„EPIC SNOW“ V BRITÁNII

12.12.2017 8:29 | Autor: Kamil Sojka

Přestože dne 11. 12. 2017 odstartoval nový pracovní týden, nemálo zástupců britské mládeže namísto ve školních lavicích strávilo čas v posteli a posléze před monitorem počítače lomeno displejem mobilního telefonu. Ale abychom všechny neházeli do jednoho pytle, dozajista se našli tací, kteří našli tu odvahu vyjít ven a užít si tu přírodní krásu – sníh. Některé oblasti Velké Británie totiž obdržely až pár desítek centimetrů sněhu, načež kolaboval všední život. Řečeno přehnaně kvůli efektu.

Víska jménem Sennybridge, kterou je možné nalézt na jihu Walesu, jmenovitě zhruba 240 km severozápadně od centra Londýna, svému nepočetnému lidu nadělila sněžné žně, doslova. Protože navzdory faktu, že je situována v nížinách, přesněji v polohách v okruhu 190 m n. m., obdržela až něco málo přes 30 cm sněhu, lépe definováno byla přikryta 32 cm hlubokou sněhovou pokrývkou. Nejen české nížiny mohly o něčem takovém leda tak dumat. Namátkově orlickohorský Polom, byť sídlí o 560 m výše, byl vděčný za nějakých 10, 12 cm zmrzlé vody. Že ani na Churáňově či Lysé hoře neleželo tolik ledových krystalků jako v Sennybridge by dozajista znělo drsně, nicméně naše hory jich před dneškem měly dostatek (Churáňov 30 cenťáků, Lysá hora bezmála půlmetr).

Kousek za hranicemi Londýna, ve větším městečku s názvem High Wycombe (přes 120 000 obyvatel, přibližně 27 km severozápadně od letiště Heathrow), taktéž mohli sněhuláky zhlédnout nejen na YouTube. Vhodná konstelace tlakových útvarů sem totiž přivála až 17 cm sněhu. I když je tedy High Wycombe ryze nížinaté (cirka 70 až 150 m n. m.), v nedávné přítomnosti se jevilo zimnějším než vrchol paní Milešovky, jenž mluvil o necelých 100 mm téhož materiálu.

Přímo v Londýně se sice sněhové vločky zjevily, avšak vlivu zdejšího tepelného veleostrova plně vzdorovat nedokázaly. Místně a navíc pouze přechodně ke zrodu (tlustého) poprašku došlo, ale to je tak všechno. Areál s přídomkem Heathrow v době největšího chladu obdržel 15 mm srážek, které napomohly dočasné exkurzi do prostoru od 0,4 do 0,8 °C, ale předchozí příděl vláhy při hodnotách okolo 2 °C zemský povrch poněkud zamokřil, sněhové vločky proto měly prachbídné podmínky pro spojení sil a sesmolení něčeho epického. Poslední měřitelnější množství sněhu se na stanici Heathrow uskutečnilo v úterý 22. 1. 2013, šlo o infarkt nahánějící 3 cm. Odpoledne už bylo po všem.

Více než sníh se ale leckterého Brita dotkl výpadek proudu, za tím zase stály bouřlivé větry (kdo jiný). Pravdu však, že Ostrované jsou s ohledem na klimatické rysy své domoviny na obdobné obtíže relativně zvyklí. Hold žít na hlavním dálničním tahu někdy dosti hlubokých cyklón má své zápory.

Bleskurychlé nahlédnutí kamsi do sněhobílého Londýna (titulek videa je sám o sobě dojemný):

https://www.youtube.com/watch?v=Hvxw2TeH8H8

A když už jsme u toho sněhu, tak ještě za chvíli předloňský New York:

https://www.youtube.com/watch?v=z61htcSwIcs

 

Sdílejte článek: FacebookTwitter

REKORDY NA 26. DUBEN

Na čtvrtek 26. dubna připadají z měření Praha-Klementinum následující...

„VODNÍ“ SOPKA UNZEN

„VODNÍ“ SOPKA UNZEN

Instalovat meteorologickou stanici přímo na úbočí (nebo dokonce vrchol)...

SNÍH MILUJÍCÍ BILLINGS

SNÍH MILUJÍCÍ BILLINGS

Přestože poloha rtutí teploměrů jaro trochu připomínala, až půlmetr...


VYDATNĚJŠÍ DÉŠŤ V KOREJI

VYDATNĚJŠÍ DÉŠŤ V KOREJI

V první polovině úterý 24. 4. 2018 se nad...

TEPLOMILNÍ CHORVATÉ

TEPLOMILNÍ CHORVATÉ

O Balkánský poloostrov se pondělní studená fronta, jež sama...

REKORDY NA 25. DUBEN

REKORDY NA 25. DUBEN

Na středu 25. dubna připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...


VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ Ve středu bude polojasno až skoro...

PONDĚLÍ ZAHROZÍ BOUŘKAMI

PONDĚLÍ ZAHROZÍ BOUŘKAMI

Počasí u nás bude během pondělí ovlivňovat studená fronta,...

HOREČKA NEDĚLNÍHO JITRA

HOREČKA NEDĚLNÍHO JITRA

Česko má vskutku dobrý smysl pro meteorologický humor –...