EJLAT: 22. LEDEN DO ČTVRTICE LETNÍ NEBYL

23.1.2016 9:46 | Autor: Jan Horák

Ještě předtím, než se vydáme do Ejlatu, se na chvilku zdržme u nás, a to kvůli velmi nízkým teplotám, které byly před víkendem k vidění. Jako první je zajisté třeba zmínit Rokytskou slať, která v pátek ráno zašla až k půli cesty mezi -35 °C a -36 °C. K překonání historického českého minima sice stále scházelo necelých 7 °C, přesto se ale ze strany ledna jednalo o celkem dobrý výkon. Dalším silně ledovým místem byl Březník, poněvadž slevil až na -33 °C. Mimo mrazové kotliny taková „kosa“ nebyla, například Churáňov považoval za dno -14 °C a taková Sněžka nešla pod -15 °C. Poměrně slušný pád zaznamenaly ve čtvrtek v noci Doksany – nedlouho po půlnoci se dočkaly až -17 °C, přesně -17.3 °C.

Po sobotní okluzi v Česku zimní epizoda skončí, nejdříve na západě, později i na východě. Oteplení neušetří ani hory, odchod zimy tak bude patrný v celé republice a ve všech polohách. Samotná fronta ale ještě přinese pěkný zásyp, půjde tedy o pěknou tečku za 100 % zimním týdnem (vrcholem zimy?).

A nyní už se vydejme za teplem, a to do města zvaného Ejlat. Zde jsou zimy obecně teplejší než v srdci Evropy, mnoho zkušenosti s celodenními mrazy a sněhem tu opravdu nemají. V zimě 2014/2015 se však velice předvedl 30. prosinec – v nočních hodinách se zrodilo denní minimum v podobě -14 °C, přes den teplota vzduchu nepřekročila -3 °C a večer i trochu zasněžilo. Na zemi navíc leželo několik centimetrů sněhu, takže o pěknou zimní atmosféru bylo postaráno. Extrémní počasí v Ejlatu? Kdepak, tato situace panovala v Doksanech. Ejlat byl o předposlední den roku 2014 až na 23 °C.

V pátek 22. ledna 2015 toho Ejlat s Českem moc společného neměl – po sněhu ani památky, nejnižší teploty se motaly kolem 11 °C až 13 °C a po obědě se vzduch prohřál až na letních 27 °C.

Ve středu 22. ledna 2014 hlásilo Ústí nad Labem ledový den – teplotním stropem se stal -1 °C, většina dne ale setrvala v rozmezí od -2 °C do -4 °C. Došlo i na sněžení a zemský povrch byl přikryt 8 cm silným přírodním bílým kobercem. Ejlat byl všechno jen ne zimní, noc nabídla teploty okolo 12 °C a v odpoledním čase se všichni dočkali až 28 °C.

V úterý 22. ledna 2013 činilo teplotní rozpětí 10 °C až 27 °C a samozřejmě šlo o Ejlat, nikoliv o Česko. Když se znovu podíváme do Ústí nad Labem, zjistíme, že v úterý 22. 1. 2013 zde nebylo více než -7 °C a že výška souvislé sněhové pokrývky odpovídala 7 cm.

22. leden roku 2012 v Ejlatu z pohledu meteorologa letní nebyl, ale i tak potěšil – od pozdního dopoledne až do podvečera se teplota vzduchu držela v blízkosti 16 °C s tím, že vrcholem bylo 18 °C. Obloha byla jasná, srážky tím pádem nulové a vítr povětšinou slabý do 4 km/h.

Neexistující lidové rčení „do čtvrtice všeho letního“ letos v Ejlatu neplatilo, až tak moc ale zase nechybělo. Páteční den byl v Ejlatu poklidný a teplotně vřelý, byla totiž pokořena hranice 20 °C – nejvyšší odpolední teploty se pohybovaly okolo 21 °C. O čtvrtý letní 22. leden v řadě se tím pádem nejednalo, o čtvrtý „dvacítkový“ 22. leden už ale bezesporu ano. V nejbližších dnech by měla Ejlat provázet zvětšená oblačnost, ojediněle může slabě sprchnout a nejvyšší denní teploty by se měly nalézat poblíž 14 °C až 17 °C.

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

VÍKEND VE ZNAMENÍ ZIMY

VÍKEND VE ZNAMENÍ ZIMY

Třetí lednový víkend přinese pravý zimní charakter počasí – počítejte...

ZÁPADNÍ POBŘEŽÍ FLORIDY CÍLEM OSOBITÉHO MRAZU

ZÁPADNÍ POBŘEŽÍ FLORIDY CÍLEM OSOBITÉHO MRAZU

Zápornějším teplotám se do Česka pořád nechce a ani...

BOLUNGARVÍKOVA PŮLMETROVÁ POKRÝVKA

BOLUNGARVÍKOVA PŮLMETROVÁ POKRÝVKA

Tlaková níže, která v průběhu včerejšího dne cupitala z...


REKORDY NA 20. LEDEN

REKORDY NA 20. LEDEN

Na sobotu 20. ledna připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V sobotu bude oblačno až zataženo,...

ČESKO ZASÁHL SILNÝ VÍTR A INTENZIVNÍ SNĚŽENÍ

ČESKO ZASÁHL SILNÝ VÍTR A INTENZIVNÍ SNĚŽENÍ

Vydatné sněžení a silný vítr, takové počasí nás...


TAKÉ NOVÝ ZÉLAND SE UMÍ ROZŽHAVIT, VIZ. DUNEDIN

TAKÉ NOVÝ ZÉLAND SE UMÍ ROZŽHAVIT, VIZ. DUNEDIN

Mezi tlakovou níží a tlakovou výší, doslova. Toť jasně...

REKORDY NA 19. LEDEN

REKORDY NA 19. LEDEN

Na pátek 19. ledna připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

NA RÉUNION I MAURICIUS UDEŘÍ CYKLÓN BERGUITA

NA RÉUNION I MAURICIUS UDEŘÍ CYKLÓN BERGUITA

Na konci minulého pracovního týdne, tj. v pátek 12....