EVROPA DVOU TVÁŘÍ

22.6.2017 7:21 | Autor: Kamil Sojka

Dle Američanů 27,9 °C, podle Čechů 28,8 °C, v souladu s hlavními synoptickými termíny 28,5 °C… Ať už tak či onak, v úterý 20. června bylo ve francouzské metropoli opravdu horko. V parku Montsouris se rtuť teploměru vyšplhala až na 34,6 °C – pouze 0,2 °C chybělo k tomu, aby bylo pokořeno do úterka legendárních 34,7 °C z 20. června 2005.

A pokud by první polovina letošního ročníku tenisového French Open (Roland Garros) probíhala také ve středu 21. června, na samém počátku astronomického léta 2017, opět by bylo jasným vítězem počasí, poněvadž by zase rozdávalo jednoho „kanára“, možná lépe řečeno „fénixe“, za druhým – včerejšímu dni se v Paříži podařilo prolomit hranici 35,0 °C, díky čemuž byl atakován po dlouhá desetiletí nepokořitelný 21. červen 1876, jenž nabídl až 34,8 °C. Ve 14 hodin hlavní město země galského kohouta nabízelo 35,5 °C, konečnou podobou nejvyšší denní teploty se stalo 36,9 °C.

Paříž ale nebyla sama, pro provozovatele venkovních koupališť spásné, pro mnohé však velice úmorné teploty kolem 34 až 37 °C po středečním obědě dělaly společnost většině francouzského i sousedního španělského národa. Nemluvě o tom, že i v Anglii, nejvíce v té jižní, se zas ve velkém skloňovalo sousloví třicetistupňové hic. V Evropě (jiho)západní ve skutečnosti popolední teploty dosahovaly vyšších hodnot než na severu Alžírska, Egypta, Libye nebo Maroka.

Dejme tomu Rhodos v 15 hodin hovořil o 27,0 °C, jinde to ve shodný moment vypadalo následovně: Le Mans 35,9 °C, Orléans 35,6 °C, Bordeaux 35,3 °C, Toulouse 35,1 °C… Dále třeba Londýn (Heathrow) o 60 minut dříve evidoval 33,2 °C – v egyptské Káhiře ve stejnou dobu čelili jen 31,0 °C. A takto bychom mohli pokračovat takřka do nekonečna.

Dle Američanů nějakých 1,6 °C, podle Rusů přibližně 0,6 °C, v souladu se všemi dostupnými měřeními plus mínus 1,3 °C… Tak jako tak, předevčírem na severu Evropy, jmenovitě v ruské vísce Lovozero, příliš letně nebylo. Opak je pravdou – včera ráno zde dokonce ležely 3 cm sněhu, byť mokrého a v popoledním čase už imaginárního. Zatímco tedy Francouzi vstoupili do léta skutečně letně, Rusové v Lovozeru zvolili zimu. A nejen oni.

Ani relativně nedaleký Murmansk, největší město za severním polárním kruhem, na tom nijak zvlášť dobře nebyl. 20. červen sem přinesl v průměru 3 °C s tím, že 21. červen ještě o 1 °C slevil, přičemž jeho úvodní minuty donesly až 0,2 °C – být ještě o necelý stupeň Celsia chladněji, padl by 21. červen 1998, který murmanskému lidu dopřál až -0,5 °C. Mimo jiné jde o poslední den června, v němž teplotní křivka klesla pod 0,0 °C.

Zimní ráz počasí samozřejmě nedělal společnost pouze Rusům, svou pozornost zaměřil i na přilehlé Finy a Nory. V omezené míře taktéž na Švédy.

Závěrem ještě do Lovozera: Letní sníh tady byl naposledy spatřen… No už dlouho ne. Přinejmenším v letních sezónách 2007 až 2016 se neodehrál ani decentní poprašek, natožpak 3 cm, alespoň dle tvrzení zdejší meteorologické stanice.

 

Sdílejte článek: FacebookTwitter

NEWYORSKÉ „NEVÍM, CO CHCI“ OPĚT V AKCI

NEWYORSKÉ „NEVÍM, CO CHCI“ OPĚT V AKCI

Newyorský New York a islandský Reykjavík mají v letních...

BIHAĆ: NYNÍ PŘES 50 CM SNĚHU, AVŠAK V LÉTĚ 42 °C

BIHAĆ: NYNÍ PŘES 50 CM SNĚHU, AVŠAK V LÉTĚ 42 °C

Na severozápadě velehornaté Bosny a Hercegoviny, v Unsko-sanském kantonu...


REKORDY NA 21. ÚNOR

REKORDY NA 21. ÚNOR

Na středu 21. února připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ Ve středu bude převážně polojasno, místy...

HNED PONDĚLÍ STUDENÉ

HNED PONDĚLÍ STUDENÉ

Nový pracovní týden začal mrazem. Teploty i v nížinách klesaly...


TEPLOTY V TEGWALLJONGU

TEPLOTY V TEGWALLJONGU

Nejen „hlavní“ stadion letošních zimních olympijských her sídlí na...

SNĚHU DOKÁŽE BÝT VÍCE

SNĚHU DOKÁŽE BÝT VÍCE

Značná část, lepšími slovy většina území České republiky již...

REKORDY NA 20. ÚNOR

REKORDY NA 20. ÚNOR

Na úterý 20. února připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...