EXTRÉMNÍ VÍTR V IRSKU

17.10.2017 7:58 | Autor: Kamil Sojka

Post-tropická tlaková níže Ofélie (Ophelia) se přeci jen vepsala do irských meteorologických dějin, jinak řečeno svůj potenciál nepromarnila. Že k tomuto ve finále dojde, to již ve velkém ohlašovaly výstupy numerických modelů, které irskému vzdušnému prostoru predikovaly svátečně výrazný tlakový gradient a s ním související extrémní rychlosti větrných poryvů.

Včera ve 14 hodin ostrovního času (vůči České republice -1 hodina) Irská meteorologická služba vydala krátkou zprávu, která mimo jiné obsahovala pětici nejintenzivnějších nárazů větru:

122 km/h – Shannon-letiště,

126 km/h – Cork-letiště,

135 km/h – ostrov Sherkin,

156 km/h – Cork–záliv,

191 km/h – ostrůvek Fastnet.

Kus suché půdy zvaný Fastnet je domovem jak pro meteorologickou stanici, tak maják, jehož první spuštění se datuje na ročník 1854. Fastnet se nachází necelých 7 km jihozápadně od ostrova Cape Clear Island, jenž je de facto nejjižnějším trvale osídleným sektorem Irska. S ohledem na svou polohu je naprosto nekrytý, není proto divu, že se Ofélie (Ophelia) právě tady projevovala tím nejbouřlivějším způsobem.

Jak už bylo dříve zmíněno, do neděle 15. října platilo, že historicky nejagresivnější náraz větru (182 km/h) byl na území Irska registrován 16. září roku 1961, a to na severoirském mysu Malin Head. Jednalo se o pozůstatek hurikánu Debbie, jehož trajektorie však byla trochu jiná než v případě post-tropické tlakové níže Ofélie (Ophelia). Tak jako tak, současnému víru, jež před dneškem vtrhl do irského nadzemského prostoru, se podařilo definovat podobu nového irského „totálního větrného maxima“. Jinými slovy hurikán Debbie byl poražen hurikánem Ofélie (Ophelia).

Mimochodem, aktuálně poslední hurikán letošní sezóny atlantických tropických tlakových níží se stal tím vůbec nejvýchodnějším atlantickým hurikánem za celou dobu monitoringu, to znamená od roku 1851.

Aileen, Brian, Caroline, Dylan, Eleanor, Fionn, Georgina, Hector, Iona, James, Karen, Larry, Maeve, Niall, Octavia, Paul, Rebecca, Simon, Tali, Victor a Winifred. Prapodivná jména hurikánů? Kdepak, jde o seznam jmen určených větrným bouřím (hlubokým tlakovým nížím) pro sezónu 2017/2018. Jak určitě víte, britští a irští meteorologové se shodli na tom, že budou silným cyklónám udělovat jména, podobě jako Američané. V souvislosti s nynější post-tropickou tlakovou níží byl vznesen dotaz, proč se Ofélie (Ophelia) neskloňuje jako Brian (Aileen se konala v první polovině září). Je to jednoduché, jít proti Národnímu centru pro hurikány by bylo poněkud kontraproduktivní.

Sdílejte článek: FacebookTwitter

REKORDY NA 23. BŘEZEN

REKORDY NA 23. BŘEZEN

Na pátek 23. března připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

LETNÍ EXTRÉM V TEHERÁNU

LETNÍ EXTRÉM V TEHERÁNU

Ve středu 21. 3. 2018 v 15:30 bylo v...

DO ATLASU SE VRÁTIL SNÍH

DO ATLASU SE VRÁTIL SNÍH

Médéa (téže Mdija) je přibližně 140 000 obyvatel čítající město...


VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V pátek bude zataženo až oblačno,...

VE STŘEDU ODPOLEDNE SLUNEČNO

VE STŘEDU ODPOLEDNE SLUNEČNO

Středa nás opět přivítala mrazivým ránem a také novou sněhovou...

LETOŠNÍ PRVNÍ TROPICKÁ NOC V TALLAHASSEE

LETOŠNÍ PRVNÍ TROPICKÁ NOC V TALLAHASSEE

Začátkem tohoto roku se noční Tallahassee tvářilo poněkud nevyrovnaně,...


ÚTERNÍ BULHARSKO BULHARSKEM DVOU TVÁŘÍ

ÚTERNÍ BULHARSKO BULHARSKEM DVOU TVÁŘÍ

Přes východní pobřeží Balkánského poloostrova v úterý 20. března...

REKORDY NA 22. BŘEZEN

REKORDY NA 22. BŘEZEN

Na čtvrtek 22. března připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

REKORDY NA 21. BŘEZEN

REKORDY NA 21. BŘEZEN

Na středu 21. března připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...