Nejkrásnější oblaka?

02. 12. 2018
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 2.12.2018 15:35
ǀ
Zuzana Peštová

Perleťová oblaka a noční svítící oblaka jsou na pohled velmi působivá, proto si o nich pojďme říct pár základních informací a hlavně se podívejme na fotografie těchto možná nejkrásnějších oblaků.

Perleťová oblaka

Perleťová (někdy též polární stratosférická) oblaka vznikají při teplotách přibližně pod -80 °C ve výšce 15-25 km. Vyskytují se v zimě nad polárními oblastmi a v Čechách je tedy pozorovat nemůžeme (v našich zeměpisných šířkách ale velmi podobně může vypadat tzv. irizace oblaků).

Perleťová oblaka vznikají, pokud je v suché stratosféře přítomen dostatek kapiček a krystalků vody, kyseliny dusičné a kyseliny sírové. Jsou mnohem častější na jižní polokouli a hrají významnou roli v destrukci ozonu, protože jejich přítomnost napomáhá chemickým reakcím, kvůli kterým se právě rozpad ozonu urychluje.

Jak perleťová oblaka vypadají?

Noční svítící oblaka

Noční svítící (někdy též zářivá nebo polární mezosférická) oblaka se vyskytují v letních měsících v horní části mezosféry, tj. ve výšce 75-90 km, a dají se pozorovat z oblastí mezi 50° a 75° severní šířky a 40° a 60° jižní šířky. V Čechách jsou k vidění přibližně od poloviny června do poloviny července. Slunce během pozorování musí být přibližně 5 až 13° pod obzorem.
Přesné složení nočních svítících oblaků zatím není přesně známé – teorie mluví o kosmickém prachu nebo o krystalcích ledu.

Jak noční svítící oblaka vidí družice?

Oblaka se podobají modravým a stříbřitým závojům a poprvé byla pozorována v roce 1885. Od té doby jsou k vidění stále častěji a jasněji, což má podle některých teorií souvislost s globálním oteplováním. Z tohoto důvodu byla v roce 2007 vypuštěna družice AIM (Aeronomy of Ice in the Mesosphere), která výskyt nočních svítících oblaků monitoruje. Snímky z družice AIM pak vypadají takto:

zdroj: nasa.gov

Aktuální snímky z družice AIM naleznete ZDE.

Jak noční svítící oblaka vypadají ze země?

Zdroj obrázků: wikipedia.org

Mohlo by Vás zajímat

AKTUÁLNĚ ǀ 20.10.2020

Noc byla mrazivá, teplota klesala až k minus deseti

ZE SVĚTA ǀ 19.10.2020

V Atlantiku se zformovala tropická cyklóna číslo 27, ohrožuje Bermudy

ZE SVĚTA ǀ 16.10.2020

Po extrémních deštích dorazily do Indie ničivé povodně

ZE SVĚTA ǀ 15.10.2020

Rekordní lijáky na severu Austrálie. Napršelo nejvíc od 40. let 20. století