Extrémní mrazy v Austrálii

23. 7. 2018
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 23.7.2018 18:11
ǀ
Kamil Sojka

Ani dnes v Evropě nebylo mnoho míst, kam by se dalo utéct před panujícím teplem až vedrem. Vynecháme-li Island, tak se jednalo pouze o Irsko, Skotsko, Norsko (s výjimkou jihu), severní Švédsko, částečně Balkán (četné bouřky) a malou část evropského Ruska (déšť spolu s bouřkami). Například plus minus šedesátitisícové město Zalaegerszeg ležící na západě Maďarska v poledne hlásilo osvěživých 18 °C, kdežto třeba v centru Londýna bylo v tu samou dobu 30 °C. Rovněž za polárním kruhem se dalo narazit na léto, namátkově finské maloměsto Sodankylä (67,2° s. š.) ve 14 hodin naměřilo 26 °C, zatímco jihoitalská Neapol (40,5° s. š.) „jen“ 23 °C.

 

 

Holomrazy, to je oč tu běží

Australský kontinent se kvalitními zimami rozhodně pyšnit nemůže, mimo jiné proto, že je z převážné většiny situován mezi 10. až 40. rovnoběžkou (čili vlastně mezi Jižním Súdánem a Řeckem). Sníh je proto pro Australany velkou neznámou (ne každý má tu možnost za ním cestovat do hor na jihovýchodě Austrálie, přičemž ani tam ho nijak převratně nebývá). Nicméně s mrazy je to už trošku jiné. Při vhodné konstelaci tlakových polí k protinožcům začne natékat chladný a vlhký vzduch z (dálných) jižních směrů. Je-li přitom nad jejich půdou přítomna tlaková výše, klasický scénář je na světě – nejdříve svižnější příliv chladu od jihu, posléze „podmanění si“ masy chladného vzduchu anticyklónou, která vymaže oblačnost, pročež noční výdej tepla (radiační ochlazování) stojí za to.

 

 

Rekord sem, rekord tam

Na konci zesnulého týdne tomu právě takto bylo. Mezi oblastí vysokého tlaku se středem nad pomezím Jižní Austrálie a Severního teritoria a oblastí nízkého tlaku se srdcem tepajícím pod Tasmánií do prakticky celé východní Austrálie pronikl chládek mající kořeny daleko na jihozápadě. Zmíněná oblast vysokého tlaku se přitom pohybovala k východu, zanedlouho se tím pádem usadila nad východní Austrálií, to jest nad Victorií, Novým Jižním Walesem a Queenslandem. Nebe vymetené, rtuti teploměrů tudíž k pádům odsouzené.

V metropolitní Canbeřře se v noci z neděle na dnešek teploty pohybovaly v průměru kolem -4,7 °C s tím, že minimum bylo zaznamenáno v 7 hodin, a to -7,4 °C. Nahlédneme-li do canberrského meteodeníku, jenž zahrnuje letopočty 1939 a dále, nabudeme znalosti o tom, že se jednalo o nejmrazivější 23. červenec za celou dobu měření. Pokořen byl rekord z roku 1972, a to -6,3 °C.

 

 

Na konci 30. let 20. století byla oficiální měření zahájena také v australském tropickém podnebném pásu, přesně v městečku Daly Waters (16,2° j. š., tj. úroveň jižní Zambie) nacházejícím se bezmála 2 700 km od Sydney. Nedělní den se zde představil 29 °C, dnešek přinesl až 30 °C, avšak v ranním čase, ze stejných troposférických důvodů jako v Canbeřře, slevil až na 2,3 °C. Takto chladnému 23. červenci místní čelili teprve poprvé, padl záznam ze sezóny 2014, a to 4,4 °C.

 

Sledujeme živě

Živě
AKTUÁLNĚ,REPORT,VÍTR ǀ 23.9.2018

Českem prošla studená fronta, vyskytly se silné bouřky

Živě
AKTUÁLNĚ,BOUŘKY,REPORT ǀ 13.8.2018

Přes Česko přešla studená fronta, podívejte se na záznam online reportu.

Živě
BOUŘKY,REPORT,SRÁŽKY ǀ 10.8.2018

Přes Česko prošla studená fronta: výrazně se ochladilo, u Jablůnkova napršelo 57.7

Mohlo by vás zajímat

FOTOGRAFIE ǀ 23.10.2018

Česko zasáhne silný vítr, na horách bude v nárazech dosahovat až 30 m/s

ZE SVĚTA ǀ 23.10.2018

(Ex)superhurikán Willa

AKTUÁLNĚ ǀ 22.10.2018

Studené jitro, teploty klesly až k -11 °C

ZE SVĚTA ǀ 21.10.2018

Na Katar zaútočily… Cumulonimby