OBRAZEM: Přes americký stát Illinois se přehnaly supercelární bouře

25. 05. 2020
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 25.5.2020 21:47
ǀ
Kamil Sojka

Podobně jako ve střední Evropě, i ve Spojených státech se předchozí dny, resp. předposlední víkend meteorologického jara, nesly ve znamení bouřek. Akorát s tím rozdílem, že za oceánem měly často supercelární strukturu.

Tzv. supercely jsou nejsilnějším typem bouřky. Od klasických bouřek se odlišují tím, že jejich konvektivní buňka se na rozdíl od klasických bouřek kontinuálně obnovuje, takže trvají i mnoho hodin. To je dáno silně rotujícím výstupným proudem, kterému se říká mezocyklóna, dosahujícím rychlosti i přes 200 km/h. Díky tomu vrcholky supercel mohou prorůstat hranici troposféry, tropopauzu, která se v našich zeměpisných šířkách nachází ve výšce přibližně 11 až 12 km, na americkém jihu ve výšce přibližně 14 až 15 km.

 

Supercela na jihu Bádenska-Württemberska (18. 5. 2017). Zdroj: Benjamin Wolf

 

Zvlněná studená fronta, na které se tato supercela objevila (18. 5. 2017). Zdroj: NASA

 

Minulý pátek, 22. května, se nad americkým jihem nacházely dvě tlakové níže. Jedna měla střed nad Kansasem, druhá nad Virginií, obě však postupovaly směrem na severovýchod. Americký jih kvůli nim prožil bouřlivý den, do půlnoci bylo detekováno více než čtvrt milionu bleskových výbojů, z toho přes sto tisíc na území států Oklahoma a Kansas a v přilehlém okolí. S kupovitou oblačností mj. souvisely vydatné srážky. Příkladem ve státním parku Queen Wilhelmina na západě Arkansasu dopoledne, za jednu hodinu, spadlo 23 mm srážek.

 

Páteční denní bouřky v Arkansasu. Zdroj: NASA

 

Páteční večerní bouřky v Arkansasu, Oklahomě a Texasu. Zdroj: RAMMB/CIRA

 

Neklidný start prodlouženého víkendu

V průběhu soboty 23. května přes Iowu přešel střed tlakové níže, která o den dříve ovlivnila počasí v Arkansasu a dalších amerických státech. Na její přední straně se jak v Iowě, tak na jihu Wisconsinu a především v severní části Illinois tvořily kumulonimby, častokrát s patrnou přítomností mezocyklóny. Na mnoha místech Illinois se proto v sobotu, krátce před Dnem obětí války (Memorial Day), který ve Spojených státech připadá na poslední pondělí v květnu, takže letos na 25. května, objevila tornáda, jakož i další nebezpečné jevy jako kroupy či prudké nárazy větru. Např. do Chicaga bouřková mračna přinesla vítr o rychlosti kolem 50 až 60 km/h.

 

Už sobotní východ slunce byl v Chicagu zajímavý. Zdroj: Barry Butler

 

Odpolední úder blesku do Willis Tower taktéž. Zdroj: Barry Butler

 

Asi 60 km jihozápadně od centra Chicaga leží Shorewood (17 tisíc obyv.). Tamní stanice v odpoledních hodinách při bouřce zaznamenala náraz větru o síle 66 km/h s tím, že za 45 minut spadlo 40 mm srážek. K tomu se prudce ochladilo, teplota klesla z letních 25,3 °C k 17,6 °C. Náraz větru 66 km/h byl naměřen také na stanici v třítisícovém městečku Winnebago, ležícím asi 120 km severozápadně od Shorewoodu. V Tinley Park (cca 30 km jihozápadně od centra Chicaga) byly zaznamenány nárazy větru o rychlosti okolo 40 km/h, přičemž za 40 minut spadlo 37 mm srážek.

 

Bouřky v Illinois v sobotu 23. května. Zdroj: NASA

 

Fotografie víkendových bouří v Illinois

 

 

Zdroj: Craig Shimala

 

Zdroj: Billy Faletti

 

Zdroj: Melissa Dye

 

Zdroj: Nick Hausen

 

 

 

Zdroj: Ethan Schisler

 

Zdroj: Wx Geek

 

Zdroj: Barry Butler

 

Zdroj: Tom Stolze

 

 

 

 

Zdroj: Matt Zuro

 

 

Zdroj: Beth Carpenter | TDS Weather

 

Zdroj: Colin Davis

 

Zdroj: Andrew Guidarelli

Mohlo by Vás zajímat

ZE SVĚTA ǀ 2.7.2020

Spadlé stromy, rozsáhlé výpadky elektřiny. Finsko zasáhla bouře Päivö

PŘEDPOVEĎ POČASÍ ǀ 2.7.2020

Čeká nás teplý víkend téměř beze srážek

REPORT ǀ 2.7.2020

Sledovali jsme on-line: Studená fronta přinesla bouřky, prohlédněte si skvělé fotky z terénu

AKTUÁLNĚ ǀ 1.7.2020

Vrátily se tropy, nejtepleji bylo opět ve středních Čechách