OBRAZEM: Mexické město zasypaly obří kroupy

20. 05. 2020
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 20.5.2020 21:29
ǀ
Kamil Sojka

Několik zraněných osob a nemalé materiální škody si vyžádala silná bouřka doprovázená extrémním krupobitím, která postihla Ciudad Valles, jedno z největších měst mexického státu San Luis Potosí.

O víkendu 16. a 17. května počasí v Mexickém zálivu a jeho širším okolí mělo cyklonální charakter, mj. kvůli první tropické bouři letošní atlantické hurikánové sezóny (Arthur), a proto se v celé oblasti tvořily četné bouřky. Celkově za oba dva dny podle sítě Blitzortung.org uhodilo v Severní a Střední Americe kolem 300 000 blesků, z toho většina právě v Mexickém zálivu a státech omývaných jeho vodami. Např. ve městě Xalapa v jižním Mexiku (přes 400 000 obyv.) v sobotu večer při bouřce spadlo 31 mm srážek, tj. třetina dlouhodobého průměru pro květen (100 mm).

 

Bouřky, včetně té, jež zasáhla město Xalapa, na snímku z družice GOES-16 (zdroj)

 

S oblaky druhu cumulonimbus se Mexiko, resp. jeho východní a jižní část, potýkalo také v průběhu nedělního odpoledne a večera. Ve Victorii, metropoli Tamaulipasu, profesionální meteorologická stanice okolo 18. hodiny zaznamenala náraz větru o síle 70 km/h a prudké ochlazení, kdy teplota klesla z 35 °C na 24 °C. Druhý den, v pondělí 18. května, do Victorie přinesl jasnou oblohu, a tak ještě ve 22 hodin teploměr ukazoval bezmála 30 °C, po poledni v maximu až 39 °C.

 

 

Když kroupy dosáhnou obřích rozměrů

Cumulonimbus, bouřkový oblak, roste do mnohakilometrové výšky, v závislosti na síle výstupných proudů. Čím silnější výstupný proud, tím vyšší cumulonimbus a tedy silnější bouřka. Ve velmi silných bouřkách s velmi silnými výstupnými proudy jsou kapičky vody vyneseny do horní části troposféry, kde se k sobě přichycují a zamrzají a tvoří kusy ledu, kroupy. Taková kroupa může uvnitř cumulonimbu xkrát cirkulovat nahoru a dolů a přitom se zvětšovat. Až je tak těžká, že začne padat k zemi.

Přesně k tomu došlo v bouřce, která se v neděli přehnala přes Ciudad Valles. Přinesla s sebou kroupy o průměru až kolem 7 cm, které k zemi padají rychlostí asi 130 km/h a mají tak dost kinetické energie.

 

(zdroj)

 

(zdroj)

 

(zdroj)

 

Mohlo by Vás zajímat

AKTUÁLNĚ ǀ 20.10.2020

Noc byla mrazivá, teplota klesala až k minus deseti

ZE SVĚTA ǀ 19.10.2020

V Atlantiku se zformovala tropická cyklóna číslo 27, ohrožuje Bermudy

ZE SVĚTA ǀ 16.10.2020

Po extrémních deštích dorazily do Indie ničivé povodně

ZE SVĚTA ǀ 15.10.2020

Rekordní lijáky na severu Austrálie. Napršelo nejvíc od 40. let 20. století