EXTRÉMNÍ VÍTR V IRSKU

17.10.2017 7:58 | Autor: Kamil Sojka

Post-tropická tlaková níže Ofélie (Ophelia) se přeci jen vepsala do irských meteorologických dějin, jinak řečeno svůj potenciál nepromarnila. Že k tomuto ve finále dojde, to již ve velkém ohlašovaly výstupy numerických modelů, které irskému vzdušnému prostoru predikovaly svátečně výrazný tlakový gradient a s ním související extrémní rychlosti větrných poryvů.

Včera ve 14 hodin ostrovního času (vůči České republice -1 hodina) Irská meteorologická služba vydala krátkou zprávu, která mimo jiné obsahovala pětici nejintenzivnějších nárazů větru:

122 km/h – Shannon-letiště,

126 km/h – Cork-letiště,

135 km/h – ostrov Sherkin,

156 km/h – Cork–záliv,

191 km/h – ostrůvek Fastnet.

Kus suché půdy zvaný Fastnet je domovem jak pro meteorologickou stanici, tak maják, jehož první spuštění se datuje na ročník 1854. Fastnet se nachází necelých 7 km jihozápadně od ostrova Cape Clear Island, jenž je de facto nejjižnějším trvale osídleným sektorem Irska. S ohledem na svou polohu je naprosto nekrytý, není proto divu, že se Ofélie (Ophelia) právě tady projevovala tím nejbouřlivějším způsobem.

Jak už bylo dříve zmíněno, do neděle 15. října platilo, že historicky nejagresivnější náraz větru (182 km/h) byl na území Irska registrován 16. září roku 1961, a to na severoirském mysu Malin Head. Jednalo se o pozůstatek hurikánu Debbie, jehož trajektorie však byla trochu jiná než v případě post-tropické tlakové níže Ofélie (Ophelia). Tak jako tak, současnému víru, jež před dneškem vtrhl do irského nadzemského prostoru, se podařilo definovat podobu nového irského „totálního větrného maxima“. Jinými slovy hurikán Debbie byl poražen hurikánem Ofélie (Ophelia).

Mimochodem, aktuálně poslední hurikán letošní sezóny atlantických tropických tlakových níží se stal tím vůbec nejvýchodnějším atlantickým hurikánem za celou dobu monitoringu, to znamená od roku 1851.

Aileen, Brian, Caroline, Dylan, Eleanor, Fionn, Georgina, Hector, Iona, James, Karen, Larry, Maeve, Niall, Octavia, Paul, Rebecca, Simon, Tali, Victor a Winifred. Prapodivná jména hurikánů? Kdepak, jde o seznam jmen určených větrným bouřím (hlubokým tlakovým nížím) pro sezónu 2017/2018. Jak určitě víte, britští a irští meteorologové se shodli na tom, že budou silným cyklónám udělovat jména, podobě jako Američané. V souvislosti s nynější post-tropickou tlakovou níží byl vznesen dotaz, proč se Ofélie (Ophelia) neskloňuje jako Brian (Aileen se konala v první polovině září). Je to jednoduché, jít proti Národnímu centru pro hurikány by bylo poněkud kontraproduktivní.

Sdílejte článek: FacebookTwitter

NA MORAVĚ VYDATNĚ SNĚŽÍ, PODÍVEJTE SE  NA VAŠE FOTOGRAFIE!

NA MORAVĚ VYDATNĚ SNĚŽÍ, PODÍVEJTE SE NA VAŠE FOTOGRAFIE!

Na východě našeho území dnes intenzivně sněží,...

OJMJAKON PO X LETECH NAMĚŘIL SKORO -60 °C

OJMJAKON PO X LETECH NAMĚŘIL SKORO -60 °C

Vskutku drsná rozlučka s první polovinou meteorologické zimy 2017/2018...

Z JARA DO ZIMY ANEB VÍKENDOVÝ BOSTON

Z JARA DO ZIMY ANEB VÍKENDOVÝ BOSTON

Status metropole státu Massachusetts, bezmála 700 000, s aglomerací x...


REKORDY NA 17. LEDNA

REKORDY NA 17. LEDNA

Na středu připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...

REKORDY DO 16. LEDNA

REKORDY DO 16. LEDNA

Na úterý připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...

PONDĚLÍ PŘINESE ZMĚNU

PONDĚLÍ PŘINESE ZMĚNU

Pondělí přinese změnu v charakteru počasí – oblast vysokého tlaku...


ROZHOVOR Z NEW YORKU: ANTHONY MARTELLO (4/4)

ROZHOVOR Z NEW YORKU: ANTHONY MARTELLO (4/4)

Dokážeš si představit svůj všední život bez moderních technologií?...

BUDE SNĚŽIT, BUDE MRÁZ

BUDE SNĚŽIT, BUDE MRÁZ

V pondělí bude Zataženo nízkou oblačností, během dne místy skoro...

REKORDY NA 15. LEDNA

REKORDY NA 15. LEDNA

Na pondělí připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...