ESPERANZA SE (NE)PŘIBLÍŽILA ROKU 2012

29.3.2015 17:44 | Autor: redakce

 

 

Na jižní polokouli již před několika dny odstartovala polární noc, a to konkrétně na jižním pólu s tím, že se s postupem času bude rozšiřovat i do větší vzdálenosti od nejjižnějšího bodu planety Země. V této části světa se nachází americká polární výzkumná stanice Amundsen-Scott, přímo od jižního pólu ji nicméně dělí několik desítek km. Slunce tu již nevychází a bude tomu tak po následující půlrok. V sobotu 4. dubna odsud bude možné pozorovat vstup Měsíce před Slunce a Zemi, což je označováno jako zatmění. U nás si na tuto podívanou budeme muset počkat do brzkých ranních hodin o sváteční pondělí 28. září – maximální fázi bude v případě vhodného počasí možné sledovat v 04:47 SELČ.

O cca 2 800 km dále směrem k Jižní Americe od stanice Amundsen-Scott lze v severní části Antarktického poloostrova najít Esperanzu, další výzkumnou polární stanici, tentokrát argentickou. Obě místa mají o dost odlišné podmínky – stanice Amundsen-Scott, která je situována v antarktickém vnitrozemí v nadmořské výšce okolo 2 830 m.n.m., se v roce 2014 dočkala dohromady -47.9°C s tím, že k nejnižším hodnotám patřilo -74.6°C z pondělí 18. srpna a k těm nejvyšším -20.7°C z pondělí 13. ledna. Nesousední a pobřežní Esperanza se v ročníku 2014 dostala na -5.5°C, tj. o 42.4°C více než u amerických kolegů. Nejmrazivějším dnem byl 21. srpen, jenž zašel až k -27.7°C a naopak tím nejteplejším byl 15. prosinec se svými 12.6°C.

Antarktickou rekordmankou v rámci silně plusových čísel byla stanice Vanda, kde 5. ledna 1974 naměřili 15°C. Nebyla však sama, patnáctka se konala také ve zmíněné Esperanze. Právě tento argentický kout Antarktidy ale zazářil ještě více – v jiterním čase v úterý 24. března 2015 sem pronikl velmi teplý vzduch ze severních směrů, který vyhnal rtuť teploměru až na 17.5°C. Tak příjemně (ve smyslu teplotního maxima, Esperanza je jinak ve věci povětrnostních stavů nadmíru různorodá – například v řečeném 24. březnu zde sice nad ránem bylo až 17.5°C, odpoledne ale stihlo klesnout až k 0°C) nebylo ani v Doksanech, jež ve shodný den nešly nad 15°C.

Prvních 28 dní rychle dosluhujícího března 2015 přineslo do Esperanzy v součtu -1.2°C, čímž se trochu přiblížila roku 2012, kdy se zde totožné období dopracovalo k -0.5°C. K nejvychlazenějším momentům se zařadilo -11.7°C z brzkých hodin 14. března a naproti tomu k těm nejvyhřátějším se kromě oněch 17.5°C přidalo 10.6°C ze středy 25. března. Od čtvrtka 1. března do středy 28. března 2012 hlásila Esperanza přinejhorším -10°C z 28. března a přinejlepším 12°C z 26. března.

Jen pro zajímavost: V Tichém oceánu se ještě v závěru posledního březnového pracovního týdne zformovala tropická cyklóna, a to nad souostrovím Karolíny. Ta následně nabyla statusu tropické bouře a získala jméno Maysak. Pokračovat by měla směrem na západ a přitom zesilovat, Karolíny tak čeká velmi deštivé a větrné počasí.

Kamil Sojka

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí s naší cestovkou ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

VE STŘEDU POČÍTEJTE S ROZDÍLY

VE STŘEDU POČÍTEJTE S ROZDÍLY

Počítejte s obrovskými rozdíly v počasí nad Evropou. Západ Evropy...

REKORDY NA 21. ZÁŘÍ

REKORDY NA 21. ZÁŘÍ

Na čtvrtek 21. září připadají z měření Praha-Klementinum následující...

NEKLID V POINTE-À-PITRE (GUADELOUPE, FRANCIE)

NEKLID V POINTE-À-PITRE (GUADELOUPE, FRANCIE)

Průměrný úhrn srážek v září je v Pointe-à-Pitre...


KARLOVARSKÁ TEPLOTNÍ KŘIVKA SLÉTLA POD 0,7 °C

KARLOVARSKÁ TEPLOTNÍ KŘIVKA SLÉTLA POD 0,7 °C

V sestupném smyslu – hranice 0,7 °C byla...

ZIMA, DÉŠŤ, VÍTR

ZIMA, DÉŠŤ, VÍTR

Ve středu bude oblačno až polojasno, místy přeháňky. Na Moravě...

REKORDY NA 20. ZÁŘÍ

REKORDY NA 20. ZÁŘÍ

Na středu 20. září připadají z měření Praha-Klementinum následující...


LETMÉ OHLÉDNUTÍ SE ZA VČEREJŠÍMI MINIMY

LETMÉ OHLÉDNUTÍ SE ZA VČEREJŠÍMI MINIMY

Během noci ze soboty 17. září na neděli...

DO KARIBIKU MÍŘÍ DALŠÍ (VELKÝ) PROBLÉM – MARIA

DO KARIBIKU MÍŘÍ DALŠÍ (VELKÝ) PROBLÉM – MARIA

Na startu tohoto týdne bylo v pozemském vzdušném...

PONDĚLÍ BUDE OBLAČNÉ

PONDĚLÍ BUDE OBLAČNÉ

Nový pracovní týden začal mrazivě – na Šumavě klesala teplota...