OBRAZEM: Nashvillem se prohnalo ničivé tornádo

03. 03. 2020
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 3.3.2020 17:15
ǀ
Kamil Sojka

Desetitisíce domácností bez proudu, desítky zničených budov, několik obětí na životech. Americkým státem Tennessee a jeho hlavním městem se prohnaly silné supercelární bouře doprovázené devastujícími tornády.

Přes východ Spojených států v těchto chvílích postupuje prohlubující se tlaková níže, která ve středu a ve čtvrtek do Nové Anglie, především do státu Maine, a na jihovýchod Kanady přinese vydatné srážky, resp. sněžení a bouřlivý vítr. Tlaková níže se aktuálně prohlubuje také nad severem Mexika a živí zvlněné frontální rozhraní, které ovlivňuje počasí jak v severním Mexiku, tak v Texasu a jeho okolí. Spolu s tlakovou níží postupující podél východního pobřeží a tlakovou níží nad východní Kanadou stojí za rozsáhlým pásem oblačnosti o délce přes osm tisíc kilometrů.

 

 

 

Zatímco na americkém jihu a východě v noci na 3. března panovala velká oblačnost, na středozápadě a západě bylo povětšinou jasno. Důvodem byla v první řadě tlaková výše se středem nad pomezím států Idaho, Utah a Wyoming a s ní související suché kontinentální západní až severozápadní proudění. Ve městě Craig (1 900 m n. m.) na severozápadě Colorada díky němu naměřili -18 °C. Chladnější vzduch nicméně pronikal až za řeku Mississippi, kde se střetával s teplejším vzduchem, původem z Mexického zálivu. Tento střet vyústil ve vznik bouřek, včetně těch supercelárních.

 

 

Se supercelami se v nočních hodinách potýkalo hlavně Tennessee. Jedna z nich udeřila na metropolitní Nashville (700 000 obyv., včetně aglomerace 2 000 000 obyv.). Stanice na nashvillském letišti hodinu po půlnoci zaznamenala nárazy větru o síle kolem 70 km/h, k tomu 15 mm srážek. Nejvíce škod však napáchalo tornádo, které se dotklo země severozápadně od centra Nashvillu. Dle Národní meteorologické služby (National Weather Service, NWS) trvalo přibližně 45 minut a pohybovalo se směrem na východ rychlostí asi 72 km/h.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mohlo by Vás zajímat

ZE SVĚTA ǀ 4.8.2020

Východní pobřeží Číny zasáhl tajfun Hagupit

AKTUÁLNĚ,SRÁŽKY ǀ 3.8.2020

I dnes na našem území spadlo přes 50 mm srážek

REPORT ǀ 2.8.2020

Sledovali jsme on-line: Studená fronta přinesla bouřky a vydatný déšť

AKTUÁLNĚ ǀ 1.8.2020

Noční svítící oblaka – podívejte se jak je zachytily naše webkamery