U Brisbane padaly kroupy velikosti tenisových míčků

19. 11. 2019
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 19.11.2019 23:35
ǀ
Kamil Sojka

Východní pobřeží Austrálie, resp. jihovýchodní část Queenslandu a severovýchod Nového Jižního Walesu zasáhly silné bouřky doprovázené prudkým větrem a především ničivým krupobitím, kdy některé kroupy měly průměr až přes 5 cm.

Bouřková činnost byla nejsilnější mezi městy Bundaberg (cca 300 km severozápadně od Brisbane) a Port Macquarie (cca 300 km severovýchodně od Sydney). Nejhorší byla situace na jihovýchodě Queenslandu, kde se desítky tisíc domácností ocitly bez proudu. Jednak kvůli silnému větru, jednak kvůli kroupám velkým i jako kriketové či tenisové míčky, které poničily střechy mnoha domů i karosérie a skla nespočtu aut. Škody způsobily i vyvrácené stromy.

 

VYVRÁCENÝ STROM VE MĚSTĚ CALOUNDRA. ZDROJ: OWEN JACQUES

 

Jedna z bouřek v odpoledních hodinách v neděli 17. listopadu udeřila na město Dalby, ležící necelých 200 km západně od Brisbane. Přinesla nárazy větru o rychlosti 63 km/h, a to v době, kdy teploměr ukazoval 34 °C (denním maximem bylo 37,8 °C). K prudkému ochlazení přesto nedošlo, v první řadě z důvodu absence srážek. Stejně tomu bylo na řadě dalších míst, mimo jiné v Toowoombě, kde byl zaznamenán náraz 59 km/h a denní srážkový úhrn 0 mm.

Na většině stanic při nedělních bouřkách spadlo pouze do 5 až 15 mm srážek, jako například v metropolitním Brisbane, a to 14 mm. K výjimkám patřilo městečko Beerburrum, které se dočkalo 22 mm srážek.

 

 

NEDĚLNÍ BOUŘKY V AUSTRÁLII NA SNÍMKU Z DRUŽICE HIMAWARI-8. ZDROJ: RAMMB/CIRA

 

Devastující krupobití v Sunshine Coast

Nejvíce intenzivní bouřka se přehnala městem Sunshine Coast, v němž žije přes 300 000 lidí a jež se nachází zhruba 90 km severně od centra Brisbane. Na meteorologické stanici na tamním letišti, které od Korálového moře dělí jen několik stovek metrů, byly naměřeny nárazy větru o síle kolem 55 až 65 km/h, nejsilnější z nich dosáhl 69 km/h. Srážek ale bylo málo, pouze 4 mm.

Avšak neplatilo to o celém městě. Některé jeho části totiž čelily přívalovému dešti a zejména pak kroupám, jejichž průměr se pohyboval až okolo 6 cm. S nimi souvisely velké materiální škody, celkově vyčíslené na 40 milionů australských dolarů (asi 630 milionů korun).

 

ČELO SUPERCELY, KTERÁ DO SUNSHINE COAST PŘINESLA NIČIVÉ KRUPOBITÍ. ZDROJ: JOSH WHITING

 

ZDROJ: GEMMA DONAHOE

 

 

 

ZDROJ: ABC SUNSHINE COAST

 

ZDROJ: HIGGINS STORM CHASING

 

ZDROJ: WARREN LYNAM

 

 

Mohlo by Vás zajímat

ZE SVĚTA ǀ 8.7.2020

Pobřeží Chorvatska bičoval vichr o síle orkánu

AKTUÁLNĚ ǀ 8.7.2020

Podívejte se na fotky komety Neowise, která bude pozorovatelná i pouhým okem

PŘEDPOVEĎ POČASÍ ǀ 8.7.2020

Ve čtvrtek budou teploty na východě Česka stoupat k 25 °C

AKTUÁLNĚ ǀ 7.7.2020

Teploty v Česku klesly k nule, na Slovensku sněžilo