Na SAE udeřily bouřky, do Dubaje přinesly krupobití

26. 03. 2020
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 26.3.2020 22:25
ǀ
Kamil Sojka

Spojenými arabskými emiráty, a sousedním Íránem, Ománem a několika dalšími zeměmi, se prohnaly intenzivní bouřky doprovázené lijáky a krupobitím. Zasáhly i nejlidnatější město Spojených arabských emirátů Dubaj, kde padaly až několikacentimetrové kroupy.

Na přelomu předchozího pracovního týdne a víkendu se nad Blízkým a Středním východem nacházelo hned několik tlakových níží, prakticky všechny zvolna směřovaly k východu. Nejvíce výrazná byla tlaková níže postupující ze Středozemního moře přes Izrael, Jordánsko, Libanon, Sýrii a další dále k jihovýchodu, k Íránu. Irák se kvůli ní potýkal s kupovitou oblačností a poměrně vydatnými srážkami. Například ve městě an-Nuchajb na západě Iráku za pár hodin na metr čtvereční napršelo 10 litrů vody, což odpovídá trojnásobku měsíčního normálu.

 

 

 

Neméně výraznou byla oblast nízkého tlaku vzduchu nad jižní částí Arabského poloostrova, která se pohybovala směrem na sever až severovýchod, tedy k Íránu a Pákistánu. Nad vodami Ománského a Perského zálivu podpořila vznik kupovité oblačnosti, která země ležící u těchto zálivů, v první řadě Omán, Pákistán a Spojené arabské emiráty, sužovala po celý víkend. V íránském Džasku, čítajícím přes 10 000 obyv., do nedělní půlnoci spadlo 17 mm srážek, tzn. přibližně tříapůlnásobek dlouhodobého průměru pro měsíc březen. Ománské město Diba al-Baja se za 48 hodin dočkalo 55 mm srážek, tj. asi 290 % březnového normálu.

 

 

V sobotu 21. března a v noci na neděli 22. března se bouřky, často intenzivní, vyskytovaly hlavně ve Spojených arabských emirátech. Dubaj i další města potrápily lijáky a v neposlední řadě kroupy o průměru převážně kolem 1 až 2 cm. Konkrétně v Dubaji průtrž mračen přechodně snížila viditelnost pod 100 metrů, resp. až k plus minus 50 metrům. Navzdory tomu nebyly hlášeny žádné velké škody, stejně jako zranění.

 

 

OBRAZEM: Víkendové bouřky v Dubaji

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mohlo by Vás zajímat

ZE SVĚTA ǀ 21.9.2020

Došla jména pro tropické bouře – jejich počet je letos nebývalý

AKTUÁLNĚ,ZE SVĚTA ǀ 18.9.2020

Řecko sužuje medikán, přináší extrémní srážky a vítr o síle přes 100 km/h

ZE SVĚTA ǀ 17.9.2020

Hurikán Sally zpustošil jihovýchod USA, napršelo až přes 750 mm srážek

AKTUÁLNĚ ǀ 17.9.2020

Řecko v pátek zasáhne medikán Cassilda, jeho síla může být rekordní