Baleárskými ostrovy se přehnaly prudké bouřky

11. 09. 2019
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 11.9.2019 22:09
ǀ
Kamil Sojka

Na Baleáry, z nichž nejznámější jsou ostrovy Ibiza, Mallorca a Menorca, dorazily intenzivní bouřky doprovázené přívalovými srážkami s úhrny až v řádech stovek milimetrů. Mimoto byly pozorovány vodní smrště.

Počasí v Irsku a ve Velké Británii na počátku tohoto týdne ovlivňovala tlaková níže, která se oddělila z brázdy nízkého tlaku vzduchu. Dále pokračovala jižním směrem a v průběhu úterního dne se usadila nad jihozápadní Evropou, v důsledku čehož se zejména nad západním Středozemním mořem začaly tvořit četné a intenzivní bouřky. S bouřkami se dále potýkalo severní Španělsko, v tomto případě byly mimo jiné na vině horské masivy, které výrazně podpořily jejich vznik. Kumulonimby (bouřková oblaka) rovněž dělaly společnost severní Africe, jižní Itálii a Řecku, a proto bylo v celém Středomoří detekováno přes 180 000 bleskových výbojů.

 

ÚTERNÍ BOUŘKY NAD BALEÁRAMI NA SNÍMKU Z DRUŽICE AQUA. ZDROJ: NASA

 

ÚTERNÍ BOUŘKY NA SEVERU ŠPANĚLSKA NA SNÍMKU Z DRUŽICE TERRA. ZDROJ: NASA

 

ÚTERNÍ BOUŘKY V CENTRÁLNÍM STŘEDOMOŘÍ NA SNÍMKU Z DRUŽICE SUOMI NPP. ZDROJ: NASA

 

Do celé Evropy pak letošní 10. září přineslo bezmála 200 000 blesků, bouřky se totiž, byť jen okrajově, vyskytovaly i na jihu Skandinávie a Finska a severozápadě Ruska. Na vině byla oblast nižšího tlaku vzduchu, jejíž střed se udržoval nad Baltským mořem a díky které v Česku v pondělí spadlo až přes 55 mm srážek. Hranice 50 mm byla jmenovitě překročena na dvou místech, a to na Lysé hoře (59 mm) a v Aši (57 mm).

 

TAKTO JI ZACHYTILA DRUŽICE TERRA. ZDROJ: NASA

 

Více než 200 litrů vody na metr čtvereční

Ibize se včerejší bouřky vyhýbaly. Jeden z nejvyšších srážkových úhrnů byl zaznamenán na stanici v pětitisícovém městečku Sant Joan de Labritja na severu ostrova, a to 8 mm. V Ibize, padesátitisícové metropoli Ibizy, a jejím přilehlém okolí se úterní srážkové úhrny vešly do rozmezí 2 až 4 mm. Naopak na Menorce, druhém největším ostrově Baleár, většina stanic zaznamenala 20 až 50 mm srážek. K místům, kde pršelo nejvíce, patřil metropolitní Maó-Mahón (skoro 30 000 obyv.), kde se dočkali 68 mm srážek, celého průměrného měsíčního úhrnu (na září připadá kolem 60 mm).

Nejhorší však byla situace na Mallorce, kde na metr čtvereční napršelo až přes 200 litrů vody. Ve střední části pohoří Serra de Tramuntana, jež se táhne podél celého západního pobřeží Mallorcy, přesně v oblasti Son Torrella (850 m n. m.), bylo naměřeno 215 mm srážek, podobně jako u relativně nedalekého kláštera Lluc (490 m n. m.), kde meteorologové naměřili 184 mm srážek. Více než 100 litrů vody na metr čtvereční napršelo i v šestnáctitisícovém městě Pollença (45 m n. m.) na severu Mallorcy, a to 108 litrů. Zajímavé bylo rozložení srážek v Palmě, hlavním městě Mallorcy. Srážkoměrná stanice v severní části naměřila 68 mm, kdežto ta v jižní 15 mm. Přívaly dešťové vody vyústily v přívalové povodně.

 

 

VODNÍ SMRŠTĚ NA JIHU MALLORCY NEDALEKO PALMY. ZDROJ: POLINA PULNIKOVA

 

VODNÍ SMRŠTĚ NA JIHU MALLORCY NEDALEKO PALMY. ZDROJ: DANIEL CAPÓ

 

Bez komentáře: Bouřky uplynulých dnů

 

 

BARCELONA, ŠPANĚLSKO, PONDĚLÍ 9. ZÁŘÍ. ZDROJ: DAVID MANCEBO

 

CRIKVENICA, CHORVATSKO, PONDĚLÍ 9. ZÁŘÍ. ZDROJ: DARIO GRUBŠIC

 

UMAG, CHORVATSKO, NEDĚLE 8. ZÁŘÍ. ZDROJ: MAJA KRALJIK

 

KRK, CHORVATSKO, NEDĚLE 8. ZÁŘÍ. ZDROJ: ROBERT WELSH

 

SENJ, CHORVATSKO, NEDĚLE 8. ZÁŘÍ. ZDROJ: LUCIJAN SPANIC

 

BRAČ, CHORVATSKO, NEDĚLE 8. ZÁŘÍ. ZDROJ: TONI HLEVNJAK

 

NEDALEKO CHORVATSKÉHO SPLITU, SOBOTA 7. ZÁŘÍ. ZDROJ: BLAŽ IVANČIC

Mohlo by Vás zajímat

ZE SVĚTA ǀ 3.4.2020

Do Španělska se přihnaly lijáky, způsobily povodně

PŘEDPOVEĎ POČASÍ ǀ 3.4.2020

Čeká nás víkend s minimem oblačnosti a teplotami nad 10 °C

ZE SVĚTA ǀ 2.4.2020

Po Česku silné mrazy udeřily na Spojené státy

PŘEDPOVEĎ POČASÍ ǀ 2.4.2020

V pátek přibude oblačnosti, na jihu Moravy budou teploty stoupat k 13 °C