času, již nacházel ve Filipínském moři v oblasti mezi 140. až 145. východním poledníkem a 13. až 18. severní rovnoběžkou. Vstup do filipínských vod bouři přál, neboť zesílila – s větrem o rychlosti přes 215 km/h se zařadila mezi tajfuny 4. kategorie. Před vstupem do zmíněné části Tichého oceánu oblační vír dle předpokladů sice přešel přes Guam / jih Severních Marian, nakonec ale tuto část světa nebičoval tak, jak se původně očekávalo – namísto tajfunu 3. kategorie čelilo americké území „pouze“ tajfunu 2. kategorie.

Na severu ostrova Guam se nachází základna Letectva Spojených států amerických (ang. United States Air Force neboli USAF) Andersen a na zdejší stanici bylo při řádění tajfunu Dolphin zaznamenáno proudění vzduchu o rychlosti až okolo 40 m/s, tj. 144 km/h s tím, že nárazy větru dosahovaly rychlosti kolem 45 až 48 m/s, tj. 162 až 173 km/h (stav v pátek večer guamského času čili v pátek odpoledne českého času). Vliv oblačného víru na guamské podmínky pak v dalších hodinách vzhledem k jeho vzdalování se od ostrova začal pozvolna slábnout a o guamskou sobotní 16. hodinu (Guam leží vůči České republice v časovém pásmu +8 hodin) z toho už byl jen čerstvý vítr o rychlosti do 12 m/s (43 km/h) s nárazy do 18 m/s (65 km/h).

V dalších dnech už by Guam mělo provázet pohodové počasí bohaté na sluneční paprsky a nejvyšší odpolední teploty by se měly držet v okruhu 28 až 30°C.
Jižní sektor Severních Marian na tom tak špatně nebyl, protože tajfun Dolphin věnoval svou pozornost hlavně Guamu. Na hlavním a největším ostrově Severních Marian, kterým je Saipan a jenž je od Guamu vzdálen cca 200 km severovýchodně, byly v jeho jižním úseku na stanici na mezinárodním letišti zaznamenány poryvy větru o maximální rychlosti kolem 25 až 28 m/s, tj. 90 až 101 km/h (stav v pátek večer, z českého pohledu v pátek odpoledne). Zde se též v nejbližším období očekává vlídné počasí s popoledními hodnotami v sousedství 28 až 30°C.

K těm vůbec nejdivočejším tajfunům na půdě Guamu patřil supertajfun Paka z prosince roku 1997 – na stanici řečené základny Andersen byl hlášen úctyhodný úder větru o rychlosti až téměř 106 m/s (lehce přes 380 km/h). O rok dříve se však supercyklón Olivia na ostrově Barrow u Západní Austrálie postaral o náraz v podobě 408 km/h, jenž byl po čtrnácti letech prozkoumávání nakonec uznán a nahradil tak z americké hory Mount Washington, kde bylo při bouři v dubnu 1934 dosaženo nárazu o tempu 372 km/h.

U nás se v tomto ohledu nejvíce předvedl orkán Kyrill, a to na česko-polské Sněžce, jež čelila poryvům o rychlosti až 60 m/s (216 km/h).

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

VAŠE FOTOGRAFIE: V ČESKU NASNĚŽILO, PODÍVEJTE SE!

VAŠE FOTOGRAFIE: V ČESKU NASNĚŽILO, PODÍVEJTE SE!

Teploty pod bodem mrazu, nová sněhová pokrývka a místy...

VÍKENDOVÉ POČASÍ: SILNÝ VÍTR, SNÍH A SNĚHOVÉ JAZYKY.

VÍKENDOVÉ POČASÍ: SILNÝ VÍTR, SNÍH A SNĚHOVÉ JAZYKY.

Zatím co minulý týden šplhaly teploty přes +15°C, dnes...

NEJPOZDNĚJŠÍCH 0,6 °C VE FLORIDSKÉM VERO BEACH

NEJPOZDNĚJŠÍCH 0,6 °C VE FLORIDSKÉM VERO BEACH

Na jihu floridského východního pobřeží, asi 110 km...


NEJ(NE)VYDAŘENĚJŠÍ KONCE ZIMNÍCH SEZÓN

NEJ(NE)VYDAŘENĚJŠÍ KONCE ZIMNÍCH SEZÓN

V úterý 20. 3. 2018 okolo 17:15 nastane...

REKORDY NA 18. BŘEZNA

REKORDY NA 18. BŘEZNA

Na neděli připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...

DVAADVACETISTUPŇOVÁ PREMIÉRA V TOKIU

DVAADVACETISTUPŇOVÁ PREMIÉRA V TOKIU

Většinu japonského vzdušného prostoru ve čtvrtek 15. 3....


VÍKEND BUDE LEDOVÝ

VÍKEND BUDE LEDOVÝ

Víkend přinese výrazné ochlazení – od východu až severovýchodu k...

VÍKEND PŘINESE VÝRAZNÉ OCHLAZENÍ

VÍKEND PŘINESE VÝRAZNÉ OCHLAZENÍ

V sobotu bude zataženo až oblačno, sněžení nebo sněhové přeháňky....

REKORDY NA 17. BŘEZNA

REKORDY NA 17. BŘEZNA

Na sobotu připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...