OBRAZEM: Jeruzalém při zimní bouři zasypal sníh

19. 1. 2019
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 19.1.2019 00:52
ǀ
Kamil Sojka

Začátkem nynějšího týdne se nad jižním Středomořím začala prohlubovat tlaková níže, která pozvolna postupovala k východu, a to přes Řecko a Turecko. Nad východním Středozemním mořem se v důsledku toho tvořily četné bouřky, které pocítil jak Kypr, tak také přilehlé země. Například v tureckém městě Mersin při jedné z nich napršelo 67 mm deště, což představuje přibližně 60 % průměrného měsíčního (lednového) úhrnu srážek.

 

 

Zdroj: NASA (16. 1. 2019)

 

Zpočátku pouze do západního Turecka, později také do dalších států na západě Středního východu po zadní straně této oblasti nízkého tlaku vzduchu proudil chladnější vzduch z Evropy. Díky tomu i v zemích jako je Izrael, Jordánsko, Libanon anebo Sýrie teplota klesla pod bod mrazu, a to v hladině 850 hPa (tj. ve výšce kolem 1 500 m). Ve vyšších nadmořských výškách proto déšť přecházel ve sněžení. Důkazem je mimo jiné stotisícové Zahlé (920 m n. m.) ležící v centrálním Libanonu, kde do čtvrtečního jitra napadlo 6 cm sněhu. Být ochlazení razantnější, byla by sněhová pokrývka mnohem hlubší – celkový úhrn srážek činil 51 mm.

 

Zasněžené hory na pomezí Libanonu a Sýrie. Zdroj: NASA (18. 1. 2019)

 

Jeruzalém pod sněhem

Sněhové vločky zavítaly i do největšího izraelského města, jímž je bezmála milionový Jeruzalém. Sněžení trvalo od středečního večera do čtvrtečního rána a v součtu přineslo 26 mm srážek s tím, že rtuť teploměru srazilo až k bodu mrazu. Povětšinou se ale teploty zdržovaly mezi 1 až 3 °C, a tak byl sníh mokrý a po předvčerejších až 8 °C a včerejších až 10 °C poměrně rychle roztál. Navzdory tomu se obyvatelé Jeruzalému alespoň na chvíli dočkali bílé zimy.

 

 

 

 

 

Mohlo by Vás zajímat

PŘEDPOVEĎ POČASÍ ǀ 17.8.2019

V neděli naměříme až 34 °C, večer ale studená fronta opět přinese oblačnost a déšť

ZE SVĚTA ǀ 17.8.2019

Bouře Krosa do Japonska přinesla extrémní srážky

PŘEDPOVEĎ POČASÍ ǀ 16.8.2019

V sobotu se dočkáme oteplení, nejvyšší denní teploty budou dosahovat 27 °C

FOTOGRAFIE ǀ 16.8.2019

Obrazem: Chorvatsko, Slovinsko a Maďarsko zasáhly v noci silné bouřky, podívejte se na působivé fotky