OBRAZEM: Hlavní město Iráku, Bagdád, pokryl sníh

13. 02. 2020
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 13.2.2020 00:56
ǀ
Kamil Sojka

Poprvé od roku 2008 a podruhé v dějinách, za posledních více než 100 let, se obyvatelé několikamilionové irácké metropole probudili do bílého rána. Ke sněžení se navíc přidaly nezvykle silné mrazy.

 

 

 

Konec minulého pracovního týdne do Bagdádu, díky jihovýchodnímu až jižnímu proudění, přinesl až 23,6 °C a pro tuto chvíli jde o maximum letošního roku (k 23,6 °C se rtuť teploměru vyšplhala také v neděli 1. prosince, tedy v samém úvodu meteorologické zimy). Teplá byla i sobota, která nabídla až 20,4 °C. S nedělí už však dorazila změna v podobě citelného ochlazení. Na vině byl původem polární vzduch, který nejen do iráckého hlavního města pronikl v první řadě po přední straně rozsáhlé tlakové výše se středem aktuálně nad Irákem a přilehlým okolím, zčásti po zadních stranách tlakových níží nad Kazachstánem a Ruskem. Nad hornatým územím Íránu a východního Iráku se zároveň tvořily četné přeháňky a právě jedna z nich v úterý ráno zasáhla Bagdád.

 

 

V průběhu úterního rána teplota v Bagdádu klesla až k -0,7 °C a v 9 hodin byla hlášena souvislá sněhová pokrývka o výšce 4 cm, což je největší extrém všech dob (v mnohých českých městech v letošní zimě ještě tolik sněhu neleželo, např. Praha nejvíce sněhu viděla v pátek 13. prosince, a to plus minus 1 cm). Při sněžení v lednu 2008 v Bagdádu nemrzlo, a proto se pouze přechodně utvořil slabý poprašek.

Noc z úterý 11. února na středu 12. února se v Bagdádu nesla ve znamení jasné oblohy. To spolu s poklidnou povětrnostní situací a masou původně polárního vzduchu vedlo k výraznému poklesu teploty, kdy okolo 6. hodiny bylo až -3,4 °C. Hranice -3 °C byla v Bagdádu naposledy dosažena ve středu 21. prosince 2016 (-3,0 °C).

 

 

Bez komentáře: úterní sníh v Bagdádu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mohlo by Vás zajímat

PŘEDPOVEĎ POČASÍ ǀ 2.6.2020

Ve středu přibude srážek, teploty zůstanou příjemné

AKTUÁLNĚ ǀ 2.6.2020

Léto začalo teplotami do pětadvaceti stupňů

PŘEDPOVEĎ POČASÍ ǀ 1.6.2020

Úterý nabídne příjemné teploty okolo 20°C, zejména večer se objeví přeháňky.

ZE SVĚTA ǀ 1.6.2020

Střední Ameriku poničila bouře Amanda