EXTRÉMNÍ SANTIAGO, VE FINÁLE ROZHODLO 0,1 °C

1.12.2016 9:48 | Autor: Jan Horák

Santiago nebo také Santiago de Chile je hlavním městem velmi protáhlého a zároveň poněkud úzkého jihoamerického státu zvaného Chile. To je z převážné většiny silně hornaté – díky majestátným Kordillerám. Dále už se ale geografií této země nezabývejme a pojďme rovnou k věci.

Centrální sektor Chile, v němž má Santiago hlášeno svůj trvalý pobyt, se v podstatě octil přesně mezi tlakovou níží se středem nad přilehlým Tichým oceánem a tlakovou výší se srdcem nad pomezím Chile a Argentiny s tím, že vyšší tlak vzduchu byl patrný prakticky podél celého Andami obohaceného západně-pobřežního teritoria Jižní Ameriky. A právě to bylo klíčové, neboť zásluhou této konstelace tlakových útvarů mohl do Santiaga proniknout teplý vzduch mající původ až v rovníkové oblasti. Asi se ptáte kdy – v úterý 29. listopadu.

Brzy ráno zrod Tmin v podobě 12,8 °C, v 5 hodin 14 °C, v 8 hodin 23 °C, v 11 hodin teč 30,0 °C… Jak je vidno, úterní teploty začaly v Santiagu rychle růst. Vrcholná fáze životní pouti santiagské úterní teplotní křivky samozřejmě nastala v odpoledním čase, konkrétně v sousedství 14. hodiny. V době kolem 120. minuty po obědě Santiago hovořilo o 34,2 °C – v tuto chvíli scházelo pouze plus mínus půl stupně Celsia k pokoření nejvyšší listopadové teploty všech dob (1969 až současnost).

Už i první den tohoto listopado-prosincového týdne byl v chilské metropoli teplotně vskutku sebevědomý, konečných (tj. maximálních) 32,5 °C však nakonec k ničemu legendárnímu nevedlo.

34,8 °C, jinak řečeno 9 °C nad normálem (průměrná listopadová nejvyšší denní teplota vzduchu je v Santiagu rovna 26 °C), toť přesná podoba Tmax zrozené v úterý 29. listopadu 2016. Pouhých 0,1 °C ve finále rozhodlo o tom, zda se tato hodnota stala, či nestala novým totálním listopadovým teplotním stropem.

Jak již bylo naznačeno, Santiago vede svůj meteorologický deník od r. 1969, takže už bezmála 50 let. Nebudeme-li teď brát ohled na letošní 11. měsíc, je možné říci, že ze všech těch dosavadních 1 380 listopadových dnů byl nejžhavější ten, který se jmenuje pondělí 19. listopadu 2007. Právě v tento den se v Santiagu zjevila vůbec nejvyšší teplota poslední třetiny jara. O kolik šlo? 34,8 °C.

Jen 0,1 °C tím pádem chybělo k tomu, aby 29. listopad 2016 předběhl 19. listopad 2007 a tím se v rámci předposledního měsíce umístil na zlaté příčce. Tak se ale nestalo a 1. místo nyní náleží jak 19. listopadu 2007, tak nově také 29. listopadu 2016.

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

KONEC TÝDNE PŘINESE VÝRAZNÉ OCHLAZENÍ

KONEC TÝDNE PŘINESE VÝRAZNÉ OCHLAZENÍ

V pátek bude proměnlivá, převážně velká oblačnost, místy přeháňky, ojediněle...

PRVENSTVÍ DOKSAN, PŘÍZNIVKYŇ TROPŮ

PRVENSTVÍ DOKSAN, PŘÍZNIVKYŇ TROPŮ

Jak už bylo nastíněno, přestože se stávající meteorologické...

NA ARKTICKÉM OSTROVĚ KOTĚLNYJ PADL REKORD

NA ARKTICKÉM OSTROVĚ KOTĚLNYJ PADL REKORD

Mezi dvěma moři – jedno je známo jako...


PRVNÍCH 40 °C V CÓRDOBĚ

PRVNÍCH 40 °C V CÓRDOBĚ

Poprvé v tomto roce jihošpanělská Córdoba naměřila 40...

EXTRÉMNĚ TEPLÝ NOČNÍ WASHINGTON, D.C.

EXTRÉMNĚ TEPLÝ NOČNÍ WASHINGTON, D.C.

Pomineme-li Aljašku, plus minus 60 % Kanady a...

REKORDY NA 21. ČERNA

REKORDY NA 21. ČERNA

Na čtvrtek připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...


NOC VZHŮRU NOHAMA

NOC VZHŮRU NOHAMA

S příchodem západu slunce zpravidla přichází pád, někdy pozvolný,...

DNEŠNÍ REKORDNÍ RANNÍ MRÁZ V SRDCI AUSTRÁLIE

DNEŠNÍ REKORDNÍ RANNÍ MRÁZ V SRDCI AUSTRÁLIE

Barometr sídlící v severotasmánském Launcestonu (asi 85 000 obyv.)...

REKORDY NA 20. ČERVNA

REKORDY NA 20. ČERVNA

Na středu připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...