ESPERANZA SE (NE)PŘIBLÍŽILA ROKU 2012

29.3.2015 17:44 | Autor: redakce

 

 

Na jižní polokouli již před několika dny odstartovala polární noc, a to konkrétně na jižním pólu s tím, že se s postupem času bude rozšiřovat i do větší vzdálenosti od nejjižnějšího bodu planety Země. V této části světa se nachází americká polární výzkumná stanice Amundsen-Scott, přímo od jižního pólu ji nicméně dělí několik desítek km. Slunce tu již nevychází a bude tomu tak po následující půlrok. V sobotu 4. dubna odsud bude možné pozorovat vstup Měsíce před Slunce a Zemi, což je označováno jako zatmění. U nás si na tuto podívanou budeme muset počkat do brzkých ranních hodin o sváteční pondělí 28. září – maximální fázi bude v případě vhodného počasí možné sledovat v 04:47 SELČ.

O cca 2 800 km dále směrem k Jižní Americe od stanice Amundsen-Scott lze v severní části Antarktického poloostrova najít Esperanzu, další výzkumnou polární stanici, tentokrát argentickou. Obě místa mají o dost odlišné podmínky – stanice Amundsen-Scott, která je situována v antarktickém vnitrozemí v nadmořské výšce okolo 2 830 m.n.m., se v roce 2014 dočkala dohromady -47.9°C s tím, že k nejnižším hodnotám patřilo -74.6°C z pondělí 18. srpna a k těm nejvyšším -20.7°C z pondělí 13. ledna. Nesousední a pobřežní Esperanza se v ročníku 2014 dostala na -5.5°C, tj. o 42.4°C více než u amerických kolegů. Nejmrazivějším dnem byl 21. srpen, jenž zašel až k -27.7°C a naopak tím nejteplejším byl 15. prosinec se svými 12.6°C.

Antarktickou rekordmankou v rámci silně plusových čísel byla stanice Vanda, kde 5. ledna 1974 naměřili 15°C. Nebyla však sama, patnáctka se konala také ve zmíněné Esperanze. Právě tento argentický kout Antarktidy ale zazářil ještě více – v jiterním čase v úterý 24. března 2015 sem pronikl velmi teplý vzduch ze severních směrů, který vyhnal rtuť teploměru až na 17.5°C. Tak příjemně (ve smyslu teplotního maxima, Esperanza je jinak ve věci povětrnostních stavů nadmíru různorodá – například v řečeném 24. březnu zde sice nad ránem bylo až 17.5°C, odpoledne ale stihlo klesnout až k 0°C) nebylo ani v Doksanech, jež ve shodný den nešly nad 15°C.

Prvních 28 dní rychle dosluhujícího března 2015 přineslo do Esperanzy v součtu -1.2°C, čímž se trochu přiblížila roku 2012, kdy se zde totožné období dopracovalo k -0.5°C. K nejvychlazenějším momentům se zařadilo -11.7°C z brzkých hodin 14. března a naproti tomu k těm nejvyhřátějším se kromě oněch 17.5°C přidalo 10.6°C ze středy 25. března. Od čtvrtka 1. března do středy 28. března 2012 hlásila Esperanza přinejhorším -10°C z 28. března a přinejlepším 12°C z 26. března.

Jen pro zajímavost: V Tichém oceánu se ještě v závěru posledního březnového pracovního týdne zformovala tropická cyklóna, a to nad souostrovím Karolíny. Ta následně nabyla statusu tropické bouře a získala jméno Maysak. Pokračovat by měla směrem na západ a přitom zesilovat, Karolíny tak čeká velmi deštivé a větrné počasí.

Kamil Sojka

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí s naší cestovkou ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

NOC VZHŮRU NOHAMA

NOC VZHŮRU NOHAMA

S příchodem západu slunce zpravidla přichází pád, někdy pozvolný,...

DNEŠNÍ REKORDNÍ RANNÍ MRÁZ V SRDCI AUSTRÁLIE

DNEŠNÍ REKORDNÍ RANNÍ MRÁZ V SRDCI AUSTRÁLIE

Barometr sídlící v severotasmánském Launcestonu (asi 85 000 obyv.)...

REKORDY NA 20. ČERVNA

REKORDY NA 20. ČERVNA

Na středu připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...


KONEC TÝDNE PŘINESE OCHLAZENÍ

KONEC TÝDNE PŘINESE OCHLAZENÍ

Ve středu bude polojasno, při přechodně zvětšené oblačnosti ojediněle přeháňky....

REKORDY NA 19. ČERVEN

REKORDY NA 19. ČERVEN

Na úterý 19. června připadají z měření Praha-Klementinum následující...

LETEM SVĚTEM (ČÍSLO 19)

LETEM SVĚTEM (ČÍSLO 19)

Osmý tropický den v Doksanech – poprvé minimálně od poloviny...


REKORDY NA 18. ČERVEN

REKORDY NA 18. ČERVEN

Na pondělí 18. června připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V pondělí bude polojasno až oblačno,...

LETEM SVĚTEM (ČÍSLO 18)

LETEM SVĚTEM (ČÍSLO 18)

„Feferonková“ Ukrajina Nad Černým mořem se v pátek...