OBRAZEM: Amerikou se prohnala ničivá tornáda

30. 03. 2020
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 30.3.2020 20:36
ǀ
Kamil Sojka

Po slunných a nadprůměrně teplých dnech na americký jih a středozápad dorazily supercelární bouře s prudkými nárazy větru, přívalovými srážkami a tornády, která napáchala mnoho škod. Tornád byly hlášeny desítky, řádila především v Arkansasu, Illinois a Missouri, ale také Iowě či Wisconsinu. K místům, kde byla situace nejhorší, patřilo osmdesátitisícové město Jonesboro ležící v severovýchodní části státu Arkansas, kde bylo Národní meteorologickou službou (National Weather Service, NWS) potvrzeno tornádo o síle EF3, doprovázené větrem o rychlosti až kolem 225 km/h (max. rychlost větru u tornáda síly EF3 dosahuje až 266 km/h).

Ve druhé polovině předchozího pracovního týdne přes jih Spojených států dále k jihovýchodu postupovala tlaková výše. Ve čtvrtek 26. března se její střed nacházel u Bahamských ostrovů a Floridy. Nad jižními Velkými planinami, resp. jihovýchodem Colorada a přilehlým okolím se naopak nalézala prohlubující se tlaková níže, postupující směrem na severovýchod. Mezi těmito tlakovými útvary do mnoha amerických států zvolna proudil teplý vzduch z Mexického zálivu, a proto se mnohde čtvrteční i páteční denní maxima pohybovala v letních hodnotách (nad hranicí 25 °C). Například v Nashvillu, metropoli Tennessee, se teplota zastavila na 28,9 °C, což je v rámci 27. března třetí nejvyšší hodnota od začátku měření (1873). Odolalo 29,4 °C z roku 1907 a 30,0 °C z roku 1910.

 

 

Druhý den už byla situace poněkud jiná. Po zadní straně tlakové výše se středem nad Atlantickým oceánem do Alabamy, Mississippi, Tennessee a mnoha dalších nadále pronikal teplý vzduch z Mexického zálivu, avšak na západě amerického jihu se již ke slovu dostávalo chladnější severozápadní proudění spojené s tlakovou níží, která postupovala k Velkým jezerům. Západně od řeky Mississippi proto došlo ke srážce masy chladného a teplého vzduchu, výsledkem čehož byla studená fronta. Na ní se začaly tvořit četné bouřky, včetně těch supercelárních.

 

 

Jonesborská apokalypsa

Za 24 hodin, do sobotních 7:00 středoevropského času (2:00 východoamerického času), na území Spojených států uhodilo kolem 240 000 blesků. Celkově, od čtvrtka do soboty, však bylo detekováno přes 340 000 bleskových výbojů. Na starém kontinentě ve dnech 26. až 28. března přístroje detekovaly přibližně 14 000 blesků, z toho naprostou většinu v oblasti Středozemního moře, zbytek, kolem 400, ve střední Evropě, resp. v Maďarsku a na Slovensku.

V arkansaském okrese Greene, který se rozprostírá severně od města Jonesboro, se v sobotu odpoledne vyskytlo tornádo o síle EF1. Vítr v něm dosáhl rychlosti až 144 km/h a urazilo 5 km. Tomuto tornádu předcházelo devastující tornádo síly EF3, jež prošlo Jonesborem a jež urazilo něco málo přes 20 km.

Bez komentáře – tornádo v Jonesboru:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mohlo by Vás zajímat

PŘEDPOVEĎ POČASÍ ǀ 2.6.2020

Ve středu přibude srážek, teploty zůstanou příjemné

AKTUÁLNĚ ǀ 2.6.2020

Léto začalo teplotami do pětadvaceti stupňů

PŘEDPOVEĎ POČASÍ ǀ 1.6.2020

Úterý nabídne příjemné teploty okolo 20°C, zejména večer se objeví přeháňky.

ZE SVĚTA ǀ 1.6.2020

Střední Ameriku poničila bouře Amanda