EXTRÉMNÍ VÍTR V IRSKU

17.10.2017 7:58 | Autor: Kamil Sojka

Post-tropická tlaková níže Ofélie (Ophelia) se přeci jen vepsala do irských meteorologických dějin, jinak řečeno svůj potenciál nepromarnila. Že k tomuto ve finále dojde, to již ve velkém ohlašovaly výstupy numerických modelů, které irskému vzdušnému prostoru predikovaly svátečně výrazný tlakový gradient a s ním související extrémní rychlosti větrných poryvů.

Včera ve 14 hodin ostrovního času (vůči České republice -1 hodina) Irská meteorologická služba vydala krátkou zprávu, která mimo jiné obsahovala pětici nejintenzivnějších nárazů větru:

122 km/h – Shannon-letiště,

126 km/h – Cork-letiště,

135 km/h – ostrov Sherkin,

156 km/h – Cork–záliv,

191 km/h – ostrůvek Fastnet.

Kus suché půdy zvaný Fastnet je domovem jak pro meteorologickou stanici, tak maják, jehož první spuštění se datuje na ročník 1854. Fastnet se nachází necelých 7 km jihozápadně od ostrova Cape Clear Island, jenž je de facto nejjižnějším trvale osídleným sektorem Irska. S ohledem na svou polohu je naprosto nekrytý, není proto divu, že se Ofélie (Ophelia) právě tady projevovala tím nejbouřlivějším způsobem.

Jak už bylo dříve zmíněno, do neděle 15. října platilo, že historicky nejagresivnější náraz větru (182 km/h) byl na území Irska registrován 16. září roku 1961, a to na severoirském mysu Malin Head. Jednalo se o pozůstatek hurikánu Debbie, jehož trajektorie však byla trochu jiná než v případě post-tropické tlakové níže Ofélie (Ophelia). Tak jako tak, současnému víru, jež před dneškem vtrhl do irského nadzemského prostoru, se podařilo definovat podobu nového irského „totálního větrného maxima“. Jinými slovy hurikán Debbie byl poražen hurikánem Ofélie (Ophelia).

Mimochodem, aktuálně poslední hurikán letošní sezóny atlantických tropických tlakových níží se stal tím vůbec nejvýchodnějším atlantickým hurikánem za celou dobu monitoringu, to znamená od roku 1851.

Aileen, Brian, Caroline, Dylan, Eleanor, Fionn, Georgina, Hector, Iona, James, Karen, Larry, Maeve, Niall, Octavia, Paul, Rebecca, Simon, Tali, Victor a Winifred. Prapodivná jména hurikánů? Kdepak, jde o seznam jmen určených větrným bouřím (hlubokým tlakovým nížím) pro sezónu 2017/2018. Jak určitě víte, britští a irští meteorologové se shodli na tom, že budou silným cyklónám udělovat jména, podobě jako Američané. V souvislosti s nynější post-tropickou tlakovou níží byl vznesen dotaz, proč se Ofélie (Ophelia) neskloňuje jako Brian (Aileen se konala v první polovině září). Je to jednoduché, jít proti Národnímu centru pro hurikány by bylo poněkud kontraproduktivní.

Sdílejte článek: FacebookTwitter

U SOMÁLSKA ZROZENA DALŠÍ TROPICKÁ CYKLÓNA

U SOMÁLSKA ZROZENA DALŠÍ TROPICKÁ CYKLÓNA

22. 5. 2018 ve 12:00 UTC (14:00 SELČ) se...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ Ve čtvrtek bude většinou oblačno, ráno...

KÁHIRA V SEVŘENÍ NESLÝCHANÉHO PARNA

KÁHIRA V SEVŘENÍ NESLÝCHANÉHO PARNA

Nad Saharskou pouští se v úterý 22. května nacházelo...


REKORDY NA 24. KVĚTEN

REKORDY NA 24. KVĚTEN

Na čtvrtek 24. května připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

REKORDY NA 23. KVĚTEN

REKORDY NA 23. KVĚTEN

Na středu 23. května připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

PONDĚLNÍ DEN V ATYRAU SEŽEHL 34,1 °C Z JARA 2005

PONDĚLNÍ DEN V ATYRAU SEŽEHL 34,1 °C Z JARA 2005

Dvousettisícové Atyrau ležící na západě Kazachstánu, hrubým odhadem 2 750...


REKORDY NA 22. KVĚTEN

REKORDY NA 22. KVĚTEN

Na úterý 22. května připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

SRÁŽKY UPLYNULÉHO PRACOVNÍHO TÝDNE

SRÁŽKY UPLYNULÉHO PRACOVNÍHO TÝDNE

Ve dnech 14. 5. 2018 – 18. 5....

ROZDÍL TLAKU V ASII ANEB KDYŽ POMINE SEZÓNNÍ TV

ROZDÍL TLAKU V ASII ANEB KDYŽ POMINE SEZÓNNÍ TV

Dlouhé, se světlem příliš nesympatizující, krutopřísně ledové, avšak...