EXTRÉMNÍ SANTIAGO, VE FINÁLE ROZHODLO 0,1 °C

1.12.2016 9:48 | Autor: Jan Horák

Santiago nebo také Santiago de Chile je hlavním městem velmi protáhlého a zároveň poněkud úzkého jihoamerického státu zvaného Chile. To je z převážné většiny silně hornaté – díky majestátným Kordillerám. Dále už se ale geografií této země nezabývejme a pojďme rovnou k věci.

Centrální sektor Chile, v němž má Santiago hlášeno svůj trvalý pobyt, se v podstatě octil přesně mezi tlakovou níží se středem nad přilehlým Tichým oceánem a tlakovou výší se srdcem nad pomezím Chile a Argentiny s tím, že vyšší tlak vzduchu byl patrný prakticky podél celého Andami obohaceného západně-pobřežního teritoria Jižní Ameriky. A právě to bylo klíčové, neboť zásluhou této konstelace tlakových útvarů mohl do Santiaga proniknout teplý vzduch mající původ až v rovníkové oblasti. Asi se ptáte kdy – v úterý 29. listopadu.

Brzy ráno zrod Tmin v podobě 12,8 °C, v 5 hodin 14 °C, v 8 hodin 23 °C, v 11 hodin teč 30,0 °C… Jak je vidno, úterní teploty začaly v Santiagu rychle růst. Vrcholná fáze životní pouti santiagské úterní teplotní křivky samozřejmě nastala v odpoledním čase, konkrétně v sousedství 14. hodiny. V době kolem 120. minuty po obědě Santiago hovořilo o 34,2 °C – v tuto chvíli scházelo pouze plus mínus půl stupně Celsia k pokoření nejvyšší listopadové teploty všech dob (1969 až současnost).

Už i první den tohoto listopado-prosincového týdne byl v chilské metropoli teplotně vskutku sebevědomý, konečných (tj. maximálních) 32,5 °C však nakonec k ničemu legendárnímu nevedlo.

34,8 °C, jinak řečeno 9 °C nad normálem (průměrná listopadová nejvyšší denní teplota vzduchu je v Santiagu rovna 26 °C), toť přesná podoba Tmax zrozené v úterý 29. listopadu 2016. Pouhých 0,1 °C ve finále rozhodlo o tom, zda se tato hodnota stala, či nestala novým totálním listopadovým teplotním stropem.

Jak již bylo naznačeno, Santiago vede svůj meteorologický deník od r. 1969, takže už bezmála 50 let. Nebudeme-li teď brát ohled na letošní 11. měsíc, je možné říci, že ze všech těch dosavadních 1 380 listopadových dnů byl nejžhavější ten, který se jmenuje pondělí 19. listopadu 2007. Právě v tento den se v Santiagu zjevila vůbec nejvyšší teplota poslední třetiny jara. O kolik šlo? 34,8 °C.

Jen 0,1 °C tím pádem chybělo k tomu, aby 29. listopad 2016 předběhl 19. listopad 2007 a tím se v rámci předposledního měsíce umístil na zlaté příčce. Tak se ale nestalo a 1. místo nyní náleží jak 19. listopadu 2007, tak nově také 29. listopadu 2016.

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

SILNÝ MRÁZ

SILNÝ MRÁZ

V pondělí bude jasno až polojasno, během dne až oblačno...

ŠPICBERKY: POLÁRNÍ NOC VERSUS POLÁRNÍ DEN

ŠPICBERKY: POLÁRNÍ NOC VERSUS POLÁRNÍ DEN

111 dní bez východu slunce, 128 dní bez...


REKORDY NA 25. ÚNORA

REKORDY NA 25. ÚNORA

Na neděli 25. února připadají z měření Praha-Klementinum následující...

ÚNOR V LETNÍM ANEB 28 °C VE WASHINGTONU, D.C.

ÚNOR V LETNÍM ANEB 28 °C VE WASHINGTONU, D.C.

Nad Bermudskými ostrovy se ve středu 21. února zdržoval...

DALŠÍ SNĚHOBÍLÁ NADÍLKA PRO CHORVATY A SPOL.

DALŠÍ SNĚHOBÍLÁ NADÍLKA PRO CHORVATY A SPOL.

„Rotující“ oblast nízkého tlaku se středem nad centrálním Středomořím...


REKORDY NA 24. ÚNOR

REKORDY NA 24. ÚNOR

Na sobotu 24. února připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V sobotu bude jasno, během dne...

PŘEDBĚŽNĚ O TEPLU V USA

PŘEDBĚŽNĚ O TEPLU V USA

Věděli jste, že na půdě Spojených států amerických kromě...