EJLAT: 22. LEDEN DO ČTVRTICE LETNÍ NEBYL

23.1.2016 9:46 | Autor: Jan Horák

Ještě předtím, než se vydáme do Ejlatu, se na chvilku zdržme u nás, a to kvůli velmi nízkým teplotám, které byly před víkendem k vidění. Jako první je zajisté třeba zmínit Rokytskou slať, která v pátek ráno zašla až k půli cesty mezi -35 °C a -36 °C. K překonání historického českého minima sice stále scházelo necelých 7 °C, přesto se ale ze strany ledna jednalo o celkem dobrý výkon. Dalším silně ledovým místem byl Březník, poněvadž slevil až na -33 °C. Mimo mrazové kotliny taková „kosa“ nebyla, například Churáňov považoval za dno -14 °C a taková Sněžka nešla pod -15 °C. Poměrně slušný pád zaznamenaly ve čtvrtek v noci Doksany – nedlouho po půlnoci se dočkaly až -17 °C, přesně -17.3 °C.

Po sobotní okluzi v Česku zimní epizoda skončí, nejdříve na západě, později i na východě. Oteplení neušetří ani hory, odchod zimy tak bude patrný v celé republice a ve všech polohách. Samotná fronta ale ještě přinese pěkný zásyp, půjde tedy o pěknou tečku za 100 % zimním týdnem (vrcholem zimy?).

A nyní už se vydejme za teplem, a to do města zvaného Ejlat. Zde jsou zimy obecně teplejší než v srdci Evropy, mnoho zkušenosti s celodenními mrazy a sněhem tu opravdu nemají. V zimě 2014/2015 se však velice předvedl 30. prosinec – v nočních hodinách se zrodilo denní minimum v podobě -14 °C, přes den teplota vzduchu nepřekročila -3 °C a večer i trochu zasněžilo. Na zemi navíc leželo několik centimetrů sněhu, takže o pěknou zimní atmosféru bylo postaráno. Extrémní počasí v Ejlatu? Kdepak, tato situace panovala v Doksanech. Ejlat byl o předposlední den roku 2014 až na 23 °C.

V pátek 22. ledna 2015 toho Ejlat s Českem moc společného neměl – po sněhu ani památky, nejnižší teploty se motaly kolem 11 °C až 13 °C a po obědě se vzduch prohřál až na letních 27 °C.

Ve středu 22. ledna 2014 hlásilo Ústí nad Labem ledový den – teplotním stropem se stal -1 °C, většina dne ale setrvala v rozmezí od -2 °C do -4 °C. Došlo i na sněžení a zemský povrch byl přikryt 8 cm silným přírodním bílým kobercem. Ejlat byl všechno jen ne zimní, noc nabídla teploty okolo 12 °C a v odpoledním čase se všichni dočkali až 28 °C.

V úterý 22. ledna 2013 činilo teplotní rozpětí 10 °C až 27 °C a samozřejmě šlo o Ejlat, nikoliv o Česko. Když se znovu podíváme do Ústí nad Labem, zjistíme, že v úterý 22. 1. 2013 zde nebylo více než -7 °C a že výška souvislé sněhové pokrývky odpovídala 7 cm.

22. leden roku 2012 v Ejlatu z pohledu meteorologa letní nebyl, ale i tak potěšil – od pozdního dopoledne až do podvečera se teplota vzduchu držela v blízkosti 16 °C s tím, že vrcholem bylo 18 °C. Obloha byla jasná, srážky tím pádem nulové a vítr povětšinou slabý do 4 km/h.

Neexistující lidové rčení „do čtvrtice všeho letního“ letos v Ejlatu neplatilo, až tak moc ale zase nechybělo. Páteční den byl v Ejlatu poklidný a teplotně vřelý, byla totiž pokořena hranice 20 °C – nejvyšší odpolední teploty se pohybovaly okolo 21 °C. O čtvrtý letní 22. leden v řadě se tím pádem nejednalo, o čtvrtý „dvacítkový“ 22. leden už ale bezesporu ano. V nejbližších dnech by měla Ejlat provázet zvětšená oblačnost, ojediněle může slabě sprchnout a nejvyšší denní teploty by se měly nalézat poblíž 14 °C až 17 °C.

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

REKORDY NA 26. ČERVENCE

REKORDY NA 26. ČERVENCE

Na středu 26. července připadají z měření Praha-Klementinum...

DÉŠŤ A ZASE DÉŠŤ

DÉŠŤ A ZASE DÉŠŤ

Ve středu bude oblačno až zataženo, déšť nebo přeháňky,...

GREG, HILARY, IRWIN, KULAP, NORU A SONCA

GREG, HILARY, IRWIN, KULAP, NORU A SONCA

24. červenec 2017 aneb šestero tropických tlakových níží. Greg: Nejzápadnější člen...


PONDĚLNÍ CYKLONÁLNÍ DIKTATURA

PONDĚLNÍ CYKLONÁLNÍ DIKTATURA

Húsafell na západě Islandu (cca 70 km východně od Atlantiku)...

REKORDY NA 25. ČERVENCE

REKORDY NA 25. ČERVENCE

Na úterý 25. července připadají z měření Praha-Klementinum...

ČEKÁ NÁS NEJDEŠTIVĚJŠÍ TÝDEN PRÁZDNIN?

ČEKÁ NÁS NEJDEŠTIVĚJŠÍ TÝDEN PRÁZDNIN?

Po na bouřky bohatém víkendu, nás čeká deštivý...


DVOJNÁSOBNÉ POKOŘENÍ 22. 7. 1901 V ST. LOUIS

DVOJNÁSOBNÉ POKOŘENÍ 22. 7. 1901 V ST. LOUIS

Druhé nejlidnatější město státu Missouri – St. Louis –...

REKORDY NA 24. ČERVENCE

REKORDY NA 24. ČERVENCE

Na pondělí 24. července připadají z měření Praha-Klementinum...

ŠANGHAJ: NEJTEPLEJŠÍ DEN V HISTORII MĚŘENÍ (PÁTEK)

ŠANGHAJ: NEJTEPLEJŠÍ DEN V HISTORII MĚŘENÍ (PÁTEK)

28 °C, taková je prozatím podoba střední teploty vzduchu...