Na Balkán udeřily silné bouřky s lijáky i kroupami

21. 05. 2020
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 21.5.2020 21:33
ǀ
Kamil Sojka

Slunečné a teplé až horké počasí spojené s přílivem saharského vzduchu, který přinesl rekordně vysoká denní maxima i minima, v jihovýchodní Evropě vystřídaly intenzivní bouřky doprovázené přívalovým deštěm, prudkým větrem i krupobitím.

Nad jihovýchodem Evropy se po dobu několika dnů udržovala tlaková výše. Kolem ní do balkánských zemí proudil suchý vzduch ze Sahary, a proto bylo vesměs slunečno a nejvyšší odpolední teploty dosahovaly letních až tropických, v případě Řecka až čtyřicetistupňových hodnot. Mimořádně teplo však nebylo jen přes den. Na Rhodosu v noci na pondělí 18. května rtuť neklesla pod 25,0 °C, stejně jako na Kosu, který předešlou noc zaznamenal minimum 26,8 °C.

 

 

Změna přišla s novým týdnem. Během pondělka se nad západní Středomoří, resp. Korsiku a Sardinii, nasunula tlaková níže, která následně začala zvolna postupovat k východu. V důsledku toho se na Balkáně, jakož i Apeninském poloostrově, v úterý 19. května v odpoledních a večerních hodinách tvořila kupovitá bouřková oblačnost a s bouřkami, mnohdy intenzivními, se jihovýchod Evropy potýkal i ve středu 20. května. V průběhu úterka ve Středomoří, resp. na Apeninském poloostrově a Balkáně, udeřilo okolo 80 000 blesků, středa do Středomoří přinesla přes 90 000 blesků, z toho naprostou většinu do oblasti Balkánu.

 

Cyklóna nad Korsikou a Sardinií na snímku z družice Suomi NPP, 19. 5. 2020 (zdroj)

 

Desítky litrů vody na metr čtvereční

Za 24 hodin, do úterní půlnoci, byly v Itálii, přesněji mezi Milánem a Římem, detekovány desetitisíce bleskových výbojů. S výraznou bleskovou aktivitou souvisely velké srážkové úhrny, kdy většina stanic naměřila 20 až 40 mm, některé ještě více. Poblíž třicetitisícového města Poggibonsi od úterních do středečních 8 hodin spadlo 53 mm srážek, z toho 30 mm mezi 16. až 17. hodinou. Padesátimilimetrová hranice padla také v Tavarnelle Val di Pesa (cca 20 km jižně od centra Florencie), kde zaznamenali 67 mm, z toho 47 mm mezi 15. až 16. hodinou.

 

Cumulonimby nad Itálií na snímku z družice Aqua, 19. 5. 2020 (zdroj)

 

Kroupy jako golfové míčky

Úhrny srážek v řádech desítek milimetrů byly hlášeny i z mnoha míst jihovýchodní Evropy, především Rumunska. V půlmilionovém Galați ve východním Rumunsku od středečních do čtvrtečních 8:00 napršelo 20 mm, což je necelá polovina dlouhodobého průměru pro květen, a podobně tomu bylo v Brašově v centrálním Rumunsku, kde naměřili 31 mm, tj. přibližně dvě třetiny měsíčního normálu (50 mm). V bulharském Vidinu v noci na čtvrtek 21. května, mezi půlnocí a 3. hodinou, spadlo 45 mm, tedy tři čtvrtiny dlouhodobého průměru pro květen.

Bouřky kromě přívalového deště doprovázely také silné nárazy větru, často dosahující 50 až 100 km/h, a v neposlední řadě kroupy až o velikosti golfových míčků, ojediněle ještě větších.

 

Krupobití v Kruševaci v jižní části Srbska (zdroj)

 

 

Krupobití na západě Bulharska poblíž srbského Dimitrovgradu (zdroj)

 

Krupobití v rumunské župě Vâlcea (zdroj)

 

Bouřka v bulharském Vidinu (zdroj)

 

Krupobití na západě Bulharska poblíž srbského Dimitrovgradu (zdroj)

 

Furtună Brănești – Dâmbovița

Furtună puternică în zona Brănești, Dâmbovița, cu ploaie torențială, grindină, vânt cu aspect de vijelie. Sursă clip: Vlad Voiculescu

Zveřejnil(a) Prognoze Meteo dne Středa 20. května 2020

 

Rânca, grindină, vijelie, vremea,

JUDEȚUL GORJ, RÂNCA || 20 MAI, ORA 18

Zveřejnil(a) Meteoplus dne Středa 20. května 2020

Mohlo by Vás zajímat

AKTUÁLNĚ ǀ 20.10.2020

Noc byla mrazivá, teplota klesala až k minus deseti

ZE SVĚTA ǀ 19.10.2020

V Atlantiku se zformovala tropická cyklóna číslo 27, ohrožuje Bermudy

ZE SVĚTA ǀ 16.10.2020

Po extrémních deštích dorazily do Indie ničivé povodně

ZE SVĚTA ǀ 15.10.2020

Rekordní lijáky na severu Austrálie. Napršelo nejvíc od 40. let 20. století